Społeczność Chrześcijańska „Północ” w Warszawie to znacząca grupa wspólnotowa, która funkcjonuje jako część Kościoła Chrystusowego w RP. Jest to miejsce, gdzie wierni mogą spotykać się i dzielić swoją wiarą, a jej działalność jest zorganizowana głównie w stolicy Polski.
Na czele wspólnoty stoi pastor Damian Szafranek, który prowadzi nabożeństwa oraz inne ważne spotkania. Wszystkie te wydarzenia odbywają się w budynku kościoła, który znajduje się przy ulicy Elektronowej 10, w malowniczej dzielnicy Białołęce.
Oprócz głównych nabożeństw, struktura Społeczności Chrześcijańskiej „Północ” obejmuje również organizowanie grup domowych, co stanowi doskonałą okazję do pogłębienia relacji między członkami oraz wspólnego rozwoju duchowego.
Historia
Historia Społeczności Chrześcijańskiej Północ w Warszawie sięga roku 2001, kiedy to pastor Andrzej Bajeński zainicjował działania mające na celu rozwój tego zboru. Inicjatywa ta została zainicjowana przez Społeczność Chrześcijańską Puławska, która prowadziła dwa nabożeństwa niedzielne w kaplicy przy ul. Puławskiej. Planowano wprowadzenie trzeciego nabożeństwa, które miałoby się odbywać na prawobrzeżu Warszawy, co miało na celu lepsze dotarcie do lokalnych wiernych.
Do zadań związanych z organizowaniem działalności w tej nowej lokalizacji został wyznaczony pastor Krzysztof Zarębę. Już 8 marca 2001 rozpoczął on nieregularne spotkania w sali hotelu „Pod Grotem”, usytuowanym na Żeraniu, w których uczestniczyło około 30 osób. Regularne nabożeństwa zaczęto jednak prowadzić na Żeraniu od 28 października 2001 w sali konferencyjnej Daewoo-FSO, która przyciągnęła około 100 wiernych.
W związku z tym, że nabożeństwa były trzecią sekcją zboru przy ul. Puławskiej, zdecydowano, że podczas każdym spotkań będzie wygłaszane to samo kazanie. Kaznodzieja wygłaszał kazanie o godzinie 9:30 przy ul. Puławskiej, następnie udawał się na Żeranie na nabożeństwo o 10:30, a na koniec wracał na drugie nabożeństwo w kaplicy o 11:30. To rozwiązanie stanowiło duże wyzwanie organizacyjne.
Na przełomie jesieni 2002 roku, nabożeństwa przeniesiono do centrum Baccar przy ul. Jagiellońskiej 73. Dążenie do samodzielności Społeczności Chrześcijańskiej Północ jako niezależnej jednostki Wspólnoty Kościołów Chrystusowych w RP zrealizowano podczas zebrania 4 stycznia 2004. W tym czasie wspólnota liczyła 80 wiernych i około 160 uczestników nabożeństw. Krzysztof Zaręba otrzymał wtedy tytuł pastora przełożonego.
Decyzja została zatwierdzona przez Radę Krajową oraz Doroczną Konferencję Wspólnoty w lipcu 2004 roku, a faktyczna samodzielność wspólnoty miała miejsce we wrześniu 2004 po zakończeniu reorganizacji zboru. Oficjalne wprowadzenie nowych pastorów miało miejsce 19 września 2004.
W październiku 2006 roku nowym miejscem spotkań stał się wynajęty lokal w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Fabryki Samochodów Osobowych przy ul. Jagiellońskiej 71. Sala nabożeństw została przystosowana do potrzeb Kościoła i mieściła 400 miejsc siedzących.
W 2011 roku SCh „Północ” powołała grupę składającą się ze stu osób, która z pastorem Markiem Sobótką zainicjowała powstanie Społeczności Chrześcijańskiej Południe w Warszawie. Z biegiem lat, z powodu zmiany właściciela budynku szkoły, Kościół spotykał się tam do czerwca 2013 roku, a następnie wynajęto dawny budynek dydaktyczny Akademii Finansów przy ul. Elektronowej 10, gdzie pierwsze nabożeństwo odbyło się 23 czerwca 2013. W październiku 2014 roku budynek został zakupiony przez Kościół, który przygotował kaplicę na około 1000 miejsc.
W 2016 roku z Społeczności Chrześcijańskiej Północ wydzielono Społeczność Chrześcijańska Zachód, która rozpoczęła działalność na Bemowie. W tym czasie SCh „Północ” liczyła około 800 wiernych, a w 2020 roku już około 1200. Uroczyste przekazanie urzędu pastora przełożonego miało miejsce 16 czerwca 2024, które prowadził Prezydent Naczelny Kościoła w RP, Andrzej Bajeński. Stanowisko to objął Damian Szafranek.
Działalność
W społeczności chrześcijańskiej w Warszawie prowadzone są trzy nabożeństwa niedzielne, w tym dwa w języku polskim oraz jedno w rosyjskim. W trakcie kazań mają miejsce także sesje „Kościoła Dziecięcego”, które stanowią część punktu katechetycznego, działającego przy zborze. Co miesiąc organizowane są również Wieczory Uwielbienia.
