Józef Bornstein


Józef Bornstein, znany również jako Bornsztein, nosił pseudonimy takie jak „Ildefons Kucharski” oraz „J.B.”. Urodził się 12 stycznia 1867 roku w Warszawie, gdzie spędził część swojego życia. Niestety, jego historia zakończyła się 9 stycznia 1907 roku, gdy zmarł w San Remo.

Był on polskim dziennikarzem i publicystą o żydowskich korzeniach, co wpływało na jego twórczość oraz podejście do tematów społecznych. Jego wkład w dziennikarstwo oraz matrycowe myślenie o kulturze i polityce pozostaje ważnym elementem polskiego dziedzictwa literackiego.

Życiorys

Józef Bornstein był synem Maksymiliana i Heleny. Ukończył II Gimnazjum w Warszawie, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował na Wydziale Prawa w latach 1885-1888 oraz na Wydziale Filozoficznym w latach 1888-1889.

Po ukończeniu studiów, Józef rozpoczął pracę w redakcji „Reformy”. Równocześnie dorywczo współpracował z „Kuryerem Krakowskim” pod kierownictwem Kazimierza Bartoszewicza. W 1891 roku założył własny dwutygodnik literacko-społeczny „Myśl”, który był wydawany w Krakowie do 1896 roku, z переходowymi wydaniami we Lwowie.

Po tym okresie, Bornstein kontynuował współpracę z lwowską redakcją „Słowa Polskiego” oraz pełnił rolę stałego korespondenta dla „Gazety Handlowej”. Dostarczał także korespondencje z Krakowa i Lwowa do warszawskiego „Głosu”. Następnie, w Lwowie, założył własne pismo „Dzień”. Po jego upadku, przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował swoje działalności dziennikarskie, współpracując z „Nową Gazetą” oraz „Ludzkością”.

Józef Bornstein zmarł w San Remo, gdzie wyjechał na kurację. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu (Cimitero Monumentale della Foce).

Niektóre artykuły

W dorobku Józefa Bornsteina znajdują się różnorodne artykuły, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się polskiej literatury i kultury. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady jego twórczości:

  • Kazimierz Bartoszewicz. Kraków, 1892,
  • Ś.p. Maurycy Fierich. „Świat”, 1889.

Przypisy

  1. Jozef Bornstein (1867-1907) - Find A Grave Memorial [online], www.findagrave.com [dostęp 09.01.2018 r.]
  2. Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850-1918. A–D. Kraków: Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1999 r.

Oceń: Józef Bornstein

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24