Karol Rafał


Karol Rafał, znany także jako Karol, urodził się 15 września 1904 roku w Warszawie, gdzie również zmarł 8 maja 1951 roku. Był on istotną postacią w polskim ruchu komunistycznym, aktywnie angażując się w działalność polityczną swoich czasów.

Jego życie i praca pozostają znaczącym elementem historii, ukazując dynamikę i złożoność politycznych przemian w Polsce w XX wieku.

Życiorys

Karol Rafał był osobą mającą bogaty życiorys. Urodził się jako syn Walentego i z zawodu był mechanikiem karoserii samochodowych. W 1936 roku przystąpił do Komunistycznej Partii Polski, angażując się aktywnie jako działacz związkowy na warszawskiej Woli.

Przed wybuchem II wojny światowej podejmował pracę w fabryce „Gil i Wiśniewski”. Po wybuchu konfliktu, podczas niemieckiej okupacji, pełnił rolę konduktora na kolei. W 1942 roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej, gdzie brał udział w licznych akcjach dywersyjnych i sabotażowych przeciwko okupantom.

Po zdradzie w 1943 roku zmuszony był do ukrywania się w Otwocku, gdzie współtworzył konspiracyjną Miejską Radę Narodową. Po przybyciu Armii Czerwonej 29 lipca 1944 objął funkcję sekretarza Komitetu Miejskiego PPR. Pod koniec tego samego roku został przydzielony do pracy w Milicji Obywatelskiej, gdzie piastował stanowiska komendanta w miastach takich jak Otwock, Mińsk Mazowiecki, Garwolin, Przasnysz, Płońsk oraz Grodzisk Mazowiecki, a później pracował w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej.

W tym czasie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje zasługi w działalności społecznej i politycznej. Karol Rafał spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A4-5-5).

Przypisy

  1. Karol Rafał, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie
  2. Karol Rafał, Akta Instytutu Pamięci Narodowej

Oceń: Karol Rafał

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:15