Elektrim SA to spółka, która od momentu swojego powstania zyskiwała znaczną pozycję na rynku. Przez okres od 1992 do 2008 roku była notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co świadczy o jej stabilności i wiarygodności finansowej.
Powstanie Elektrimu łączy się z prywatyzacją dawnego PTHZ Elektrim, co miało ogromny wpływ na kształtowanie się jej późniejszej działalności. W początkowym okresie po prywatyzacji, firma skupiała się na bardzo różnorodnych obszarach działania, prowadząc działalność poprzez ponad 140 powiązanych spółek. Zakres tej działalności obejmował zarówno produkcję turbin, jak i rolnictwo.
Jednakże począwszy od 1999 roku, Elektrim SA przeszedł istotną reorganizację. Zmiany te miały na celu dostosowanie się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego oraz optymalizację struktury operacyjnej firmy.
Działalność
Działalność Elektrim SA koncentruje się w głównej mierze na funkcjonowaniu jako holding. W jego najważniejszych aktywach znajdują się samodzielne jednostki (spółki), które są jednocześnie wspierane finansowo przez jednostkę dominującą. To wsparcie obejmuje m.in. pożyczki, poręczenia oraz zabezpieczenia na majątku jednostki dominującej, co pozwala na ich sprawniejsze funkcjonowanie. W skład aktywów Elektrimu wchodzi również Port Praski, co stanowi istotną część jego portfela inwestycyjnego.
Grupa Elektrim zatrudnia łącznie kilkanaście tysięcy pracowników, z czego bezpośrednio w Elektrim SA jest zatrudnionych 48 osób. Głównym akcjonariuszem spółki jest Zygmunt Solorz-Żak, który odgrywa kluczową rolę w kierowaniu jednostką.
Warto również przypomnieć, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, w X Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i naprawczych, postanowił 21 sierpnia 2007 roku o ogłoszeniu upadłości Elektrimu, dając jednocześnie możliwość zawarcia układu. Na wniosek wierzycieli, postępowanie upadłościowe zostało zakończone w dniu 17 grudnia 2010 roku, kiedy to sąd zdecydował o umorzeniu postępowania. Orzeczenie to stało się prawomocne 10 stycznia 2011 roku, a informacja o zakończeniu postępowania upadłościowego została zgodnie z prawem wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Elektrim, na własną prośbę, został warunkowo wykluczony z obrotów na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) z dniem 21 stycznia 2008 roku. Pomimo publikacji raportów związanych z działalnością spółki, nadal nie ma jasności co do terminu ewentualnego przywrócenia notowań. Działalność Elektrimu budzi spore kontrowersje, głównie z uwagi na brak przejrzystości w informacjach związanych z zakończeniem sporu dotyczącego własności spółki PTC oraz niejasności dotyczące rzeczywistego majątku spółki.
Aktualnie Elektrim SA posiada bezpośrednio 0,39% akcji ZE PAK, a dodatkowo poprzez swoją spółkę zależną Embud, posiada dalsze 1,16% akcji tejże spółki. Warto zaznaczyć, że Embud jest również właścicielem 9,08% akcji spółki Cyfrowy Polsat.
Historia
Polskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego dla Elektrotechniki, znane jako ELEKTRIM, zostało utworzone 16 listopada 1945 roku na mocy decyzji Ministra Żeglugi i Handlu Zagranicznego. Wśród założycieli i pierwszych udziałowców znajdowało się dwanaście znaczących organizacji.
- Centrala Surowców Hutniczych w Katowicach,
- Centrala Zbytu Materiałów Elektrotechnicznych w Warszawie,
- Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne w Warszawie,
- Państwowy Tymczasowy Zarząd Zakładów Elektrycznych Okręgu Warszawskiego ZEOW w Warszawie,
- Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Łódzkiego w Łodzi,
- Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Mazowieckiego w Płocku,
- Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Poznańskiego w Poznaniu,
- Zjednoczenie Energetyczne Zagłębia Węglowego w Katowicach,
- Zjednoczenie Przemysłu Aparatów Elektrycznych w Łodzi,
- Zjednoczenie Przemysłu Kabli i Przewodów w Katowicach,
- Zjednoczenie Przemysłu Maszyn Elektrycznych w Katowicach.
