Ryszard Karger


Ryszard Karger, znany również pod pseudonimem „Krupp”, urodził się 1 marca 1928 roku w Warszawie, a zmarł 2 grudnia 2017 roku w Szczecinie. Był to wybitny polski ekonomista, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie.

W ciągu swojej kariery zawodowej Karger zrobił wiele dla rozwoju transportu morskiego w Polsce, a jego wkład w tę branżę został dostrzegany i doceniany. W uznaniu jego zasług został również uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Szczecina, co świadczy o jego dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności.

Życiorys

Ryszard Karger, jako żołnierz Armii Krajowej, nosił pseudonim „Krupp”. W czasie powstania warszawskiego brał udział w walkach, szczególnie na warszawskim Powiślu, gdzie był członkiem Grupy Bojowej „Krybar” (1. kompania III Zgrupowania Konrad). Po klęsce powstania został ujęty przez Niemców (jego numer jeniecki to 141323) i wywieziony do Niemiec.

Po zakończeniu działań wojennych, Karger powrócił do Polski i osiedlił się na Wybrzeżu. W 1950 roku ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Sopocie. Następnie związał się zawodowo z branżą morska, pracując w firmach takich jak „Baltica” oraz „Polfracht”. Dwa lata spędził również w Londynie na stanowisku pracownika Polskiej Misji Morskiej. W 1957 roku przeniósł się do Szczecina, gdzie został zatrudniony w Polskiej Żegludze Morskiej jako kierownik w dziale eksploatacji floty.

W 1964 roku po raz pierwszy objął stanowisko dyrektora naczelnego PŻM, które piastował do 1969 roku. W trakcie jego kadencji flota PŻM uległa znacznemu rozwojowi, a on sam zainicjował utworzenie stałego połączenia morskiego między Świnoujściem a południową Skandynawią. Jednak w 1969 roku, w wyniku decyzji politycznych, został odwołany i przeniesiony do biura firmy agencyjnej PSAL w Antwerpii. Do Polskiej Żeglugi Morskiej powrócił w 1976 roku, gdzie ponownie objął stanowisko dyrektora naczelnego, które pełnił do 1985 roku. W 1977 roku podpisano tzw. „kontrakt stulecia” z brytyjskimi stoczniami, na mocy którego zbudowano 22 statki dla Brytyjsko-Polskiej Spółki Żeglugowej.

Karger był aktywny także w inicjatywach lokalnych, dokonując zakupu pierwszych maszyn do kładzenia asfaltu oraz malowania znaków drogowych dla miasta. W latach 1985–1989 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Żegluga Polska S.A. Następnie, w okresie 1989-1990, kierował Wolnym Obszarem Celnym Szczecin-Świnoujście, a od 1990 do 1997 był dyrektorem w spółce GAC Norpol Shipping. Od 1997 do 2006 roku sprawował funkcję konsula honorowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Ryszard Karger był entuzjastą żeglarstwa, a swoją pasję realizował poprzez działalność w Polskim Związku Żeglarskim oraz Okręgowym Związku Żeglarskim w Szczecinie. Zasiadał także w zarządzie Centralnego Ośrodka Żeglarstwa PZŻ „Trzebież” i był prezesem MKS Pogoń Szczecin, gdzie przyczynił się do rozwoju sportu żeglarskiego w regionie.

W latach 50. XX wieku Ryszard Karger zasiadał jako radny Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. Od 1955 roku nawiązał współpracę z wywiadem wojskowym PRL, operując pod pseudonimem „Dukat”.

Odznaczenia i upamiętnienie

Ryszard Karger to postać, która przyczyniła się znacząco do rozwoju żeglarstwa w Polsce, co zostało docenione przez szereg prestiżowych odznaczeń. Wśród wyróżnień, które otrzymał, można wymienić:

  • srebrny Krzyż Zasługi w 1955 roku,
  • medal za Zasługi dla Miasta Szczecina w 2011 roku,
  • honorową odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego”,
  • medal 65-lecia „Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim”,
  • medal 70-lecia „Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim”,
  • medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego,
  • tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ) z 2001 roku,
  • tytuł Honorowego Obywatela Szczecina, który przyznano mu w 2011 roku,
  • laureata nagród takich jak „Nieprzeciętny 89”, „Laur Bałtyku” oraz „Nestor Przedsiębiorczości”.

Interesującym faktem jest to, że od jego nazwiska wywodzi się nazwa specjalistycznej, ocieplanej kurtki ortalionowej, zwanej „kargerówką”, którą nosili pracownicy morza.

Przypisy

  1. Kapitanowie bronią Ryszarda Kargera. szczecin.wyborcza.pl, 15.11.2011 r. [dostęp 31.12.2020 r.]
  2. Shippingowa legenda ze skazą. portalmorski.pl, 03.10.2011 r. [dostęp 08.12.2017 r.]
  3. Honory dla Ryszarda Kargera. szczecin.wyborcza.pl, 11.07.2011 r. [dostęp 31.12.2020 r.]

Oceń: Ryszard Karger

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:9