Anna Paradowska-Szelągowska


Anna Czesława Paradowska-Szelągowska, urodzona 26 lipca 1879 roku w Warszawie, a zmarła w maju 1962 roku w Genewie, była niezwykle ważną postacią w historii polskiego ruchu społecznego i zawodowego kobiet. Jej wkład w rozwój aktywności społecznej i zawodowej kobiet w Polsce zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Jako przewodnicząca Polskiego Zjednoczenia Kobiet Pracujących Zawodowo, Anna odegrała kluczową rolę w mobilizacji i organizacji kobiet dążących do poprawy swojej pozycji na rynku pracy. Dodatkowo, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Międzynarodowej Federacji Kobiet Pracujących Zawodowo (MFKPZ), angażowała się w działania o zasięgu międzynarodowym, a jej aktywność obejmowała również promowanie pokoju oraz walkę o prawa pracownicze.

Paradowska-Szelągowska była również uznaną publicystką, która swoją twórczością wpływała na opinię publiczną. Jako członkini Zarządu Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Królestwa Polskiego oraz Zarządu Spółdzielczego Banku Przemysłowców i Kupców, dokładała starań w rozwój sektora finansowego, co świadczy o jej wielostronnych zainteresowaniach i umiejętnościach. W charakterze prokurentki Banku Zjednoczonych Ziem Polskich w Warszawie, zarządzała ważnymi transakcjami, a jej odpowiedzialność za finanse była niewątpliwie istotnym elementem jej kariery.

W 1935 roku Anna została członkinią Komisji Rewizyjnej Zarządu Miejskiego w Warszawie oraz Komunalnej Kasy Oszczędności, co podkreśla jej wpływ na decyzje administracyjne w mieście. Ponadto, jej działalność polityczna doprowadziła ją do pozycji senatora V kadencji w II Rzeczypospolitej, co stanowi ukoronowanie jej zaangażowania w rozwój życia publicznego w Polsce.

W życiu Anny Czesławy Paradowskiej-Szelągowskiej dostrzegamy nie tylko pasję do pracy społecznej, lecz także ogromną determinację w walce o prawa kobiet oraz rozwój zawodowy. Jej osiągnięcia pozostają świadectwem ważnych zmian społecznych, jakie miały miejsce w Polsce w XX wieku.

Życiorys

Ukończenie edukacji przez Annę Paradowską-Szelągowską miało miejsce w 6-klasowej prywatnej szkole M. Karwowskiej w roku 1896. Kolejne kroki w jej kształceniu to Wyższe Kursy Naukowe dla Kobiet oraz prywatne Wyższe Kursy Handlowe dla Kobiet I. Smolikowskiej, które odbyła w latach 1897-1899 w Warszawie. Dodatkowo, wzbogacała swoją wiedzę, uczestnicząc w wykładach dotyczących filozofii oraz nauk społecznych organizowanych na tzw. Uniwersytecie Latającym.

Po zakończeniu nauki, Anna rozpoczęła pracę w banku. Wkrótce pełniła także funkcję głównej księgowej w Towarzystwie Wzajemnego Kredytu Królestwa Polskiego, gdzie była pierwszą i jedyną kobietą w zarządzie oraz członkinią honorową. Od roku 1905 była aktywna w Związku Równouprawnienia Kobiet, a dwa lata później wspierała zakładanie Towarzystwa Zawodowego Kształcenia Kobiet.

W okresie swojej kariery, Anna Paradowska-Szelągowska zdobyła uznanie jako wieloletnia wykładowczyni księgowości na Dokształcających Kursach Wieczorowych dla praktykantek handlowych. Jej działalność nie ograniczała się jedynie do sfery edukacyjnej; w trakcie I wojny światowej pracowała w prywatnym biurze, angażując się również w pomoc dla ofiar wojny poprzez Towarzystwo Pomocy Ofiarom Wojny oraz Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego. Działała na wielu innych polach, w tym była sekretarzem Zjazdu Kobiet Polskich w 1917 roku.

Po odzyskaniu niepodległości, w latach 1920-1927 pełniła funkcję głównej księgowej i prokurenta w Banku Zjednoczonych Ziem Polskich w Warszawie. W tym samym okresie była również członkinią zarządu Spółdzielczego Banku Przemysłowców i Kupców oraz ekspertką sądową ds. księgowości. Z roku 1920 była również zaangażowana w Towarzystwo Przyjaciół Ligi Narodów, a w 1927 roku przeszła do Demokratycznego Komitetu Wyborczego Kobiet, co przyczyniło się do jej rosnącego znaczenia w świecie polityki.

Anna brała aktywny udział w międzynarodowych kongresach organizacji kobiecych i przewodniczyła Polskiej Lidze Kobiet Pokoju i Wolności. Jej działalność obejmowała także pełnienie funkcji wiceprzewodniczącej Rady Narodowej Polek, a przed wybuchem II wojny światowej była m.in. wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Biura Pomocy Emigrantom oraz członkinią zarządu głównego Związku Zawodowego Księgowych.

W latach 1932-1947 pełniła funkcję przewodniczącej Polskiego Zjednoczenia Kobiet Pracujących Zawodowo oraz wiceprzewodniczącej Międzynarodowej Federacji Kobiet Pracujących Zawodowo (MFKPZ). Jej wpływ na międzynarodowe życie publiczne był widoczny także przez obecność w komisjach Ligi Narodów oraz poprzez delegowanie na konferencje rozbrojeniowe.

W 1938 roku, Anna została senatorem V kadencji, uczestnicząc aktywnie w pracach w komisjach takich jak administracyjno-samorządowa czy spraw zagranicznych. W czasie II Wojny Światowej angażowała się w charytatywną działalność na rzecz dzieci oraz weteranek ruchu kobiecego, a także brała udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie osiedliła się w Lublińcu, gdzie podejmowała pracę jako księgowa we Wrocławiu. W 1950 roku przeszła na emeryturę, jednak do 1955 roku aktywnie angażowała się społecznie w Śródborowie w obszarze pomocy dzieciom, a później wyjechała do Genewy, aby związać się z MFKPZ.

Życie rodzinne

Anna Paradowska-Szelągowska była dość interesującą postacią, będąc córką Władysława Paradowskiego, przemysłowca, oraz Urszuli z domu Mück. W 1926 roku połączyła swoje życie z Adamem Szelągowskim, urodzonym w 1873 roku, który zasłynął jako historyk. Małżeństwo to nie doczekało się potomstwa, a po kilku latach wspólnego życia, doświadczyło kryzysu, ostatecznie kończąc się rozwodem, który formalnie zatwierdzono w 1951 roku.

Od 1959 roku Anna była hospitalizowana w zakładzie dla nieuleczalnie chorych w Genewie, gdzie spędziła swoje ostatnie lata. Po jej śmierci w 1962 roku, została tam również pochowana, pozostawiając po sobie ślad w historii jej rodziny.

Literatura dodatkowa

W zasobach literackich znajduje się interesujący artykuł dotyczący Anny Paradowskiej-Szelągowskiej. Znaleźć go można w:

  • D. Wawrzykowska-Wierciochowa: Paradowska Anna. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 25. 1980, s. 192–194.

Oceń: Anna Paradowska-Szelągowska

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:9