Joanna Maria Bruzdowicz-Tittel urodziła się 17 maja 1943 roku w Warszawie, a zmarła 3 listopada 2021 roku w Taillet. Była to wybitna postać polskiej kultury, znana przede wszystkim jako kompozytorka, pianistka oraz krytyk muzyczny.
Jej prace obejmowały nie tylko tworzenie muzyki, ale również aktywne zaangażowanie w pisanie i publicystykę muzyczną, co czyniło ją jedną z ważniejszych osobistości w dziedzinie sztuki w Polsce.
Życiorys
Joanna Bruzdowicz-Tittel wyrastała z muzycznego środowiska Warszawy. Jej ojciec, Konstanty, był uznawanym wiolonczelistą, natomiast matka, Maria z domu Wilczek, pianistką. Już jako sześciolatka zaczęła swoją przygodę z komponowaniem, co ukierunkowało jej dalsze życie. Ukończyła studia w zakresie kompozycji pod okiem prof. Kazimierza Sikorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, na których zdobyła dyplom w 1966 roku.
W czasie studiów rozpoczynała działalność jako pianistka, co zaprowadziło ją na sceny nie tylko w Polsce, ale również za granicą, gdzie występowała m.in. w Belgii, Austrii oraz Czechosłowacji. Ponadto, w latach 1964-1968 pełniła rolę sekretarza generalnego w polskiej sekcji „Jeunesses Musicales”, co świadczy o jej zaangażowaniu w życie muzyczne.
W 1968 roku otrzymała prestiżowe stypendium im. Maurice’a Ravela, które umożliwiło jej dalszą edukację w Paryżu. W latach 1968-1970 studiowała tam kompozycję u znakomitych pedagogów, takich jak Nadia Boulanger, Olivier Messiaen oraz P. Schaeffer. Dodatkowo, muzykologię u J. Chailleya na Uniwersytecie Sorbońskim, gdzie obroniła doktorat dotykający tematu: Matematyka i logika w muzyce współczesnej.
W 1969 roku Joanna była jednym z organizatorów Groupe International de Musique Electroacoustique de Paris (GIMEP), co podkreśla jej aktywność w kręgach muzycznych. Pracując obok kompozycji, poświęcała się krytyce oraz publicystyce muzycznej. Jej audycje były emitowane w radiu francuskim, belgijskim oraz niemieckim, przybliżając słuchaczom nową muzykę. Wspólnie z mężem, H.J. Tittelem, tworzyła scenariusze filmowe dla stacji telewizyjnych w Francji i Niemczech.
Joanna Bruzdowicz-Tittel prowadziła również zajęcia mistrzowskie na renomowanych uczelniach, takich jak Massachusetts Institute of Technology, Yale University, Uniwersytet Południowej Kalifornii, Uniwersytet Kalifornijski, Sorbona oraz Uniwersytet Montrealski. W 1983 roku miała zaszczyt założyć Belgijskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, a także pełnić funkcję wiceprzewodniczącej International Federation of Chopin Societies.
W 1996 roku zainicjowała organizację dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Céret. W ciągu swojej kariery miała obywatelstwo zarówno polskie, jak i francuskie. Od 1975 roku mieszkała w Tervuren, a od 2002 w Céret, gdzie kontynuowała swoją twórczość.
Jej kompozycje charakteryzują się dużym znaczeniem muzyki scenicznej, w tym oper. Wśród jej znanych dzieł znajdują się: Kolonia karna (1968) na podstawie tekstu Franza Kafki, która to, mimo braku prapremiery w Pradze, zyskała uznanie na zachodzie oraz francuska wersja, która miała premierę w Tours w 1972 roku, a także Trojanki (1972) według Eurypidesa oraz Bramy raju (1984), której światowa premiera miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie, poruszająca zarówno tematy historyczne, jak i współczesne.
Ważniejsze utwory w jej dorobku to m.in.: musicale Tides and Waves (1991), Maisonneuve oraz Przypływy i odpływy (1996), balet Le petit prince, a także liczne koncerty, w tym dwa koncerty skrzypcowe, The Cry of the Phoenix na wiolonczelę i orkiestrę (1994), Stabat mater na chór a cappella (1993). Ponadto, stworzyła kwartety smyczkowe, wiele pieśni i kantat oraz bogaty zbiór muzyki radiowej i filmowej.
Odznaczenia
Joanna Bruzdowicz-Tittel została uhonorowana licznymi odznaczeniami, które potwierdzają jej wkład w kulturę i sztukę. Wśród najważniejszych nagród, jakie otrzymała, można wymienić:
- krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2001 roku,
- srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany w 2013 roku.
Przypisy
- Joanna Bruzdowicz-Tittel nie żyje. Wybitna kompozytorka i pianistka miała 78 lat. muzyka.interia.pl. [dostęp 10.11.2021 r.]
- opr. Mateusz Ciupka: Joanna Bruzdowicz (1943–2021). ruchmuzyczny.pl. [dostęp 05.11.2021 r.]
- Bruzdowicz-Tittel Joanna. Polskie Centrum Informacji Muzycznej. [dostęp 05.11.2021 r.]
- Zbigniew Judycki "Mazowszanie w świecie: projekt tematu badawczego" Niepodległość i Pamięć 22/3 (51)/2015, 361-396
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Michalina Łaska | Władysław Walkiewicz | Adelina Paschalis-Souvestre | Zofia Król | Włodzimierz Pietrzak (poeta) | Agnieszka Truskolaska | Michał Dymek | Bogusław Choiński | Stanisław Schönfeld | Marcin Kleiber | Witold Żołądkiewicz | Marcin Szczygielski | Agnieszka Przepiórska | Krzysztof Kieślowski | Tomasz Lipiński | Mieczysław Cieślak | Andrzej Pągowski | Juliusz Erazm Bolek | Bartosz Żukowski | Miłosz BembinowOceń: Joanna Bruzdowicz-Tittel