Fryderyk Skobel


Fryderyk Kazimierz Skobel, urodzony 23 listopada 1806 roku w Warszawie, jest postacią znaczącą w polskiej medycynie. Jako dr medycyny i chirurgii, jego osiągnięcia w tej dziedzinie były dostrzegane i cenione, co doprowadziło go do objęcia stanowiska rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł 25 listopada 1876 roku w Krakowie, jednak jego wpływ na rozwój medycyny polskiej jest niezatarty.

Oprócz działalności akademickiej, Skobel był również aktywny w polityce jako poseł wirylista na Sejm Krajowy Galicji w III kadencji w 1870 roku. Jego zaangażowanie w sprawy kraju i edukację młodzieży pozostawiło trwały ślad w historii polskich instytucji medycznych oraz politycznych.

Życiorys

Fryderyk Skobel przyszedł na świat jako syn Daniela i Julianny z Kornów. Był wyznania ewangelicko-reformowanego, a jego rodzina miała kupieckie tradycje. W 1812 roku, po tragicznym bankructwie oraz śmierci ojca, przeniósł się wraz z matką do Lwowa. We Lwowie uczył się w niemieckim gimnazjum akademickim, gdzie zdobijając wykształcenie, ukończył maturę w 1822 roku. W latach 1822–1825 studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim, a następnie kontynuował naukę medycyny na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

W dniu 12 stycznia 1831 roku obronił swoją pracę doktorską w Krakowie, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora medycyny i chirurgii. Aktywnie uczestniczył w powstaniu listopadowym, pełniąc funkcję kapitana lekarza batalionowego w artylerii pieszej Wojska Polskiego. Po zakończeniu konfliktu został internowany w Prusach, gdzie miał zakaz przebywania na wolności, co zmusiło go do pobytu na wsi pod Elblągiem. Po powrocie do kraju wziął również udział w powstaniu krakowskim.

Skobel rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1833 roku jako zastępca profesora oraz kierownik Katedry Patologii, Terapii Ogólnej i Farmakologii, a w roku 1835 objął stanowisko profesora zwyczajnego. Jego zaangażowanie w działalność uczelni ukazuje jego funkcja sekretarza Wydziału Lekarskiego w latach 1839–1832 oraz dziekana w latach 1843–1846, 1850-56, 1861-62 oraz 1871-72. Wraz z Józefem Dietlem i Józefem Majerem o przywrócenie języka polskiego jako wykładowego na Uniwersytecie, co przyniosło wymierne efekty, w tym powołanie go na stanowisko rektora w latach 1869/1870 oraz prorektora w latach 1870/1871.

Był on także jednym z autorów haseł w 28-tomowej Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda z lat 1859–1868, a jego nazwisko widnieje w pierwszym tomie wydania z 1859 roku na liście twórców.

Fryderyk Skobel był również aktywnym purystą językowym, którego celem było ograniczenie używania obcych wyrazów w polskim języku. Jest autorem obszernej pracy O skażeniu języka polskiego w dziennikach w Galicyi…, w której proponuje wyrazy zastępcze dla obcych terminów oraz wyraża swoje zaniepokojenie nadmierną penetracją kalk leksykalnych z języka niemieckiego.

Podejmował działania na rzecz uporządkowania polskiego słownictwa lekarskiego, współpracując z Józefem Majerem oraz opracowując spis surowców i preparatów dopuszczonych do użycia w krakowskich szpitalach. Ponadto, był pionierem w Polsce, jeśli chodzi o zastosowanie mikroskopu w badaniach farmakognostycznych i prowadził badania nad zastosowaniem wód mineralnych w lecznictwie. Zbadał wody mineralne w Cegiełce koło Wysowej (obecnie Cigeľka na Słowacji), w zakopiańskiej Jaszczurówce oraz w Rabce. Jego dorobek to także szkice biograficzne wielu wybitnych uczonych, takich jak Fryderyk Hechel i Florian Sawiczewski.

Skobel był członkiem Akademii Umiejętności od 11 maja 1872 roku. Przez pewien czas pełnił rolę wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Krakowskiego oraz, razem z Józefem Dietlem, współzałożył Komisję Balneologiczną w 1858 roku. W latach 1860–1876 był członkiem honorowym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ukończona przez niego działalność miała wpływ na społeczność intelektualną, a zmarł, gdzie spoczął na cmentarzu Rakowickim w grobowcu rodzinnym w kwaterze 49b.

W 1849 roku Fryderyk Skobel został wybrany na prezesa Konsystorza Ewangelickiego w Wolnym Mieście Krakowie. Po jego rozwiązaniu w 1850 roku zaczął pełnić rolę wieloletniego kuratora krakowskiego zboru ewangelickiego (reformowanego i luterańskiego).

Wybrane publikacje naukowe

Fryderyk Skobel pozostawił po sobie znaczną spuściznę naukową, zawierającą wiele istotnych publikacji. Oto wybrane tytuły jego prac, które wpisują się w historię medycyny oraz językoznawstwa:

  • Commentatio medico-practica sistens conspectum medicamnium et methodorum tractandae syphilidis sine hydrargyro (1833),
  • Uwagi nad niektóremi wyrazami lekarskimi (1835),
  • O pojęciu choroby, ze stanowiska filozofii natury (1837),
  • Słownik anatomiczno-fizyologiczny (1838),
  • O użyciu lekarskim wody morskiej (1840),
  • Niemiecko-polski słownik wyrazów lekarskich (1842),
  • O wodach lekarskich robionych w porównaniu z rodzimemi (1844),
  • O równoważnikach farmakodynamicznych dla głównych składników wód lekarskich (1861),
  • Słownik łacińsko-polski wyrazów lekarskich (1868),
  • O skażeniu języka polskiego w dziennikach w Galicyi. Spostrzeżenia i uwagi Prof. Dra F. K. Skobla w Drukarni Akademickiej pod zarządem K. Mańkowskiego. Kraków (1872/1874/1877).

Prace te odzwierciedlają nie tylko jego talent jako naukowca, ale również pasję do zgłębiania tajników medycyny i języka. Każda z publikacji przyczyniała się do rozwoju wiedzy w tych dziedzinach.

Przypisy

  1. Ryszard Lipczuk: Geschichte und Gegenwart des Fremdwortpurismus w Deutschland und Polen. Frankfurt/M.: Peter Lang, 2007 r., s. 170-171.
  2. Stanisław Tadeusz Sroka Fryderyk Kazimierz Skobel, [w:] Polski Słownik Biograficzny tom XXXVIII, wyd. 1997-1998 r.
  3. Lokalizacja grobowca na Liście pamięci UJ.
  4. nota biograficzna na stronie UJ.
  5. Bolesław Erzepki, Spis członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, Poznań 1896 r., s. 4.
  6. „Encyklopedia Powszechna”, tom I, wyd. Samuel Orgelbrand, Warszawa, 1859 r.
  7. J.J. Bieniarzówna, K.K. Kubisz, 400 Lat Reformacji Pod Wawelem, Warszawa 1958 r., s. 38–39.

Oceń: Fryderyk Skobel

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:7