Górka Szczęśliwicka


Górka Szczęśliwicka, znana również jako Kopiec Szczęśliwicki, to sztucznie usypane wzniesienie, które osiąga wysokość 152 m n.p.m. Znajduje się ona w parku Szczęśliwickim w Szczęśliwicach, położonym w zachodniej części dzielnicy Ochota, co czyni ją najwyższym punktem w Warszawie.

Wysokość względna Górki Szczęśliwickiej wynosi 44 m. Teren parku zajmuje około 3,5 ha i jest graniczony od zachodniej strony, gdzie znajdują się domy przy ul. Przy Parku, jak również fortem Szczęśliwice. Z kolei od wschodu, malownicze jeziorko Glinianki Szczęśliwickie otacza ten obszar.

Jednym z największych atutów Górki Szczęśliwickiej jest stok narciarski, który jest częścią Ośrodka „Szczęśliwice”. To idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych oraz tych, którzy chcą spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Historia

Górka Szczęśliwicka jest miejscem o bogatej i interesującej historii, które powstało tuż po II wojnie światowej wskutek zwożenia gruzów ze zniszczonej Warszawy. Była to jedna z czterech takich lokacji w stolicy; pozostałe to: Kopiec Powstania Warszawskiego, Kopiec Moczydłowski oraz kopiec, który nie istnieje już u wylotu ulicy Krasińskiego. W miarę upływu lat górka zaczęła być także miejscem, gdzie składowano śmieci.

W latach 1967-1970 miejsce to przekształcono w park Szczęśliwicki, zasypując wcześniejsze gruzowisko warstwą ziemi. W latach 80. w górze pojawił się wyciąg orczykowy oraz oświetlenie stoku. Wysokość względna góry wynosiła 28 metrów, co czyniło ją najwyższym sztucznym wzniesieniem w Warszawie, osiągając 138,0 m n.p.m.

W czerwcu 1997 roku górka została wydzierżawiona na 30 lat przez firmę Energopol Trade SA, która podniosła jej wysokość o dodatkowe 14 metrów, co dało Nową wysokość 152 m n.p.m. oraz wybudowała wyciąg krzesełkowy. Niestety, w sezonie zimowym 2005/2006 ośrodek musiał zostać zamknięty z powodu konfliktów między dzierżawcą a Urzędem Miasta.

W kolejnych sezonach, od 2006 do 2008 roku, ośrodek otwierał się na krótkie okresy zimowe, aż do września 2008 roku, kiedy to osiągnięto ugodę, w wyniku której miasto przejęło sprzęt oraz budynki. Przez wiele lat operatorem górki było Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, które wcześniej funkcjonowało pod nazwą Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Z biegiem lat, zmieniała się także nazwa ośrodka – z Ośrodka „Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice” na Ośrodek „Szczęśliwice”.

Stok

Na terenie Górki Szczęśliwickiej znajduje się trasa narciarska o łącznej powierzchni 9500 m², która została pokryta specjalną matą typu Dendix, wyprodukowaną w Anglii. Warunki atmosferyczne mają znaczący wpływ na jakość ślizgu. W przypadku zerowych oraz dodatnich temperatur, trasa jest zraszana „mgłą wodną”, co znacząco zmniejsza tarcie i poprawia komfort jazdy. Natomiast w okresie zimowym, przy ujemnych temperaturach oraz niskiej pokrywie śnieżnej, trasę naśnieża się przy pomocy trzech armatkami szwedzkiej firmy „Areco”. Warto dodać, że system sztucznego naśnieżania został po raz pierwszy zainstalowany przez firmę Elster Sp. z o.o. z Nowego Sącza w 1999 roku.

Przewyższenie stoku wynosi 44 m, co w połączeniu z długością wynoszącą około 227 m generuje średnie nachylenie wynoszące 19% (11°). Dzięki tym parametrom, trasa ta zaliczana jest do kategorii niebieskiej, co oznacza, że jest przeznaczona dla narciarzy o średnich umiejętnościach. Warto również wspomnieć, że maksymalne nachylenie stoku wynosi 17°. Dla początkujących narciarzy, w dolnej części stoku, znajduje się wydzielona oślą łączkę, która ma długość około 60 m.

