Antoni Brzozowski


Antoni Brzozowski, urodzony 11 grudnia 1900 roku w Warszawie, był znakomitym wioślarzem, którego osiągnięcia na międzynarodowej arenie sportowej robią wrażenie. Jego przygoda z wioślarstwem doprowadziła go aż do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, gdzie reprezentował Polskę w tej dyscyplinie.

Brzozowski pozostawił po sobie trwały ślad w historii sportu, a jego dokonania były na tyle istotne, że został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co podkreśla jego zasługi i oddanie dla kraju.

Jego życie zakończyło się 19 sierpnia 1957 roku, w miejscu, gdzie się urodził – w Warszawie.

Życiorys

„Antoni Brzozowski przyszedł na świat 11 grudnia 1900 roku w stolicy Polski, Warszawie, w rodzinie Stanisława. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie służył jako starszy ułan w 1 pułku ułanów krechowieckich. Jego odwaga i umiejętności bojowe w trakcie bitwy warszawskiej zostały uhonorowane przyznaniem mu Orderu Virtuti Militari. Po wojnie awansował na stopień plutonowego rezerwy.

Brzozowski był również pasjonatem wioślarstwa, które uprawiał w ramach Koła Wioślarzy Warszawskich. W 1924 roku osiągnął znaczący sukces, zdobywając wicemistrzostwo Polski w konkurencji czwórki ze sternikiem. Niestety, podczas tych samych igrzysk olimpijskich, jego osada, w skład której wchodził on sam, Henryk Fronczak, Edmund Kowalec, Józef Szawara oraz sternik Władysław Nadratowski, nie zdołała awansować z eliminacji.

W czasie II wojny światowej Antoni Brzozowski był aktywnym działaczem w ZWZ-AK, gdzie jego przełożonym był wspomniany wcześniej kolega z osady, Henryk Fronczak. Po zakończeniu wojny podjął pracę jako kierowca. Jego życie dobiegło końca 19 sierpnia 1957 roku w Warszawie, a jego prochy spoczywają na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 17F-1-28).

Ordery i odznaczenia

Antoni Brzozowski był osobą odznaczoną wieloma prestiżowymi nagrodami, które świadczą o jego zasługach i oddaniu. Wśród jego wyróżnień znajduje się Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 2101, który jest jednym z najwyższych odznaczeń wojskowych, przyznawanym za męstwo i bohaterstwo w działaniach wojennych.

Innym znaczącym odznaczeniem, które otrzymał, jest Medal Niepodległości, przyznany 15 czerwca 1932 roku. Medal ten jest symbolem walki o wolność i niepodległość kraju, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w historii Polski.

Przypisy

  1. a b c Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 18.07.2021 r.]
  2. Księga Jazdy Polskiej 1938 ↓, s. 407.
  3. M.P. z 1932 r. nr 140, poz. 172 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.

Oceń: Antoni Brzozowski

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:21