Fundacja Kresy–Syberia to międzynarodowa organizacja, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Stefana Wiśniowskiego, twórcy internetowej grupy dyskusyjnej Kresy-Syberia. Działalność Fundacji zyskała formalny charakter 23 marca 2009 roku, kiedy to została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie, jednak jej działalność nie ogranicza się tylko do Polski – organizacja posiada oddziały także w Australia, Kanadzie, USA oraz Wielkiej Brytanii.
Głównym celem Fundacji jest promowanie oraz upowszechnianie wiedzy o losach obywateli polskich podczas II wojny światowej, szczególnie tych, którzy doświadczyli dramatycznych wydarzeń na terenach okupowanych oraz na wychodźstwie. Jej działalność skierowana jest na całym świecie, co podkreśla globalny zasięg i zaangażowanie w tematykę historyczną.
Rada naukowa
Rada naukowa Fundacji Kresy-Syberia składa się z wybitnych osobistości akademickich, które zasłużyły się na polu badań i analiz historycznych. W skład tej prestiżowej grupy wchodzą:
- Anne Applebaum – autorka głośnej książki „Gułag”,
- prof. Mieczysław Biskupski – reprezentujący Central Connecticut State University,
- prof. Daniel Boćkowski – związany z Uniwersytetem w Białymstoku,
- prof. Marek Jan Chodakiewicz – związany z Instytutem Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie,
- prof. Norman Davies – uznawany autorytet z University of Cambridge,
- sir Martin Gilbert – będący członkiem University of Oxford,
- prof. Krzysztof Jasiewicz – pracujący w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk,
- prof. Antoni Kuczyński – związany z Uniwersytetem Wrocławskim,
- prof. Piotr Madajczyk – także z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk,
- prof. Peter Stachura – wykładowca z University of Stirling,
- prof. Ewa Thompson.
Każdy z tych naukowców wnosi unikalną perspektywę i wartościowy wkład w działalność naukową Fundacji.
Historia
W dniu 17 września 2001 roku powstała w Internecie grupa dyskusyjna Kresy-Syberia, zainicjowana przez Stefana Wiśniowskiego. Obecnie zrzesza ona około 1200 członków z całego świata. W jej skład wchodzą głównie przedstawiciele Polonii zamieszkujący zachodnie kraje, ale także Polacy z kraju oraz z terenów wschodnich, których korzenie sięgają Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
W wyniku tragicznych wydarzeń związanych z II wojną światową oraz represjami dokonanymi przez Sowietów, Niemców i ukraińskich nacjonalistów, wiele rodzin polskich musiało zmagać się z deportacjami oraz trudami życia na obczyźnie. Do grupy należą nie tylko Sybiracy, osoby wywodzące się z Kresów, ale także weterani Polskich Sił Zbrojnych, a także ich dzieci oraz wnuki, zarówno te mieszkające w Polsce, jak i za jej granicami.
Jednym z kluczowych celów grupy Kresy-Syberia jest upowszechnianie wiedzy o losach obywateli polskich II RP w czasach drugiej wojny światowej. Grupa podejmuje działania na rzecz badania oraz upamiętniania tych tragicznych wydarzeń, co ma na celu zarówno zachowanie pamięci o przeszłości, jak i edukację przyszłych pokoleń.
Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia
W sieci można znaleźć Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia, które poświęcone jest historii Polaków w XX wieku, szczególnie ich życiu w Kresach Wschodnich. Muzeum bada także doświadczenia związane z życiem pod okupacją niemiecką oraz sowiecką, a także czasy II wojny światowej i okres bezpośrednio po jej zakończeniu.
Zbiory muzeum oferują cenną dokumentację dotyczącą losów obywateli polskich, zarówno tych żyjących na terenach okupowanych, jak i tych, którzy znaleźli się na uchodźstwie. Na stronie muzeum można znaleźć wiele fotografii, które pochodzą z różnych źródeł, w tym z kolekcji osób prywatnych oraz organizacji zarówno państwowych, jak i pozarządowych.
Do istotniejszych źródeł zalicza się:
- Archiwum Akt Nowych,
- Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie,
- Fundacja Ośrodka Karta,
- Instytut Piłsudskiego,
- Instytut i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie,
- Stowarzyszenie Memoriał w Moskwie,
- również publikacje książkowe.
Przypisy
- Group Information. [dostęp 24.03.2012 r.]
- Cele fundacji. [dostęp 24.03.2012 r.]
- Oddziały fundacji. [dostęp 24.03.2012 r.]
- Informacje w wyszukiwarce podmiotów w KRS. [dostęp 24.03.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Fundacje":
Instytut Spraw Publicznych | Fundacja im. Stefana Batorego | Fundacja Zaginieni | Fundacja Shalom | Towarzystwo Polska-Finlandia | Arkonia (korporacja) | Fundacja Polsat | Fundacja Rodziny Nissenbaumów | Wolne Lektury | Fundacja Republikańska | Fundacja dla Polski | Fundacja Lotto | Fundacja Senior w Koronie | Monar | Fundacja Inna Przestrzeń | Fundacja Polskie Orły | Centrum Cyfrowe | Fundacja Startup Poland | Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego | Fundacja KomandorOceń: Fundacja Kresy-Syberia