Spółka była jednym z pionierów w obszarze polskiego handlu zagranicznego, skupiając się na imporcie oraz eksporcie towarów i usług w wybranych branżach przemysłowych. Początkowo ELEKTRIM koncentrował swoje działania na imporcie maszyn i sprzętu elektrotechnicznego, jednak już od lat 50. XX wieku rozpoczął również eksport wyrobów elektrotechnicznych, co okazało się kluczowym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa.
W latach 60. XX wieku ELEKTRIM zyskał status jednego z największych polskich przedsiębiorstw w zakresie handlu zagranicznego, stając się liderem w promowaniu polskich produktów elektrotechnicznych na rynkach międzynarodowych. W ciągu swojej działalności, ELEKTRIM przyczynił się do powstania licznych nowych firm zajmujących się handlem zagranicznym, do których należały takie podmioty jak Labimex, Metronex, Pezetel, Unitra i Uniwersal.
W 1986 roku, na mocy decyzji Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, centrale handlu zagranicznego utraciły monopol na przeprowadzanie tego typu działalności. Wprowadzenie wolnej konkurencji zainicjowało nowe możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw, zmuszając je do redefiniowania swoich działów aktywności.
14 września 1990 roku ELEKTRIM przekształcił się w spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Polskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego ELEKTRIM SA. Rok później, w 1991, zmieniono nazwę na ELEKTRIM Towarzystwo Handlowe SA, a w 1994 roku na ELEKTRIM SA. Rozpoczęto proces transformacji, który miał na celu przekształcenie przedsiębiorstwa z pośrednika w dziedzinie handlu międzynarodowego w producenta i eksportera własnych wyrobów. W 1992 roku doszło do prywatyzacji spółki, przy czym Skarb Państwa zachował 18% akcji, co umożliwiło ELEKTRIM wejście na Giełdę Papierów Wartościowych.
W obszarze działalności ELEKTRIMU znalazły się kluczowe branże przemysłowe, w tym przemysł kablowy. W 1993 roku nabyto 60% akcji Bydgoskiej Fabryki Kabli, 40% akcji Fabryki Kabli Załom w Szczecinie, a w 1995 roku zakupiono 41% akcji Krakowskiej Fabryki Kabli, które w 1997 roku sprzedano na rzecz KGHM Polska Miedź. Dodatkowo, pozyskano 64% akcji spółki Kablex oraz 57% akcji Fabryki Kabli Ożarów Mazowiecki. Udział wyrobów kablowych w obrót handlowym spółki wynosił około 25% wolumenu eksportu.
Na koniec 1997 roku Grupa kapitałowa ELEKTRIM S.A zarządzała w przybliżeniu 100 przedsiębiorstwami. W 1999 roku zrealizowano konsolidację trzech kablowni (Bydgoszcz, Szczecin, Ożarów Mazowiecki) w ramach holdingu ELEKTRIM Kable SA. W wyniku zmiany strategii koncentrującej się na dużych inwestycjach w branży telekomunikacyjnej (telefonia komórkowa oraz koncesje na operatorstwo w telefonii stacjonarnej), w 2001 roku holding Elektrim Kable został sprzedany firmie Tele-Fonika Kable SA.
Przypisy
- ZE PAK: Akcjonariat.
- Cyfrowy Polsat: Akcjonariat.
- Rzeczpospolita: Właściciel Cyfrowego Polsatu szuka dodatkowych korzyści w strukturze portfela.
- Prospekt emisyjny Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” SA, s. 244, http://zepak.com.pl//upload/autofiles/prospect/ZE_PAK_2012_10_08_prospekt.pdf.
- Sąd ogłosił upadłość Elektrimu z możliwością układu. inwestycje.pl.
- a b c d e f g h Jan Grobicki red.: Polski przemysł kablowy. Stowarzyszenie Producentów Kabli i Osprzętu Elektrycznego. Bydgoszcz 2007.
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
LS Airport Services | Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU | Radio 357 | System Ochrony Banków Komercyjnych | Sii Polska | Infor PL | Tramwaje Warszawskie | Polskie Radio 24 | Bonus Systems Polska | Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska | Freightliner PL | Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń | GATX Rail Poland | Polskie Koleje Państwowe | Polimex-Mostostal | Gemius | Towarowa Giełda Energii | Noble Securities | Dekada (przedsiębiorstwo) | CI GamesOceń: Elektrim