Klara Jelska


Klara Maria Cecylia Jelska, znana również jako Klara Jelska h. Pielesz, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w polskiej historii społecznej. Urodziła się 12 sierpnia 1868 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła swoją działalność, która miała na celu wspieranie zdrowia najuboższych.

Jelska zasłynęła jako działaczka społeczna i prozdrowotna, której pasją było organizowanie sanatoriów dla dzieci i młodzieży. Jej działalność nie tylko promowała zdrowie i higienę, ale również przyczyniła się do poprawy warunków życia w Polsce.

Po długiej i owocnej pracy, Klara Jelska zmarła 1 kwietnia 1948 roku w Zakopanem, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo wartości społecznych oraz prozdrowotnych, które są nadal aktualne w dzisiejszych czasach.

Życiorys

Rodzicami Klary Jelskiej byli Włodzimierz Jelski h. Pielesz, ziemianin oraz sybirak, oraz Zofia Kałenczyńska h. Nałęcz. Klara zdobyła edukację podstawową i średnią w niezwykłej szkole prowadzonym przez Wizytek w Warszawie. W młodzieńczych latach stawiła czoła poważnemu wyzwaniu, jakim była gruźlica, która zmusiła ją do leczenia się w takich krajach jak Szwajcaria, Włochy i Francja.

Od 1896 roku Klara osiedliła się w Krakowie, gdzie z zaangażowaniem uczestniczyła w działalności różnorodnych stowarzyszeń katolickich. Szczególną uwagę poświęciła opiece nad ubogą młodzieżą robotniczą, wykazując się wielką wrażliwością na ich potrzeby. W 1910 roku postanowiła przenieść się do Zakopanego, gdzie za własne środki nabyła willę „Słoneczną” usytuowaną na stokach Gubałówki. Ta miejsce zamieniła na dom zdrowia przeznaczony dla młodzieży borykającej się z gruźlicą.

Klara była również inicjatorką stworzenia Towarzystwa Domów Zdrowia Polskiej Młodzieży Katolickiej „Odrodzenie”. Dzięki jej wysiłkom w Zakopanem powstały dwa domy zdrowia – nazwy ich to „Lituania” oraz „Oksza”. W latach 1927-1932 z jej inicjatywy zrealizowano budowę nowoczesnego Sanatorium Polskiej Młodzieży Katolickiej „Odrodzenie” na Gubałówce, które mogło pomieścić aż 250 osób. To sanatorium było szczególnie dedykowane biednej młodzieży z różnych zakątków kraju.

Kornel Makuszyński, znany i ceniony pisarz, określił ją jako prawdziwie polską świętą kobietę. Klara spoczywa na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, w kwaterze P-I-6, gdzie jej pamięć jest czczona i pielęgnowana.

Upamiętnienie

W 2018 roku Klara Jelska została patronką Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc „Odrodzenie”, który znajduje się w Zakopanem.

Przypisy

  1. Klara Jelska. wyborcza.pl. [dostęp 06.03.2017 r.]
  2. a b Klara Maria Cecylia Jelska h. Pielesz (ID: 9.2.74). sejm-wielki.pl. [dostęp 06.03.2017 r.]
  3. Franciszek Kosiński, Śp. Klara Jelska, [w:] Tygodnik Powszechny, nr 24(169)/1948, s. 9.
  4. a b Janusz Zdebski: Stary Cmentarz w Zakopanem. Przewodnik biograficzny. Warszawa–Kraków: PTTK Kraj, 1986, s. 79–80. ISBN 83-7005-180-4.
  5. śp. Klara Jelska.
  6. M.P. z 1932 r. nr 71, poz. 96 „za zasługi na polu pracy społecznej”.

Oceń: Klara Jelska

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:17