Ośrodek „Szczęśliwice” wyróżnia się jako jeden z trzech całorocznych ośrodków narciarskich dostępnych w Polsce, obok Całorocznego Centrum Narciarstwa MaltaSki w Poznaniu oraz Dolomitów – Sportowej Doliny w Bytomiu, które również oferują atrakcje narciarskie przez cały rok.

Wyciągi

W kompleksie Górki Szczęśliwickiej znajdują się wyciągi o wysokiej efektywności, które zapewniają dostęp do malowniczych tras. Oto szczegóły dotyczące tych udogodnień:

  • pierwszym z nich jest krzesełkowy wyciąg TS-2, wyprodukowany przez firmę Tatralift, charakteryzujący się wydajnością wynoszącą 1200 osób na godzinę w sezonie zimowym oraz 782 osoby na godzinę latem,
  • jego maksymalna prędkość to 2,3 m/s w zimie oraz 1,5 m/s w lecie, a liczba krzesełek, które obsługuje, wynosi 33,
  • prędkość przejazdu tego wyciągu to 36 km/h, a jego całkowita długość wynosi 224 metry; czas przejazdu wynosi 1,7 minuty w zimie i 2,5 minuty w lecie.
  • Drugim wyciągiem jest talerzykowy FNV, również od Tatralift, który ma wydajność 700 osób na godzinę zarówno w zimie, jak i latem,
  • prędkość maksymalna tego wyciągu wynosi 2 m/s, a liczba talerzyków wynosi 42,
  • długość wyciągu to 215 metrów, a czas przejazdu wynosi 1,8 minuty.

Oba wyciągi gwarantują sprawny i komfortowy transport na stoki, co czyni Górkę Szczęśliwicką miejscem przyjaznym zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

Infrastruktura

Wśród atrakcji, które oferuje Górka Szczęśliwicka, należy wymienić imponującą kolejkę grawitacyjną „Alpine Coaster”. Jest to konstrukcja firmy Wiegand, która ma długość wynoszącą 715 m. W skład tego systemu wchodzi tor wciągowy, który mierzy 216 m, oraz tor zjazdowy o długości 499 m. Średnia prędkość zjazdu wynosi 36 km/h, a dla wygody uczestników dostępnych jest 32 dwuosobowych wózków.

Kolejną atrakcją jest taras widokowy usytuowany u stóp stoku, który zajmuje powierzchnię 900 m². To idealne miejsce do odpoczynku i podziwiania okolicznych krajobrazów.

Dodatkowo, odwiedzający mogą skorzystać z wypożyczalni nart oraz desek snowboardowych, co sprawia, że Górka Szczęśliwicka jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Na miejscu znajduje się również restauracja oraz ciastkarnio-lodziarnia, gdzie można zregenerować siły po dniu pełnym emocji.

Przypisy

  1. Grzegorz Piątek: Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944−1949. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B, 2020, s. 108. ISBN 978-83-280-3725-0.
  2. Karol Mórawski: Warszawa. Dzieje miasta. Warszawa: Książka i Wiedza, 2017, s. 514. ISBN 978-83-05-13657-0.
  3. Nieszczęśliwe losy Górki Szczęśliwickiej. „Życie Warszawy”, 06.02.2008 r. [dostęp 03.01.2012 r.]
  4. Miasto: jak nie kupimy górki, to usypiemy nową. „Rzeczpospolita”, 05.11.2007 r. [dostęp 03.01.2012 r.]
  5. Michał Wojtczuk. Zimą będzie można szusować na Górce Szczęśliwickiej. „Gazeta Wyborcza”, 28.11.2006 r. [dostęp 03.01.2012 r.]
  6. a b c Irmina Głowacka i in.: Monografia przyrodnicza gminy Warszawa-Centrum. Warszawa: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Dino, 1999, s. 17. ISBN 83-900751-5-6.

Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":

Góra Gnojna | Wzgórze Trzech Szczytów | Kopiec Moczydłowski | Kopa Cwila

Oceń: Górka Szczęśliwicka

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:10