Chaim Rasner


Chaim Rasner to postać, która pozostawiła wyraźny ślad w historii polskiego rzemiosła oraz polityki. Urodził się 5 maja 1882 roku w Warszawie, gdzie zyskał reputację jako zdolny hafciarz i szmuklerz. Miał również znaczący wkład jako dziennikarz, co potwierdza jego zaangażowanie w życie społeczno-polityczne ówczesnej Polski.

W trakcie swojej kariery Rasner zasłużył się jako działacz rzemieślniczy, co jasno pokazuje jego pasję i chęć wspierania lokalnych rzemieślników. Jego aktywność polityczna objawia się także przez fakt, że był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz uczestniczył w Sejmie I kadencji, co czyni go istotną postacią w kształtowaniu polityki tamtego okresu.

Niestety, smutnym zakończeniem jego życia była śmierć w 1942 roku w Treblince, co przypomina o tragicznym losie wielu Żydów w czasie Holokaustu.

Życiorys

Chaim Rasner przyszedł na świat 5 maja 1882 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny Dawida i Idy ze Szwagrów. Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuował swoje wykształcenie za granicą. Jako hafciarz i szmuklerz, specjalizował się w wyrabianiu ozdobnych pasów, galantów oraz dystynkcji wojskowych.

Był aktywnym działaczem rzemieślniczym, ideowo powiązanym z Bundem, organizacją socjalistyczną. Na mocy swoich zasług pełnił wiele istotnych funkcji, w tym prezesa zarządu głównego Centralnego Związku Rzemieślników Żydów w Polsce oraz Centrali Rzemiosła i Przemysłu Drobnego Żydów. Dodatkowo, był wiceprezesem światowego Związku Rzemieślników Żydów.

Rasner aktywnie publikował artykuły w branżowych czasopismach, pełniąc również rolę redaktora w takich wydaniach jak „Handwerker un Industri Cajtung” oraz „Die Handwerker Sztime”. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne objawiało się także przez bycie radnym Kasy Chorych oraz radnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W latach 1916, 1919 i 1925 zasiadał również w radzie miasta stołecznego Warszawy.

W 1921 roku, Rasner został wybrany do Sejmu, zastępując Hirsza Dawida Nomberga, który zrezygnował z mandatu. Od 4 lutego 1904 roku był mężem Chaji Ryszfeld.

Po wybuchu II wojny światowej, Chaim Rasner został uwięziony w warszawskim getcie. Latem 1942 roku, podczas ogromnej akcji deportacyjnej, został wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Tam poniósł śmierć, będąc ofiarą tragicznych wydarzeń tamtego okresu.

Upamiętnienie

Chaim Rasner został uhonorowany poprzez umieszczenie jego imienia na tablicy pamiątkowej, która jest zlokalizowana w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Tablica ta upamiętnia także innych parlamentarzystów, którzy tragicznie zginęli w trakcie II wojny światowej.

Przypisy

  1. a b c Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 613. [dostęp 20.09.2021 r.]
  2. Rudnicki w zbiorczej tabeli omyłkowo podaje, że pełnił mandat posła na Sejm I i II kadencji
  3. Rasner Chaim – więzień T2 na stronie Muzeum Treblinka

Oceń: Chaim Rasner

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24