Fundacja Startup Poland


Fundacja Startup Poland to ważna polska organizacja pozarządowa oraz think-tank, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat potencjału startupów w kręgach administracji publicznej. Jej misją jest również reprezentowanie społeczności polskich startupów w procesach legislacyjnych, co jest niezwykle istotne dla rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce.

Fundacja została założona przez różnorodną grupę przedsiębiorców, prawników, pracowników naukowych oraz inwestorów, którzy postanowili połączyć siły w celu wspierania ekosystemu startupowego w kraju. Od kwietnia 2020 roku funkcję Prezesa Fundacji pełni Tomasz Snażyk, który kieruje pracami organizacji, dbając o jej rozwój i zaangażowanie w ważne inicjatywy.

Cel Fundacji

Fundacja Startup Poland wyznacza sobie ambitne cele, które mają na celu zniwelowanie przeszkód pojawiających się w polski systemie prawnym oraz administracyjnym. Główne zadania obejmują identyfikację i eliminację barier, które hamują rozwój dynamicznych młodych firm, a także promocję regulacji wspierających oraz rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość w sektorze technologicznym. Działania te mają na celu zbudowanie w Polsce sprzyjającego otoczenia, które będzie wspierać rozwój innowacyjnych projektów o zasięgu globalnym, co z kolei przyczyni się do szybszego wzrostu produktu krajowego brutto poprzez generowanie nowych miejsc pracy i przeciwdziałanie procesowi odpływu talentów, czyli emigrowaniu najbardziej utalentowanych obywateli.

Fundacja angażuje się w rozwój przedsiębiorczości w obszarze technologii i finansowania startupów. Działa również na rzecz reprezentowania interesów przedsiębiorców technologicznych w rozmowach z polskimi instytucjami publicznymi, Organami Unii Europejskiej oraz sektorem prywatnym i akademickim.

Postulaty programowe

W dniu 22 kwietnia 2015 roku, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Fundacja zaprezentowała kluczowe bariery i wyzwania, przed którymi stają polskie startupy. Oto niektóre z tych postulatów:

  • promowanie kultury inwestowania w startupy oraz stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu silnych rynków przedsięwzięć,
  • prowadzenie konsultacji z sektorem publicznym dotyczących zmian prawnych wspierających rozwój ekosystemu startupowego, co zaowocuje wyborem najbardziej wartościowych i skalowalnych projektów,
  • udostępnienie obywatelom większej ilości danych gromadzonych przez urzędy publiczne,
  • utworzenie w administracji publicznej stanowiska Chief Technology Officera, odpowiedzialnego za innowacje technologiczne na szczeblu rządowym i samorządowym,
  • zwiększenie atrakcyjności polskiego rynku dla przedsiębiorców oraz specjalistów spoza Unii Europejskiej poprzez wdrożenie prostego i przejrzystego systemu przyznawania wiz,
  • wprowadzenie lekcji przedsiębiorczości w szkołach, prowadzonej przez przeszkolonych nauczycieli we współpracy z praktykami,
  • wdrożenie skutecznych motywacji do tworzenia programów szkoleniowych skierowanych do przedsiębiorców technologicznych, organizowanych przez fundusze venture capital oraz lokalne społeczności,
  • opracowanie uproszczonych procedur przekazywania środków publicznych oraz skuteczniejszego mechanizmu dystrybucji funduszy z Unii Europejskiej dla inwestorów, którzy oferują wsparcie zarówno finansowe, jak i merytoryczne,
  • wprowadzenie korzystnych mechanizmów podatkowych, takich jak zmiany w przepisach dotyczących spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, wzorowanych na obligacjach zamiennych oraz umożliwienie wykorzystania option pool w spółkach z o.o. i akcyjnych, w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej dla aniołów biznesu w Polsce,
  • stworzenie systemu wsparcia oraz procedur dla inwestujących w startupy, z katalogiem usług dostępnych poprzez API, które będą stosowane na każdym szczeblu administracji.

Historia Fundacji

Historia Fundacji Startup Poland ma swoje korzenie w inicjatywie grupy kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy pragnęli stworzyć organizację integrującą oraz reprezentującą interesy młodego i dynamicznego biznesu w Polsce. Wśród tych wizjonerskich liderów znaleźli się Borys Musielak, założyciel centrum coworkingowego Reaktor, a także przedsiębiorcy Michał Juda i Jan Stasz. Ich działania spotkały się z dużym wsparciem, gdyż do koalicji dołączyło 150 założycieli startupów.

