Dariusz Bogusław Dźwigała to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego futbolu. Urodził się 22 marca 1969 roku w Warszawie, a swoją karierę sportową na boisku rozpoczął jako pomocnik.
W trakcie swojej kariery piłkarskiej, Dźwigała rozegrał 268 meczów w polskiej ekstraklasie, podczas których zdobył 34 bramki. Jego umiejętności oraz determinacja sprawiły, że zyskał uznanie zarówno wśród kibiców, jak i ekspertów.
Oprócz występów na poziomie krajowym, był także częścią reprezentacji Polski w piłce nożnej halowej w wersji 5-osobowej. Jako zawodnik, Dźwigała nie tylko prezentował wysokie umiejętności techniczne, ale także przywództwo na boisku.
Obecnie pełni rolę trenera piłkarskiego, kontynuując swoją pasję do sportu i dzieląc się wiedzą z młodszymi pokoleniami piłkarzy.
Kariera piłkarska
Początki kariery
Dariusz Dźwigała rozpoczął swoją piłkarską podróż w Drukarz Warszawa, gdzie stawiał pierwsze kroki w futbolu. W wieku szesnastu lat, zainspirowany swoimi osiągnięciami, przeniósł się do Polonii Warszawa, a następnie, w 1989 roku, rozpoczął grę w Gwardii Warszawa. Po półtora roku przyszedł czas na kolejną zmianę, a Dźwigała związał się na sezon z Ursusem Warszawa. Latem 1991 roku powrócił do Polonii, gdzie jego kariera nabrała rozpędu. W 1993 roku zadebiutował w I lidze, rozgrywając 31 meczów i zdobywając pięć goli w sezonie 1993/1994. Następnie przez 18 miesięcy walczył dla „Czarnych Koszul” w II lidze, a na początku 1996 roku zjechał do Izraela.
Wyjazd do Izraela i powrót do Polski
Po sześciu miesiącach gry w Hapoelu Kefar Sawa, gdzie rozegrał siedem meczów, Dźwigała powrócił do Polski, a jego nowym klubem został Hetman Zamość. Izraelski epizod był dla niego cennym doświadczeniem, które miało wpływ na dalszy rozwój jego kariery.
Gra na Śląsku
W listopadzie 1996 roku Dźwigała zasilił szeregi Górnika Zabrze. Debiutował 23 listopada w meczu przeciwko Amice Wronki, a pierwszego gola dla zabrzan zdobył 19 kwietnia 1997 roku, pokonując bramkarza Sokoła Tychy. W swoim debiutanckim sezonie rozegrał 17 meczów, zdobywając dwie bramki, a zespół uplasował się na 13. miejscu w tabeli. W kolejnych rozgrywkach Górnik zajął 8. lokatę, a Dźwigała wystąpił w 27 meczach, notując trzy gole. W sezonie 1998/1999 rozpoczął jako gracz Górnika, ale po 13 meczach i jednym trafieniu, przeszedł do GKS-u Katowice. W Katowicach spędził wiosenną rundę, a następnie powrócił do Górnika, gdzie rozegrał 15 meczów, kończąc swoją przygodę z zespołem. Jego całkowity dorobek w Górniku to 72 mecze i 6 goli, a kilkakrotnie pełnił funkcję kapitana drużyny.
Pogoń Szczecin i wyjazd do Turcji
W roku 2000 Dźwigała dołączył do Pogoni Szczecin. Zadebiutował 5 marca w wygranym 1-0 meczu przeciwko Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Już po dziesięciu dniach był strzelcem swojego pierwszego gola dla „Portowców”, który zdobył w meczu z Stomilem Olsztyn z Zbigniewem Małkowskim w bramce. W sumie rozegrał 16 spotkań, zdobywając 4 bramki i przyczyniając się do utrzymania drużyny w I lidze. W następnym sezonie Pogoń zakończyła rozgrywki jako wicemistrz Polski, co pozwoliło drużynie na udział w kwalifikacjach do Pucharu UEFA. Dźwigała wystąpił w 22 meczach, zdobywając 3 bramki i notując wiele żółtych kartek. W kolejnych kwalifikacjach do Pucharu UEFA drużyna Polaka nie przeszła pierwszej rundy, przegrywając z islandzkim Fylkir Reykjavík 3-2, gdzie Dźwigała zdobył obie bramki dla zespołu. Po kolejnej rundzie wrócił do Szczecina, gdzie zagrał jeszcze w sześciu spotkaniach, zdobywając dwie bramki.