W ramach wspólnoty aktywnie funkcjonują grupy domowe, a także spotkania dla młodzieży pod nazwą „Delajts” oraz dla młodych dorosłych, znane jako „Plusminus”. Dla par oraz małżeństw organizowane są spotkania „Razem we dwoje”, które obejmują warsztaty, kursy, konferencje oraz obozy. Rodzice nastolatków mają możliwość uczestnictwa w warsztatach oraz szkoleniach dedykowanych tej grupie wiekowej.
Dla kobiet przewidziano spotkania „Kobiecy piątek”, „Kobiety wokół Słowa” oraz „Wokół kobiety”, a także regularne spotkania mężczyzn. Dodatkowo, odbywają się spotkania „Powołani do wolności” oraz „Kairos”. W ofercie są również kursy Alpha dla osób pragnących zgłębić tematykę wiary chrześcijańskiej, jak i przygotowanie do chrztu oraz warsztaty Służby Pojednania. Tematyka tych ostatnich skupia się na tożsamości w Chrystusie, a w ramach „Szkoły Północy” organizowane są wykłady oraz warsztaty malarskie.
Przy zborze funkcjonuje także Służba Mesjańska, która prowadzi spotkania szabatowe. Działają również „Fundamenty Wolności”, organizujące spotkania poświęcone duchowej walce, modlitwy o uwolnienie oraz zajęcia „Wytrwali w codzienności”, przeznaczone dla osób, które przeszły modlitwę o uwolnienie.
W ramach „Kościoła Online” zorganizowano transmisję nabożeństw przez internet, w której obok modlitwy prowadzony jest interaktywny czat. Po porannym nabożeństwie odbywają się internetowe spotkania, znane jako „Witaj Online”. Dodatkowo, funkcjonuje Ściana Modlitwy oraz grupy domowe w formie online, a także grupa na Facebooku, współpracująca z platformą szukajacboga.pl.
Przed rozpoczęciem niedzielnego nabożeństwa o godzinie 10:00, na YouTube emitowane jest „PreNabo”, program informacyjny. Po zakończeniu nabożeństwa nadawana jest „Kawiarenka”, podczas której prowadzone są wywiady z gośćmi. Społeczność oferuje również podcast „Wierzę więc wątpię”. Szczególną uwagę zwraca również działalność misyjna i charytatywna, w którą angażuje się wspólnota Chrześcijańska „Północ”.
Przypisy
- a b c Nabożeństwo – przekazanie urzędu pastora przełożonego [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Nabożeństwa niedzielne [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Plusminus [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Spotkania mężczyzn [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Służba Pojednania [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Szkoła Północy [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Warsztaty malarskie [online], schpolnoc.pl [dostęp 17.06.2024 r.]
- Krzysztof Zaręba. By Jego dom był wypełniony. „Słowo i Życie”. 4/2016 (2016). s. 10-11. ISSN 1234-1487.
- Katarzyna Bednarczykówna: W warszawskiej galerii handlowej będzie kościół dla każdego. "Nie trzeba nabożnie milczeć". natemat.pl, 30.05.2021 r. [dostęp 16.11.2021 r.]
- MajaM. Heban MajaM., Jest w nas tendencja, by Kościoły niekatolickie nazywać sektą. To krzywdzące [online], noizz.pl, 05.04.2021 r. [dostęp 14.11.2021 r.]
- Grupy domowe. schpolnoc.pl. [dostęp 14.11.2021 r.]
- Społeczność Chrześcijańska Północ w Warszawie. To już 5 lat. slowoizycie.pl. [dostęp 14.11.2021 r.]
- a b c d e f Kilka słów o naszym Kościele [online], schpolnoc.pl [dostęp 14.11.2021 r.]
- Nina Hury. Społeczność Chrześcijańska Puławska – rys historyczny. „Słowo i Życie”. 4/2008 (96), s. 14, 2008. ISSN 1234-1487.
- Delajts [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Razem we dwoje [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Rodzice nastolatków [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Kobiecy piątek [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Kobiety wokół Słowa [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Wokół kobiety [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Powołani do wolności [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Kairos [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Chrzest [online], schpolnoc.pl [dostęp 07.03.2022 r.]
- Wierzę więc wątpię - podcast [online], schpolnoc.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
- Działania misyjne [online], schpolnoc.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie | Parafia św. Ojca Pio w Warszawie (Ursynów) | Parafia anglikańska w Warszawie | II Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów „Blisko Boga” w Warszawie | Parafia bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie | Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie | Parafia św. Wojciecha w Warszawie | Parafia św. Zofii Barat w Warszawie | Parafia św. Zygmunta w Warszawie | Parafia Świętej Rodziny w Warszawie | Kościół Jezusa Chrystusa w Warszawie | Parafia św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie (Bemowo) | I Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Warszawie | Parafia św. Franciszka z Asyżu w Warszawie (Okęcie) | Parafia św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie | Parafia św. Elżbiety w Warszawie | Parafia św. Dominika w Warszawie | Parafia św. Barbary w Warszawie | Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Warszawie | Parafia Matki Bożej z Lourdes w WarszawieOceń: Społeczność Chrześcijańska Północ w Warszawie