W Radzie Fundacji zasiadali m.in. pionier polskiego internetu Piotr Wilam, a także organizator popularnych wydarzeń Startup Weekend, Konrad Latkowski. Interesującym aspektem jest również Rada Programowa, w której znaleźli się mentorzy, tacy jak Rafał Brzoska oraz Michał Brański. Programowa deklaracja Fundacji została zaprezentowana w listopadzie 2014 roku.

Pierwszym prezesem Fundacji, który objął to stanowisko w kwietniu 2015 roku, została Eliza Kruczkowska. Przez pewien czas zarządzała ona organizacją, aż w październiku 2016 roku zastąpiła ją Julia Krysztofiak-Szopa. Następnie, od kwietnia 2020 roku, prezesem Fundacji został Tomasz Snażyk, kontynuując misję wspierania młodego sektora technologicznego w Polsce.

Publikacje

Raport Polskie startupy

Od roku 2015 fundacja Startup Poland regularnie publikuje szczegółowy raport dotyczący polskiej sceny startupowej, obejmujący mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które kształtują dynamiczny rozwój branży cyfrowej w naszym kraju. W tych raportach znajdują się wyniki badań, przeprowadzonych we współpracy z Politechniką Warszawską, które analizują wpływ sektora cyfrowego na polską gospodarkę oraz jego kierunki i tempo rozwoju. Publikacja dostarcza cennych informacji o modelach biznesowych, jakie wdrażają startupy, wymienia kluczowe źródła kapitału oraz przedstawia dane dotyczące zatrudnienia i działalności eksportowej.

Raport ten ma na celu ukazanie dynamiki zmian zachodzących na polskim rynku startupowym, obejmując kwestie takie jak zatrudnienie, źródła kapitału oraz sprzedaż usług za granicą. W 2016 roku badania zostały rozszerzone o dane z Czech, Słowacji i Węgier, a najnowsza edycja z 2017 roku skoncentrowała się na problematyce eksportu oraz możliwości finansowania dla startupów. Odkąd raport rozpoczął swoją premierę na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2016 roku, stał się istotnym narzędziem analitycznym dla wszystkich zainteresowanych polskim rynkiem startupowym.

Złota Księga Venture Capital w Polsce

Fundacja rozpoczęła publikację dorocznego raportu na temat polskiego rynku funduszy venture capital od 2018 roku. Pierwsza edycja raportu miała na celu wprowadzenie do mechanizmów działania funduszy VC, zwracając uwagę na współpracę inwestorów z polskimi startupami oraz na rolę państwowych funduszy jako wsparcia dla inwestycji venture. W kolejnej edycji dokonano analizy wielkości rynku VC w Polsce, a także przedstawiono sylwetki najważniejszych graczy, największe transakcje oraz kapitał, który jest zarządzany przez polskie fundusze. Opracowanie bazuje na danych zebranych od 70 firm VC, co pozwoliło na stworzenie pełniejszego obrazu lokalnego rynku venture capital.

Startup Handbook

Wydany w październiku 2015 roku, „Startup Handbook” to przewodnik po zagadnieniach prawnych, z jakimi muszą zmagać się osoby zakładające własne startupy oraz prowadzące działalność gospodarczą. Jest to pierwsza w Polsce pozycja zawierająca kompleksowe omówienie aspektów prawnych związanych z prowadzeniem startupu, co jest niezwykle istotne ze względu na złożoność przepisów oraz innowacyjną naturę realizowanych projektów.

Polityki wizowe dla startupów

W czerwcu 2016 roku, w ramach analizy różnych programów wizowych dla startupów na całym świecie, fundacja Startup Poland podjęła apel o opracowanie strategii mającej na celu przyciąganie technologicznych talentów do Polski. Zauważono, że zbyt niska liczba specjalistów na rynku pracy może stanowić istotną przeszkodę w rozwoju technologicznych firm w naszym kraju.

Visegrad Startup Report

W czerwcu 2017 roku fundacja opublikowała pierwszy zbiór danych dotyczących ekosystemów startupowych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wraz z partnerami merytorycznymi wyróżniono kluczowe czynniki przyciągające startupy oraz inwestorów do regionu Grupy Wyszehradzkiej, analizując jednocześnie warunki do rozwoju przedsiębiorczości startupowej w tych krajach.