Powrót do Polonii
W 2003 roku Dźwigała ponownie zasilił szeregi Polonii Warszawa, jednak w pierwszej części sezonu zagrał w 11 meczach, nie zdobywając gola. W rozgrywkach 2002/2003 Polonia zajęła ósme miejsce, podczas gdy Pogoń Szczecin spadła z ligi. W sezonie 2003/2004 Dźwigała miał więcej powodów do radości, rozgrywając 23 mecze i zdobywając 6 goli, a jego drużyna uplasowała się na 11. pozycji. Polonia wzięła udział w Pucharze Intertoto, gdzie jednak szybko odpadła, a Dźwigała wystąpił tylko w przegranym meczu rewanżowym. W kolejnych rozgrywkach Polonia zakończyła sezon na 10. miejscu, a Dźwigała zdobył 2 bramki w 23 meczach. Po spadku „Czarnych Koszul” do II ligi, zawodnik zagrał 28 spotkań, notując dwa trafienia, a także odniósł się do dwóch goli w rozgrywkach Pucharu Polski, zanim po sezonie 2005/2006 klub nie przedłużył z nim kontraktu.
Start Otwock
W lipcu 2006 roku dołączył do Startu Otwock, w którym towarzyszyli mu trener Cezary Moleda oraz Igor Gołaszewski. W pierwszym sezonie stanowił ważną część drużyny, a w drugim jego rola się zmniejszyła. Po odejściu Moledy w 2008 roku, Dźwigała przeszedł na stanowisko grającego szkoleniowca, prowadząc zespół do zwycięstwa w IV lidze, co dało mu szansę na awans do II ligi. W końcu Dźwigała wystąpił jeszcze w ostatnim meczu barażowym przeciwko Stali Niewiadów, co oznaczało koniec jego zawodowej kariery.
Styl gry
Dźwigała zasłynął wśród kibiców dzięki swoim precyzyjnym, mocnym strzałom z dystansu. Jego szczególną specjalnością były rzuty wolne, z których zdobywał wiele bramek, będąc postacią, która trwale wpisała się w historię polskiego futbolu.
Kariera trenerska
Start Otwock
Na początku 2008 roku Dariusz Dźwigała przyjął rolę trenera Startu Otwock, równocześnie występując jako zawodnik w tej samej drużynie przez pierwsze sześć miesięcy. W krótkim czasie, po zaledwie pół roku, był w stanie osiągnąć znaczące sukcesy, w tym zdobycie pierwszego miejsca w rozgrywkach IV ligi oraz awansu do „nowej” II ligi w barażach przeciwko Stali Niewiadów.
Sezon 2008/2009 okazał się dla drużyny dość udany, bowiem po zakończeniu rozgrywek zajęli wysokie trzecie miejsce w tabeli, co pozwoliło im na udział w barażu o I ligę. Niestety, losowanie przydzieliło im mocnego przeciwnika w postaci GKS-u Jastrzębie, z którym przegrali dwumecz 1-2.
W kolejnych sezonach, mimo zaciętej walki o awans, drużyna skończyła sezon 2009/2010 na piątej pozycji. Ten sam sezon był jednak przełomowy dla klubu, gdyż w jego trakcie Dźwigała wraz z zawodnikami doprowadził otwocką drużynę do najlepszej lokaty w Pucharze Polski w jej ponad osiemdziesięcioletniej historii, osiągając 1/8 finału. W drodze do tego etapu wyeliminowali kolejno drużyny takie jak: Stal Poniatowa (4-3 po dogrywce), Mazura Karczew (1-0), Podbeskidzie Bielsko-Biała (2-1) oraz ŁKS Łódź (3-2). Niestety ich przygoda zakończyła się dopiero w meczu przeciwko Ruchowi Chorzów, który wygrał 1-0.
Jednak sezon 2010/2011 przyniósł zupełnie inne wyzwania. Oto seria porażek doprowadziła w październiku 2010 roku do tego, że Dźwigała podjął decyzję o rezygnacji, którą jednak klub odrzucił. Zespół ostatecznie zakończył rozgrywki na ostatniej, XVIII pozycji, co skutkowało zmianą szkoleniowca.
Radomiak Radom
Pod koniec tego samego roku Dariusz Dźwigała został nowym trenerem Radomiaka Radom. Choć jego kadencja trwała zaledwie pół roku, zdołał doprowadzić zespół do zajęcia pierwszej pozycji w tabeli III ligi, mając sześć punktów przewagi nad drugim zespołem.
