Maja Sokołowska


Maja Sokołowska, urodzona w 1951 roku w Warszawie, to znana polska fotoreporterka, specjalizująca się w fotografii sportowej oraz studyjnej. Jej praca w tej dziedzinie rozpoczęła się w 1972 roku, kiedy to dołączyła do redakcji magazynu ilustrowanego „Sportowiec”, gdzie przez niemal dwie dekady, aż do 1991 roku, dokumentowała osiągnięcia sportowców.

W 1981 roku Maja Sokołowska zyskała status członkini Artystycznego Związku Polskich Artystów Fotografików, co poświadcza jej zaangażowanie w rozwój i promowanie sztuki fotograficznej w Polsce. Jej unikalny styl oraz pasja do uchwytywania dynamiki sportowych wydarzeń czynią ją jedną z wyróżniających się postaci w świecie polskiej fotografii.

Życiorys

Urodziny Maji Sokołowskiej miały miejsce w 1951 roku w Warszawie, gdzie dorastała w artystycznym otoczeniu. Jej pasja do fotografii obudziła się za sprawą ojca, Mariana Sokołowskiego, który był fotoreporterem w Centralnej Agencji Fotograficznej oraz aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Dodatkowo, prywatnie rejestrował chwile ze swojego życia rodzinnego. Dzięki ojcu, Maja nauczyła się obsługi aparatu fotograficznego, technik wywoływania zdjęć oraz tworzenia odbitek w ciemni, a także zdobyła umiejętności związane z tworzeniem fotoreportażu oraz kadrowania, co potrafiło znacznie zmieniać dynamikę fotografii.

W młodości uprawiała siatkówkę, grając w klubie Skrze Warszawa. Niestety, z powodu problemów zdrowotnych musiała zakończyć swoją przygodę ze sportem. Od 1972 roku do 1991 roku związana była z magazynem „Sportowiec”. Jej praca początkowo obejmowała przygotowywanie negatywów i powiększeń w ciemni dla innych fotoreporterów. Już w 1972 roku Maja zrealizowała swój pierwszy fotoreportaż dotyczący Janusza Pyciaka-Peciaka, który był mistrzem olimpijskim w Montrealu oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Polski. Mimo szerokiej wiedzy o fotografii, dla Maji nowością była fotoreportaż sportowy, w którym otaczał ją zespół doświadczonych kolegów, takich jak Leszek Fidusiewicz, Eugeniusz Warmiński, Janka Michlewski oraz Tomasz Prażmowski.

W trakcie 19-letniej kariery w „Sportowcu”, wiele z jej zdjęć pojawiło się na okładkach magazynu. Do ulubionych dyscyplin Maji należały siatkówka, judo, zapasy oraz szermierka. Kluczowym elementem w jej fotografii sportowej były emocje sportowców. Maja uwieczniała także życie prywatne znanych sportowców, organizując na przykład sesje zdjęciowe piłkarzy, takich jak Kazimierz Deyna oraz Lesław Ćmikiewicz, w towarzystwie ich żon.

W latach 90-tych Maja Sokołowska rozpoczęła nowy etap swojej kariery, specjalizując się w fotografii studyjnej kwiatów, co zaowocowało sprzedażą jej prac na całym świecie. Obecnie skierowała swoją uwagę na fotografię architektury, pejzaży oraz psów. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2021 roku wzięła udział w wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”, która miała miejsce w Domu Spotkań z Historią. Jej twórczość została również opisana w książce autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek noszącej ten sam tytuł.

Przypisy

  1. Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa [online], dsh.waw.pl [dostęp 22.01.2022 r.]
  2. Książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”, Monika Szewczyk-Wittek, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2021, s. 266, ISBN 978-83-66068-33-9
  3. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 267.
  4. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 268.
  5. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 269.
  6. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 269-270.
  7. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 271.
  8. Szewczyk-Wittek 2021 ↓, s. 274.

Oceń: Maja Sokołowska

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:23