Sławomir Wiatr


Sławomir Zdzisław Wiatr jest postacią znaczącą w polskim życiu publicznym. Urodził się 4 stycznia 1953 roku w Warszawie, a jego kariera zawodowa obejmuje różnorodne dziedziny, w tym politykę oraz edukację akademicką.

W trakcie swojej kariery pełnił funkcję posła na Sejm kontraktowy, reprezentując X kadencję. W latach 2001–2003 miał zaszczyt pełnić obowiązki podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, co świadczy o jego wpływie na procesy decyzyjne w kraju.

Życiorys

Ukończył studia prawnicze w 1976 roku na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później zdobył tytuł doktora nauk politycznych. Swoją karierę zawodową rozpoczął na Wydziale Nauk Politycznych UW, gdzie początkowo pełnił funkcję asystenta, a później adiunkta. W 1983 roku awansował na adiunkta w Zakładzie Nauk Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, a w 1988 roku dołączył do Instytutu Nauk Politycznych PAN. Uczestniczył także w pracy Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauk Politycznych UW. W latach 1980–1989 sprawował funkcję sekretarza, a później wiceprezesa i prezesa oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i był członkiem zarządu głównego tego towarzystwa.

W 1976 roku przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W sierpniu 1989 roku objął funkcję sekretarza Komitetu Centralnego PZPR odpowiedzialnego za kwestie oświatowe. Angażował się w obrady Okrągłego Stołu, szczególnie w podzespole do spraw młodzieży. W okresie 1989–1991 był posłem X kadencji, reprezentując okręg wodzisławski. Po zakończeniu kariery parlamentarnej zajął się działalnością w sektorze prywatnym. Współpracując z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, w latach 2001–2003 pełnił rolę podsekretarza stanu oraz pełnomocnika rządu ds. informacji europejskiej w rządzie Leszka Millera.

W trakcie pełnienia tej funkcji, Sławomir Wiatr zadeklarował, że był świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej. Kilka miesięcy później, po nowelizacji przepisów, wycofał się z tej deklaracji, oświadczając, że jednak nie był współpracownikiem tych organów, co spowodowało, że pierwsze oświadczenie zostało uznane za niebyłe.

Następnie poświęcił się karierze akademickiej, zostając rektorem Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie, a także rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Jest synem Jerzego Wiatra. Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi jako jeden z wyróżnienia za swoją działalność.

Przypisy

  1. Dr Sławomir Zdzisław Wiatr, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.02.2014 r.]
  2. M.P. z 2002 r. nr 57, poz. 782.
  3. M.P. z 2002 r. nr 36, poz. 564.
  4. Zbigniew Osiński: Nauczanie historii w szkołach podstawowych w Polsce w latach 1944–1989. Uwarunkowania organizacyjne oraz ideologiczno-polityczne. Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2010, s. 90.

Oceń: Sławomir Wiatr

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:9