Jagiellonia Białystok
5 stycznia 2012 roku na stronie internetowej Jagiellonii Białystok ogłoszono, że drużynę na rundę wiosenną poprowadzą Dariusz Dźwigała oraz Tomasz Hajto. Wkrótce potem, 10 lutego 2012, obaj trenerzy uzyskali licencję PZPN PRO, co umożliwiło im prowadzenie drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej. W związku z tym, od lutego 2012 do czerwca 2013, Tomasz Hajto był pierwszym trenerem, a Dźwigała pełnił funkcję drugiego trenera. Wiosną 2014 roku Dźwigała prowadził także zespół MLKS Victoria Sulejówek.
Arka Gdynia
W czerwcu 2014 roku Dźwigała został szkoleniowcem Arki Gdynia. Jego kadencja rozpoczęła się obiecująco, jednak po dziewięciu meczach I ligi zaledwie siedem punktów na koncie i w rezultacie decyzja o zakończeniu współpracy z trenerem zapadła 21 września 2014.
Polonia Warszawa
Od 27 października 2014 do 2 stycznia 2015 roku pełnił funkcję trenera MKS Polonii Warszawa, grającej wtedy w III lidze. W ostatnich dwóch kolejkach rundy jesiennej zdołał wywalczyć 1 zwycięstwo oraz 1 remis, z późniejszym mistrzem ligi – Radomiakiem.
Dolcan Ząbki
2 stycznia 2015 roku objął stanowisko trenera I-ligowego klubu, Dolcan Ząbki, zastępując Marcina Sasala, który musiał odejść z powodu spraw osobistych. Debiutując w nowej drużynie, 7 marca 2015 roku, Dźwigała odnotował wyraźne zwycięstwo 3:0 nad Miedzią Legnica. W sezonie 2014/2015 zespół z Ząbek zakończył zmagania na szóstym miejscu z 50 punktami, co przyczyniło się do przyznania Dźwigały tytułu najlepszego trenera 2015 roku w I lidze.
Dalsza kariera
7 czerwca 2016 roku Dźwigała objął prowadzenie zespołu Podbeskidzia Bielsko-Biała, dziedzicząc tę funkcję po Robercie Podolińskim, którego podopieczni doświadczyli spadku do I ligi. 11 października 2016 Dźwigała postanowił zakończyć współpracę z klubem. Już 25 stycznia 2017 roku został przedstawiony jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski U-18 i U-19. Od 14 lipca do 7 października 2018 roku prowadził także zespół Wisły Płock.
Życie prywatne
Dariusz Dźwigała w życiu osobistym jest związany z Magdaleną, z którą wspólnie wychowują trzech synów. Dwaj z nich poszli w ślady ojca i również zostali piłkarzami. Jan, urodzony 25 marca 1994 roku, miał okazję grać pod okiem swojego ojca w Starcie Otwock, a także reprezentował barwy Polonii Warszawa oraz Victorii Sulejówek, w której jest obecnie aktywnym zawodnikiem.
Natomiast jego brat, Adam, urodzony 25 września 1995 roku, od czasów młodzieżowych jest związany z niemieckim klubem FC St. Pauli, gdzie kontynuuje swoją sportową karierę.
Przypisy
- Dariusz Dźwigała trenerem reprezentacji Polski U-18 i U-19. LaczyNasPilka.pl. [dostęp 25.01.2017 r.]
- Dariusz Dźwigała odszedł z Podbeskidzia. 90minut.pl. [dostęp 25.01.2017 r.]
- Plebiscyt rozstrzygnięty. dolcanzabki.com, 13.01.2016 r. [dostęp 13.01.2016 r.]
- Miedź Legnica 0:3 Dolcan Ząbki. 90minut.pl, 07.03.2015 r. [dostęp 07.03.2015 r.]
- Sasal nie jest już trenerem Dolcanu. PiłkaNożna, 17.12.2014 r. [dostęp 17.12.2014 r.]
- Dariusz Dźwigała trenerem Polonii Warszawa [online], Onet Sport, 27.10.2014 r. [dostęp 12.05.2016 r.]
- Dźwigała w Radomiaku – Otwocki Klub Sportowy. oksotwock.pl.
- Dariusz Dźwigała pozostaje trenerem Startu Otwock.
- Dariusz Dźwigała.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Bolesław Sidorowicz | Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz | Henryk Borucz | Witold Banasikowski | Łukasz Piątek | Mirosław Żywczyk | Edyta Jakubiec | Jerzy Flizikowski | Jacek Rutkowski (lekkoatleta) | Antoni Komuda | Elżbieta Wężyk | Alicja Dobrołęcka | Witold Walo | Anna Lissowska | Dariusz Wojciechowski (kolarz) | Stefania Kiewłen | Edward Daberko | Jarosław Cieślikowski | Dorota Chytrowska | Albert SosnowskiOceń: Dariusz Dźwigała