Janusz Gerard Peciak, znany również pod nazwiskiem Janusz Gerard Pyciak-Peciak, to niezwykle utalentowany sportowiec, który przyszedł na świat 9 lutego 1949 roku w Warszawie. Jego osiągnięcia w dziedzinie sportu, szczególnie w pięcioboju nowoczesnym, przyniosły mu wielką sławę i uznanie.
Wśród jego najważniejszych sukcesów wyróżnia się złoty medal olimpijski, który zdobył podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Ten zaszczytny tytuł obok innych osiągnięć, jak tytuł mistrza świata, utwierdził jego pozycję w historii polskiego sportu.
Oprócz osiągnięć sportowych, Janusz Peciak angażuje się w działalność na rzecz rozwoju dyscypliny, pełniąc od 2021 roku funkcję prezesa Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego. Jego determinacja oraz pasja do sportu testamentem są nie tylko jego sukcesy, ale także wkład w przyszłość pięcioboju w Polsce.
Przebieg kariery
Janusz Pyciak-Peciak jest postacią wybitną w historii sportu, który trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Po pechowym występie w Monachium w 1972 roku, jego kariera nabrała tempa na igrzyskach w Montrealu w 1976, gdzie zdobył złoty medal w rywalizacji indywidualnej. Wówczas drużyna, w skład której wchodzili Pyciak-Peciak, Zbigniew Pacelt oraz Krzysztof Trybusiewicz zajęła czwarte miejsce.
W następnym występie, podczas igrzysk w Moskwie w 1980 roku, Janusz zajął 6. miejsce indywidualnie, a drużyna, w której składzie byli również Marek Bajan i Jan Olesiński, ponownie uplasowała się na 4. pozycji. Należy zaznaczyć, że na igrzyska w Los Angeles w 1984 roku nie pojechał z powodu bojkotu nałożonego przez władze polskie, co spotkało się z jego publicznym protestem, będąc jednym z nielicznych, którzy się na to odważyli.
Janusz Pyciak-Peciak był również dwukrotnym indywidualnym mistrzem świata (1977 i 1981), a także dwukrotnym wicemistrzem (1978 i 1979). W drużynie odnosił sukcesy, zdobywając mistrzostwo świata aż trzykrotnie (1977, 1978, 1981). Ponadto, jego osiągnięcia na krajowym podwórku są imponujące – zdobył osiem tytułów mistrza Polski w latach 1974, 1975, 1976, 1977, 1980, 1981, 1982 i 1983.
Wielokrotnie odznaczano go w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, gdzie znajdował się w czołowej dziesiątce najlepszych polskich sportowców. Dwa razy udało mu się zdobyć pierwsze miejsce (1977 i 1981), a także był na drugim miejscu (1978) oraz czterokrotnie zajmował czwarte miejsce (1976, 1979).
Od 1985 roku Janusz mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełnił funkcję trenera w wojskach lądowych USA. Jego powroty do Polski były związane z działaniami dla rozwoju sportu. We wrześniu 2021 roku objął stanowisko prezesa Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, kontynuując swoje zaangażowanie w dyscypliny sportowe.
Życie prywatne
Jego ojciec, Stefan Peciak, w okresie przed II wojną światową podjął decyzję o wyjeździe do Francji, gdzie znalazł zatrudnienie w kopalni pod Paryżem. Niestety, podczas wojennych zawirowań został ranny i trafił do szpitala. W wyniku nieczytelności jego zakrwawionych dokumentów, personel medyczny zarejestrował go jako Stefana Pyciaka vel Peciaka, co oznacza „albo” w języku łacińskim. Po powrocie do Polski, dla własnego bezpieczeństwa, nosił oryginalne dokumenty szpitalne ze sobą, mając na uwadze możliwość kontroli ze strony niemieckich żołnierzy, ponieważ brał udział w działaniach Armii Krajowej, gdzie był znany pod pseudonimem „Szary”.
Później, po zakończeniu wojny, dążył do tego, aby sprostować zapis swojego nazwiska, ale niestety napotkał na trudności, ponieważ władze mu na to nie pozwoliły. Jego syn, po narodzinach, został zarejestrowany jako Janusz Gerard Pyciak vel Peciak. Dopiero po wielu latach zdecydował się na korektę i przywrócenie oryginalnej formy nazwiska: Peciak.
W 2005 roku Janusz Peciak był jednym z członków Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w trakcie wyborów prezydenckich.
Przypisy
- Janusz Pyciak-Peciak prezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego [online], radio.opole.pl, 25.09.2021 r. [dostęp 23.10.2021 r.]
- Dariusz Dobek: Milczenie nie zawsze jest złotem. sport.onet.pl, 17.05.2020 r. [dostęp 04.05.2021 r.]
- Marek Wawrzynowski: Śmierć, złoto olimpijskie i zastrzyk dla konia – historia Janusza Peciaka. sport.tvp.pl, 09.02.2015 r. [dostęp 04.05.2021 r.]
- Janusz Pyciak-Peciak Biography and Olympic Results. sports-reference.com. [dostęp 02.01.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Sławomir Cieślakowski | Jan Długosz (taternik) | Jacek Ratajczak | Jacek Perzyk | Wacław Ziółkowski (zapaśnik) | Benedykt Gugała | Ireneusz Ciurzyński | Piotr Hugues | Stefan Sikorski (sportowiec) | Paweł Jarosiński | Karol Niziołek | Hieronim Czarnowski | Maria z Kostrzewskich Wodzińska | Wojciech Buciarski | Izabela Szczypiórkowska | Leszek Arent | Sergiusz Wiechowski | Wojciech Nowiński | Bogusław Gierajewski | Danuta KordaczukOceń: Janusz Pyciak-Peciak