Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie


Parafia św. Wincentego Pallottiego, z siedzibą w stolicy Polski, jest ważnym ośrodkiem rzymskokatolickim, który znajduje się w obrębie dekanatu grochowskiego.

Jest ona częścią diecezji warszawsko-praskiej, a także metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego. Wszyscy wierni oraz sympatycy tej wspólnoty mogą skorzystać z bogatej oferty duszpasterskiej, którą zapewniają księża pallotyni.

Kościół parafialny

Kościół Chrystusa Króla Pokoju w Warszawie

Na początku dwudziestego wieku, przy ulicy Skaryszewskiej 12 w Warszawie, wzniesiono świątynię mariawicką pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu. Z biegiem lat, kiedy mariawici stracili możliwość utrzymania obiektu, zdecydowali się na jego sprzedaż, przekształcając go w magazyn budowlany. W dniu 25 marca 1927 roku pallotyni nabyli tę nieruchomość, zakładając wokół niej dom Stowarzyszenia. 30 kwietnia tego samego roku bp Stanisław Gall dokonał poświęcenia kościoła.

W 1939 roku, świątynia została poważnie uszkodzona. Rektor w tamtym czasie, ks. Józef Szykowski, niezwłocznie zainicjował odbudowę. Z wykorzystaniem wcześniejszych fundamentów, kościół został znacznie powiększony według projektu inż. Stanisława Marzyńskiego. Dokonano poświęcenia odnowionego budynku w listopadzie 1941 roku. W trakcie wojny wnętrze wzbogaciło się o obraz Chrystusa Króla, który namalował Adam Styka.

W 1980 roku podjęto decyzję o rozbiórce obiektu, jednak pozostawiono jedynie wieżę i fronton starego kościoła. Dzięki temu, nowa świątynia mogła być zrealizowana z zachowaniem historycznego wejścia. W 1985 roku, zbudowano nowy kościół na planie ośmiokąta. W pobliżu świątyni powstał budynek mieszkalny oraz klasztor, który dziś jest siedzibą pallotyńskiego Zarządu Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla.

Obraz Chrystusa Króla

Przed wybuchem powstania warszawskiego, pallotyni złożyli zamówienie na obraz przedstawiający Chrystusa Króla. Miał go stworzyć Adam Styka, ówcześnie 54-letni artysta, pochodzący z rodziny o bogatych tradycjach malarskich. Jego ojciec, Jan, był uczniem Matejki, znanym batalistą oraz współtwórcą Panoramy Racławickiej. Adam Styka przy przygotowaniach do namalowania obrazu długo studiował Ewangelię, reflektując nad koncepcją przedstawienia. Jego problem twórczy przerwał dramat rodzinny – aresztowanie syna przez Niemców. Ta tragedia zmotywowała go do pracy.

Obraz przedstawia Chrystusa w momencie Przemienienia na górze Tabor, a obok Niego znajdują się prorocy Eliasz i Mojżesz. Kompozycja, unikalna w swoim ujęciu, ukazuje postać Jezusa w nadnaturalnej wielkości, w złotej koronie cierniowej, z uniesioną prawą ręką jako Pantokrator. Mimo majestatu tej wizji, postać Zbawiciela w modlitwie ukazuje Jego pokorę i oddanie. W lewej ręce trzyma berło, które osłania kulę ziemską, symbolizującą sytuację wojny w Polsce.

Obraz przez jakiś czas był wystawiony w witrynie sklepu przy Nowym Świecie, gdzie przeszednie zatrzymywali się, zauważając religijną oraz patriotyczną wymowę przedstawienia. Wyrazili oni podziw mówiąc: „Chrystus odwraca się plecami do kraju najeźdźców, a swoim berłem osłania Polskę”. Obraz wzbudzał wiarę w zwycięstwo i zaufanie Opatrzności Bożej.

Jednak nie miał spokojnego miejsca. W obliczu wojny, obraz został wyjęty z ram, zwinięty i przewieziony do Jabłonny. Po zakończeniu powstania, wrócił aby wreszcie zawiśnieć w ołtarzu głównym kościoła na Skaryszewskiej, który nosi wezwanie Chrystusa Króla Pokoju. Adam Styka osiedlił się po wojnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł w 1959 roku. Mimo upływu lat, jego dzieło pozostaje źródłem duchowej inspiracji dla wielu serc.

W dniu 14 stycznia 2007 roku, o godzinie 7.30, na skutek zwarcia instalacji elektrycznej, zapaliła się dekoracja bożonarodzeniowa w prezbiterium kościoła. Ogień szybko zajął obraz. Pomimo natychmiastowej reakcji, cenne malowidło całkowicie spłonęło. Jednak już tydzień po pożarze, kościół został odmalowany, a w restaurowanych ramach powieszono reprodukcję obrazu. Zlecono również Krzysztofowi Antoniemu Kudelskiemu namalowanie jego kopii, która została poświęcona 25 listopada 2007 roku w Uroczystość Chrystusa Króla przez księdza nuncjusza abp Józefa Kowalczyka.

Proboszczowie

Historia proboszczów w parafii św. Wincentego Pallottiego obejmuje różne okresy pełnienia posługi przez kapłanów. W latach 1986–2006, tę funkcję z oddaniem sprawował ks. dr hab. Edmund Robek SAC.

Następnie, od 2006 do 2010 roku, parafią kierował ks. dr Jacek Smyk SAC. W kolejnych latach, w latach 2010–2018, obowiązki proboszcza pełnił ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC.

Od roku 2018 do 2024 posługę proboszcza sprawował ks. dr Józef Marcin Gontarz SAC. W 2024 roku, nowym proboszczem został ks. Sławomir Radulski SAC.

  • 1986–2006 ks. dr hab. Edmund Robek SAC,
  • 2006–2010 ks. dr Jacek Smyk SAC,
  • 2010–2018 ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC,
  • 2018–2024 ks. dr Józef Marcin Gontarz SAC,
  • Od 2024 ks. Sławomir Radulski SAC.

Przypisy

  1. a b Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie - Księża Pallotyni - Centrum Pomocy Duchowej [online], www.skaryszewska.pl [dostęp 25.11.2017 r.]

Oceń: Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:10