Gwidon Kurzela


Gwidon Jan Kurzela, to postać o bogatej historii, która urodziła się 30 grudnia 1903 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się tragicznie 25 kwietnia 1974 roku w tym samym mieście, które było świadkiem jego działań.

Był nie tylko robotnikiem, lecz również aktywnym działaczem związkowym oraz socjalistą. Jego zaangażowanie w życie społeczne i polityczne znalazło odzwierciedlenie w jego karierze, w której szczególnie wyróżnia się funkcja posła na Sejm Ustawodawczy w latach 1947–1952.

Życiorys

W 1920 roku rozpoczął swoją karierę zawodową jako pomocnik murarza, a już od 1922 roku pracował jako cieśla, z przerwą na służbę wojskową, którą odbywał w latach 1924–1926. W tym samym 1920 roku przystąpił do Związku Zawodowego Robotników Budowniczych w Polsce. Od 1923 był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, co zaowocowało jego aktywnym udziałem w ruchu socjalistycznym.

W 1934 roku Brał czynny udział w organizacji strajku warszawskich budowlańców, który miał na celu jednoczenie robotników w walce o lepsze warunki pracy. Dwa lata później, w 1936, zasłużył się w Związku Robotników Przemysłu Budowlanego, Drzewnego, Ceramicznego i Pokrewnych Zawodów, gdzie został wybrany na wiceprezesa, a następnie przewodniczącego w latach 1938–1939.

W ramach swojej działalności politycznej, angażował się również w marymonckim oraz powązkowskim oddziale Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczył w XXIV Kongresie PPS w Radomiu, co dowodziło jego silnej pozycji w partii.

W czasie II wojny światowej, w obliczu okupacyjnej rzeczywistości, zaangażował się w działalność konspiracyjną. W trakcie powstania warszawskiego walczył na Żoliborzu w drużynach saperskich pod dowództwem inż. Piotrowskiego, co podkreśla jego odwagę oraz determinację w walkach o wolność.

Po wojnie, w 1945 roku, powrócił do roli przewodniczącego Związku Robotników Przemysłu Budowlanego, Drzewnego, Ceramicznego i Pokrewnych Zawodów. W 1947 roku uzyskał mandat posła na Sejm Ustawodawczy z ramienia PPS w okręgu Włocławek. Warto dodać, że Polska Partia Socjalistyczna w 1948 roku współtworzyła Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, co zmieniło układ polityczny w kraju.

Od 1949 do 1956 roku pracował jako inspektor BHP w Centralnym Zarządzie Państwowych Przedsiębiorstw Budowlanych. W 1961 roku objął stanowisko kierownika ośrodka szkoleniowego w Chylicach w Związku Zawodowym Pracowników Przemysłu Budowlanego. Równocześnie od 1959 roku współpracował z Komisją Historii Ruchu Zawodowego CRZZ, co świadczy o jego zaangażowaniu w kształtowanie historii i przyszłości ruchów zawodowych w Polsce.

Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi potwierdzenie jego zasług dla kraju i społeczeństwa.


Oceń: Gwidon Kurzela

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:17