Projekty Fundacji

Rzecznictwo publiczne

2015

W 2015 roku Fundacja Startup Poland podejmowała działania na rzecz wprowadzenia ustawy mającej na celu wsparcie innowacyjności. Ustawa ta, zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, uzyskała podpis Andrzeja Dudy 16 października. Współpraca Fundacji z różnymi instytucjami miała na celu promowanie korzystnych rozwiązań dla innowacyjnych przedsiębiorstw. W grudniu 2015 przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w konsultacjach z Komisją Europejską, dotyczących jednolitego rynku cyfrowego.

2016

W lutym 2016 roku Ministerstwo Rozwoju zaprosiło Fundację do zajęcia stanowiska w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych. Zaledwie miesiąc później, Fundacja rozpoczęła prace nad programem Start in Poland, który miał wspierać startupy. Od marca 2016 Fundacja brała aktywny udział w pracach nad nową formą prawną dla startupów, proponując „prostą spółkę akcyjną” jako rozwiązanie z myślą o ułatwieniach dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotne były również konsultacje dotyczące Zarysu koncepcji tej spółki, które zaowocowały wydaniem szerokiego stanowiska Fundacji. W 2018 roku Fundacja odegrała kluczową rolę w przekonaniu Ministerstwa do rezygnacji z testów wypłacalności, których wprowadzenie budziło wiele kontrowersji.

Dodatkowo, Fundacja w maju 2016 roku wsparła Komisję Europejską w konsultacjach dotyczących rozwoju ekosystemu dla przedsiębiorców i startupów. A od marca do lipca 2016, zorganizowane polskie konsultacje w ramach programu Start-up Initiative miały na celu poprawę warunków dla rozwoju startupów i szybko rozwijających się przedsiębiorstw na poziomie europejskim. Pod koniec roku, w listopadzie, Fundacja zajęła stanowisko na temat reformy prawa autorskiego, opowiadając się za likwidacją geoblokowania i przeciwko text and data mining na podstawie licencji.

2017

W marcu 2017 Fundacja Startup Poland zwróciła się do Parlamentarnej Komisji do Spraw Europejskich o weto wobec niekorzystnych dla startupów zapisów w dyrektywie dotyczącej prawa autorskiego. Z kolei w czerwcu tego samego roku Fundacja złożyła propozycję zmian do ustawy o wspieraniu innowacyjności. W listopadzie Fundacja, we współpracy z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła uwagi do projektu ustawy dotyczącej jawności życia publicznego.

2018

W kwietniu 2018 zorganizowano międzynarodowy okrągły stół, w którym udział wzięli zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy. Tematem spotkania było unijne rozporządzenie dotyczące prywatności oraz łączności elektronicznej. W sierpniu 2018 Fundacja opublikowała opinie dotyczące projektu nowego prawa zamówień publicznych, które zacieśniło zasady dotyczące udziału startupów w zamówieniach publicznych. W październiku tego samego roku Fundacja dostarczyła swoje uwagi do projektu ustawy uwzględniającej zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych – w tym wprowadzenie niższego CIT dla małych podatników oraz zmiany odnoszące się do opodatkowania zysków ze sprzedaży bitcoinów, innovation box oraz exit tax.

Startupy w Pałacu

Fundacja Startup Poland miała zaszczyt zorganizować trzy inspirujące konferencje, w których uczestniczyły polskie startupy w Pałacu Prezydenckim. W ramach tych wydarzeń przedsiębiorcy prezentowali swoje projekty biznesowe przed prezydentem Andrzejem Dudą, ambasadorami oraz przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, venture capital oraz aniołami biznesu. Pierwsza tego typu inicjatywa miała miejsce 13 września 2016 roku, a kolejne odbyły się 14 marca i 4 października 2017. Startupy, które brały udział w tych konferencjach, miały później możliwość uczestniczenia w zagranicznych misjach gospodarczych lidera kraju, w tym w Szwecji, Szwajcarii i Izraelu.

Współpraca międzynarodowa

Od 2016 roku Fundacja Startup Poland rozwija współpracę z organizacją Allied for Startups, z siedzibą w Brukseli, która działa na rzecz usuwania barier oraz kreowania rozwiązań prawnych sprzyjających rozwojowi startupów w Europie. W wrześniu 2016 roku Fundacja, wraz z innymi organizacjami non-profit, zainicjowała utworzenie European Startup Network w Brukseli. Celem tej organizacji jest wsparcie działań Komisji Europejskiej na rzecz stworzenia jednolitego rynku cyfrowego, szanującego lokalne rynki i kultury przedsiębiorczości. W grudniu 2016 Fundacja wprowadziła program Startup Poland Global, którego celem było przygotowanie polskich startupów do ekspansji na rynki zagraniczne.

