Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” (AWR „Wprost”) jest jednym z kluczowych graczy na polskim rynku wydawniczym, a jej historia sięga 1990 roku, kiedy to została założona w Warszawie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorstwo to, powstałe z inicjatywy rodziny Królów, stało się znaczącym punktem w branży mediowej.
W chwili założenia, władze agencji wyglądały następująco: prezesem został Marek Król, który posiadał 60% udziałów, jego żona Paulina objęła stanowisko dyrektora marketingu, dysponując 10% udziałów, zaś ich syn Amadeusz pełnił rolę wiceprezesa oraz dyrektora generalnego, również posiadając 10% akcji. Dodatkowo, córka rodziny, Celestyna, pełniła funkcję kierowniczki projektu WiK.
W 2005 roku wartość AWR „Wprost” została oszacowana na 204 miliony złotych, co uwidoczniło jej pozycję w zestawieniu stworzonym przez „Wprost” - Liście 100 najbogatszych Polaków.
Warto zaznaczyć, że 28 grudnia 2009 roku doszło do znaczącej zmiany w strukturze własnościowej agencji, gdyż Platforma Mediowa Point Group nabyła 80% udziałów w AWR „Wprost” za kwotę przekraczającą 8 milionów złotych. To wydarzenie było kluczowe dla dalszego rozwoju agencji oraz jej funkcjonowania na rynku mediowym.
Portfolio
Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” szczyci się różnorodnym portfolio, które obejmuje:
- „Wprost” – to jeden z najchętniej czytanych tygodników opinii w Polsce, który zdobył zaufanie czytelników dzięki swojej rzetelności i tematom poruszanym w każdym wydaniu,
- „WiK – Wprost i Kultura” – jest to dodatek do warszawskiego wydania „Wprost”, wprowadzony na rynek w 2004 roku; początkowo wydawany jako miesięcznik, od 2005 roku jest dwutygodnikiem; dostępna jest również edycja anglojęzyczna, a w planach są dalsze edycje lokalne,
- „WiK English Edition” – to miesięcznik, który ukazuje się w języku angielskim i jest przeznaczony dla obcokrajowców żyjących w Polsce; jego dystrybucja koncentruje się na terenie Warszawy, a pierwszy numer został wydany w styczniu 2006 roku,
- „Mój Pies” – miesięcznik skierowany do pasjonatów zwierząt, który został dołączony do oferty w 1995 roku,
- oraz serwisy internetowe, takie jak Wprost Online, archiwum 25 lat „Wprost”, InfoTuba, Gover, Blogbox, WiK, Psy.pl, Koty.pl, Ludzie Wprost, Rankingi, Złote Strony i E-wydania.
Tytuły wydawane w przeszłości
Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” w swojej działalności wydawniczej miała na swoim koncie szereg różnych tytułów, które zyskały uznanie wśród czytelników. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- „Business Week” – ten tytuł zadebiutował jako miesięcznik, jednak od 2004 roku przeszedł na formułę dwutygodnika ekonomicznego, działał na licencji McGraw Hill i był wydawany w latach 2000–2006,
- „Pani” – znany miesięcznik dla kobiet, który został nabyty w 2003 roku od Edipresse Polska, a w 2005 roku przekazany w ręce wydawnictwa Bauer,
- „Rejs” – miesięcznik skierowany do miłośników sportów wodnych, który został zakupiony w 2004 roku, jednak jego publikacja została zakończona już w 2005 roku.
Serwisy internetowe
InfoTuba
Serwis internetowy InfoTuba inicjował swoją działalność w kwietniu 2008 roku. Redakcja tego portalu znajduje się na 26 piętrze budynku Millennium Plaza, mieszczącego się przy Al. Jerozolimskich 123a w stolicy Polski, Warszawie. Główną ideą stojącą za jego powstaniem jest propagowanie dziennikarstwa obywatelskiego, które stanowi alternatywę dla profesjonalnych mediów masowych. Portal kładzie duży nacisk na lokalne wydarzenia oraz problemy, z jakimi borykają się różne miasta i regiony. Oprócz możliwości tradycyjnego dodawania i komentowania artykułów, użytkownicy InfoTuby mają także unikalną opcję przesyłania swoich tekstów poprzez MMS-y oraz dodawania komentarzy głosowych.
Działy
- wydarzenia,
- gospodarka,
- kultura,
- media,
- nauka,
- sport,
- społeczeństwo,
- styl życia.
Gover
Gover.pl to informacyjny serwis typu watchdog, który gromadzi dane na temat posłów oraz ich działalności w Sejmie. Użytkownicy mogą bez żadnych problemów znaleźć informacje dotyczące m.in. głosowań posłów podczas sesji sejmowych, przestudiować ich wystąpienia, skontrolować obecność w sali sejmowej, poznać biografie polityków oraz zapoznać się z ich oficjalnymi blogami i oświadczeniami majątkowymi. Część danych zamieszczonych na Gover.pl pochodzi z oficjalnych źródeł potwierdzonych przez polski parlament. W tworzeniu tego serwisu bierze również udział Instytut Jagielloński, który opracowuje raporty dotyczące monitorowania działań władzy oraz analizy projektów ustaw.
Działy
- aktualności,
- prace Sejmu,
- kluby i koła,
- posłowie,
- publikacje.
Blogbox
Blogbox to polski agregator oraz biblioteka blogów, który zbiera najciekawsze wpisy dostępne w sieci, porządkując je według kategorii, co ułatwia internautom dotarcie do interesujących ich treści. Oprócz standardowego podziału blogów, serwis oferuje także grupy użytkowników oraz sieć społeczną. Możliwością, z której korzystają użytkownicy Blogbox, jest forum podzielone na kategorie takie jak polityka, ekonomia, kultura, media, nauka, technologia, sport, rozrywka oraz życie. Aby dodać blog (swojego lub innej osoby) do katalogu, wymagane jest jego zgłoszenie poprzez specjalne okno. O dołączeniu bloga do zasobów serwisu decydują sami internauci, którzy mogą głosować za lub przeciw. Blog, który uzyska wymaganą przewagę pozytywnych ocen, zostaje dodany do bazy danych serwisu.
Przypisy
- PMPG SA zakupiła udziały w AWR „WPROST” sp. z o.o.. onet.pl, 29.12.2009 r. [dostęp 29.12.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Pałac Saski (przedsiębiorstwo) | Vienna Life | Poczta Polska Dystrybucja | Krajowa Izba Rozliczeniowa | Polska Press | Dux (wytwórnia fonograficzna) | Wydawnictwo Bauer | Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService | Atman (przedsiębiorstwo) | Presspublica | Baltona | Kantar Polska | Agencja Rozwoju Przemysłu | Edipresse Polska | CD Projekt | Aero2 | Warszawskie Zakłady Fotochemiczne „Foton” | Unizet | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa | Studio JGOceń: Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost”