Philips Polska


Philips Polska reprezentuje uznawane przedsiębiorstwo elektrotechniczne, które jest częścią dużego koncernu Philips.

Organizacja ta zajmuje się szerokim zakresem działalności w branży elektronicznej i innowacyjnych technologii.

Historia

Historia Philips Polska sięga roku 1922, kiedy to w Warszawie rozpoczęła działalność Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznych, skupiająca się na produkcji żarówek oraz sprzętu oświetleniowego. Pierwszym wyrobem, który powstał w zakładzie, była jednowatowa żarówka, zmontowana z elementów sprowadzonych z Holandii.

W 1923 roku, w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych, wzniesiono nowe budynki fabryki, usytuowane pomiędzy ulicami Karolkową, Grzybowską, a także Przyokopową. W 1928 roku nastąpiła zmiana, gdy firma została przekształcona w Polskie Zakłady Philips S.A., a produkcja wzbogaciła się o lampy radiowe.

W 1930 roku powstała w Polsce pierwsza huta szklana, przeznaczona do wytwarzania baloników do lamp oświetleniowych oraz radiowych. Otwarcie tej fabryki zaszczycił swoją obecnością Anton Philips, dyrektor generalny koncernu. Uczestniczyli w tym wydarzeniu również prezydent Polski, Ignacy Mościcki, oraz minister Eugeniusz Kwiatkowski. W tym samym roku zainaugurowano próbny montaż odbiorników radiowych, korzystając z podzespołów sprowadzanych z Holandii, co w 1932 roku przekształciło się w seryjną produkcję.

Philips wprowadzał nowości każdego roku w materiałach reklamowych, prezentując nowe modele odbiorników „na sezon”, które stały się popularne, na przykład modele z sezonu 1935/36. W latach 30. XX wieku firma stworzyła dwie spółki zależne, KOSMOS RADIO w 1935 roku oraz KORONA RADIO w 1938 roku, które zajmowały się dystrybucją prostszych i tańszych odbiorników. Dla ich wsparcia utworzono Centralną Stację Obsługi Radia, znaną jako STOBRA Sp. z o.o.

Po wybuchu II wojny światowej, od września 1939 roku, zakłady Philips przeszły pod zarząd niemieckiej okupacji, kontynuując produkcję dla III Rzeszy. 3 sierpnia 1944 roku, w trakcie powstania warszawskiego, fabryka została opanowana przez powstańców, jednakże po upadku powstania, w wrześniu 1944 roku, maszyny oraz urządzenia zostały zdemontowane, a ich elementy wywiezione do Weisswasser w Niemczech i do Krems w Austrii. Część pracowników również przeniesiono do Austrii, gdzie planowano założyć nową filię Philipsa.

Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, na miejscu zniszczonej fabryki wzniesiono nowe hale, które były wykorzystywane przez państwowe Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg. W 1947 roku utworzono niewielkie biuro przedstawicielskie Philipsa, które jednak zamknięto w 1966 roku z inicjatywy władz PRL. W drugiej połowie lat 80. XX wieku nawiązano współpracę z polskim sektorem elektronicznym.

Po 1989 roku koncern zainwestował w Polsce, a w 1991 roku firma Brabork rozpoczęła w Kwidzynie produkcję telewizorów na licencji Philipsa. Zakład zajmował się również sprzedażą oraz serwisem sprzętu. W lipcu 1995 roku zawiązano wspólne przedsięwzięcie, joint venture z Fabryką Telewizorów Brabork, tworząc Philips Consumer Electronics Industries Poland Ltd., gdzie Philips miał 85 proc. udziałów. W 2004 roku fabrykę telewizorów w Kwidzynie sprzedano amerykańskiej firmie Jabil Circuit.

Obecnie Philips posiada kilka zakładów produkcyjnych w Polsce, w takich miastach jak Piła (dawny Polam-Piła), Kętrzyn (dawny Farel), Bielsko-Biała (dawny Polam-Bielsko) oraz Białystok, co świadczy o jego silnej obecności na krajowym rynku.

Korupcja w Polsce

W 2013 roku firma Philips podjęła decyzję o uregulowaniu sprawy związanej z naruszeniem polskich przepisów dotyczących korupcji. Kwota 4,5 miliona dolarów była wymierzona jako kara za nieprzestrzeganie zasad etycznych podczas przynajmniej 30 przetargów na dostawę sprzętu medycznego do szpitali w Polsce, odbywających się w latach 1999-2007.

Dodatkowo, przedsiębiorstwo w 2010 roku powiadomiło o tym zdarzeniu amerykańskie organy nadzorcze. United States Securities and Exchange Commission oraz Departament Sprawiedliwości zostały odpowiednio informowane w ramach obowiązków związanych z raportowaniem o globalnej działalności firmy.

Przypisy

  1. Historia – Royal Philips.
  2. Kwidzyn. Amerykański Jabil kupuje fabrykę telewizorów.
  3. Przyznali się do łapówek. Jest wyrok w głośnej aferze korupcyjnej [online], TVN24.pl [dostęp 14.12.2018 r.]
  4. a b Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011, s. 245. ISBN 978-83-931723-5-1.
  5. a b Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011, s. 244. ISBN 978-83-931723-5-1.
  6. Radio-Retro. radioretro.pl.
  7. Historia Philips w Polsce.
  8. Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne Brabork. „Video Club”. 12/1991. s. 37.
  9. Wespół w zespół z Braborkiem.
  10. Kosmos radio.
  11. Korona.

Oceń: Philips Polska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:22