Lokalni ambasadorzy

Lokalni ambasadorzy Startup Poland to grupa wolontariuszy, którzy aktywnie wspierają miejskie środowiska startupowe, colaborując z uczelniami oraz inwestorami kapitałowymi. Ich działalność koncentruje się na utrzymywaniu relacji z lokalnymi samorządami, co sprzyja przygotowywaniu programów wsparcia. Dodatkowo, ambasadorzy informują lokalne media o sukcesach startupów w danym regionie. Od września 2017 roku organizują oni spotkania lokalnych społeczności startupowych w ramach inicjatywy Startup Poland Camp, odbywające się w różnych miastach w Polsce.

Nagrody i wyróżnienia

W maju 2017 roku, podczas obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Fundacja mogła odnotować wielkie osiągnięcie, otrzymując flagę państwową z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wyróżnienie było przyznane jako uznanie zasług tej organizacji pozarządowej, która aktywnie działa na rzecz społeczności polonijnych.

W październiku 2017 roku, Fundacja Startup Poland zdobyła nagrodę w kategorii „Mecenas Startupów” w prestiżowym konkursie Orzeł Innowacji Startup, który był organizowany przez redakcję gazety „Rzeczpospolita”. To wyróżnienie podkreśla znaczenie fundacji w rozwijaniu ekosystemu startupowego w Polsce.

Przypisy

  1. Portal Rejestrów Sądowych. Krajowy Rejestr Sądowy. [dostęp 20.06.2024 r.]
  2. Startup Poland: Złota Księga Venture Capital w Polsce [raport] [online], MamStartup, 17.05.2019 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  3. Ruszyły konsultacje Prostej Spółki Akcyjnej [online], Startup Poland, 24.05.2018 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  4. Nowe Prawo Zamówień Publicznych – nie tylko dla odważnych [online], Startup Poland, 03.08.2018 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  5. Reforma podatkowa 2019 po pierwszym czytaniu w Sejmie [online], Startup Poland, 19.10.2018 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  6. Publikacje – Startup Poland [online], Startup Poland [dostęp 06.06.2019 r.]
  7. 10 najważniejszych faktów o polskich startupach [RAPORT], „Business Insider”, 05.09.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  8. Wątpliwości w związku z ustawą o jawności życia publicznego, „Startup Poland”, 07.11.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  9. Nadchodzą Startup Poland Campy! Sprawdź, czy szukają Cię w Twoim mieście, „Startup Poland”, 19.09.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  10. Startup Poland uczestniczył w konsultacjach Komisji Europejskiej na temat Jednolitego Rynku Cyfrowego, „Startup Poland”, 02.01.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  11. Stanowisko na temat projektu Dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych, „Startup Poland”, 08.02.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  12. Sugester i Startup Poland pomogą stworzyć nową formę prawną dla startupów, „Startup Poland”, 17.03.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  13. Startup Poland wśród założycieli European Startup Network, „Startup Poland”, 08.09.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  14. Startupy w Pałacu: pierwszy pitch startupów w Sali Kolumnowej już 13 września, „Startup Poland”, 05.08.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  15. Startupy w Pałacu GLOBALNIE! Tym razem startupy spotkają się z polskimi i zagranicznymi inwestorami, „Startup Poland”, 22.06.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  16. Tym prawem wykurzymy startupy z Europy! Walczymy o zmianę dyrektywy o prawie autorskim, „Startup Poland”, 08.03.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  17. Druga ustawa o wspieraniu innowacyjności: mamy wydłużenie zwolnienia z podatku dochodowego dla spółek podwyższonego ryzyka. Jest lepiej, „Startup Poland”, 14.06.2017 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  18. Orzeł Innowacji [online], orzelinnowacjistartup.rp.pl [dostęp 14.03.2018 r.]
  19. Polska powinna zawalczyć o startupowców. Ostatni dzwonek, „Startup Poland”, 07.06.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  20. Start-upy ponownie zagościły w Pałacu Prezydenckim, „pb.pl” [dostęp 13.03.2018 r.]
  21. Polskie Startupy 2016: startupy zatrudniają i zarabiają na siebie, „Startup Poland”, 07.09.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  22. 3… 2…. 1…. START! Ruszyło największe badanie polskich startupów!, „Startup Poland”, 04.07.2016 r. [dostęp 13.03.2018 r.]
  23. Startup Poland powalczy o los młodych firm, „pb.pl” [dostęp 13.03.2018 r.]

Oceń: Fundacja Startup Poland

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:24