Agnieszka Truskolaska


Agnieszka Marianna z Marunowskich Truskolaska, urodzona w 1755 roku w Warszawie, była niezwykle utalentowaną polską aktorką oraz śpiewaczką. Jej kariera artystyczna rozpoczęła się w 1774 roku, kiedy to zyskała sławę i uznanie jako jedna z pierwszych amantek w historii polskiego teatru.

Główne osiągnięcia Agnieszki obejmują jej długotrwałą pracę w Teatrze Narodowym, gdzie stała się prawdziwą gwiazdą. Rok 1779 zaznaczył się jej debiutem operowym w dziele "Dla miłości zmyślone szaleństwo" autorstwa Antonio Sacchiniego. Mimo że działalność artystyczna Truskolaskiej przypadła na czasy, kiedy teatr i opery zaczynały się dynamicznie rozwijać, jej wspaniałe umiejętności przyczyniły się do podniesienia poziomu sztuki wykonawczej w Polsce.

Zmarła 30 października 1831 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świadomości kulturalnej swojego kraju.

Życiorys

Agnieszka Truskolaska była w młodości znana jako urocza kobieta, a także protegowana brata króla Stanisława Augusta. W wieku zaledwie trzynastu lat związała się z aktorem Tomaszem Truskolaskim, decydując się na małżeństwo. Swoją karierę na scenie rozpoczęła w 1774 roku. Od 1780 roku wspólnie z mężem oraz aktorem Kazimierzem Owsińskim odegrała kluczową rolę w organizacji pierwszego polskiego teatru we Lwowie, który cieszył się powodzeniem przez trzy sezony.

Po powrocie do Warszawy, Agnieszka występowała w zespole Wojciecha Bogusławskiego. Grywała nie tylko w produkcjach w języku polskim, ale także rosyjskim. Jej talent i wszechstronność zaowocowały występami na scenach teatralnych w Poznaniu, Lublinie oraz Gdańsku. Bogusławski opisał ją słowami:

Zdaje się, że natura czyni sobie częstokroć igraszkę, zlewaiąc w iednę osobę tyle razem doskonałości, ile ich między wiele innych podziela. Daiąc JPani Truskolaskiey naypięknieyszą postać, delikatność płci, poruszenie ciała szykowne, twarz pełną wdzięków, oczy których spoyrzenia zachwycały, wymowę pieszczącą uszy; podobało iey się jeszcze obdarzyć ią przyiemnym do śpiewania głosem.

Po śmierci męża w 1797 roku, przez dwa lata zarządzała jego zespołem teatralnym. Pomimo tego, że Agnieszka żyła jeszcze przez trzy dziesięciolecia, na początku XIX wieku zaczęła występować coraz rzadziej, przyjmując do grania role patriotycznych matek. Była znana jako największa aktorka swojego okresu, a jej talent był doceniany, co umożliwiło jej korzystanie z szczególnych przywilejów, takich jak pensja z królewskiej szkatuły.

Jej osobiste życie było obfite w romanse, które pozostawiły ślad nie tylko w pamiętnikach tamtego okresu, ale także w wielu satyrach i paszkwilach. Rodzina Agnieszki również kontynuowała artystyczne tradycje – jej córka Józefa Truskolaska (Ledóchowska), uznawana za tragiczkę, również była aktorką Teatru Narodowego, występując u boku matki na początku swojej kariery. Syn, Romuald Truskolaski, podążył śladami rodzinnymi jako muzyk, śpiewak oraz gitarzysta.

Przypisy

  1. Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965. Warszawa: PWN, 1973 r., s. 905.
  2. Wojciech Bogusławski: Dzieje Teatru Narodowego. Warszawa: wydanie fotooffsetowe Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, 1965 r., s. 259 – 265.
  3. Wojciech Bogusławski: Dzieje Teatru Narodowego. Warszawa: wydanie fotooffsetowe Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, 1965 r., s. 259.

Oceń: Agnieszka Truskolaska

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:12