Marek Roszkiewicz to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Urodził się 9 września 1943 roku w Warszawie. Jako wybitny sportowiec, zajął się zapasami, w których przez długi czas reprezentował Polskę w stylu wolnym.
Jednak jego działalność nie ograniczała się jedynie do sportu. Marek jest również międzynarodowym sędzią kynologicznym, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy związane ze zwierzętami. Dodatkowo, w swoim życiu zawodowym zajął się przedsiębiorczością oraz myślistwem.
Biografia
Sport
Marek Roszkiewicz to znakomity sportowiec, wielokrotny reprezentant Polski w dyscyplinie zapasów. W 1966 roku zajął szóstą lokatę na Mistrzostwach Europy w swojej kategorii wagowej do 70 kilogramów. Dodatkowo, w latach 1964 oraz 1965, zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski w tej samej wadze. W 1967 roku zyskał tytuł mistrza Polski CRZZ w stylu wolnym, a jego osiągnięcia obejmują także VI miejsce na Mistrzostwach Świata odbywających się w Manchesterze w latach 1972-1975, kiedy emigrował do Austrii. Tam pracował jako trener zapasów, otrzymując później Złotą Gwiazdę Polskiego Związku Zapaśniczego oraz Honorowy Złoty Pierścień Zapaśniczy przyznany przez Kapitułę Złotego Honorowego Pierścienia Olimpijskiego i Zapaśniczego.
Marek zdobył również Złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” oraz odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Fizycznej Województwa Warszawskiego,” a także uzyskał liczne nagrody za swoje osiągnięcia w zapasach.
Kynolog i myśliwy
Od najmłodszych lat Marek miał bliski związek z łowiectwem, wychowując się w wielopokoleniowej rodzinie myśliwych. Jego pasja i doświadczenie obejmują polowanie na wielu kontynentach, w tym w Europie, Ameryce, Azji, Australii, oraz wielokrotne wyprawy do Afryki. Otrzymał najwyższe odznaczenia Polskiego Związku Łowieckiego, takie jak ZŁOM oraz Medal Świętego Huberta. Marek jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, a także Związku Kynologicznego w Polsce oraz Polskiego Klubu Safari, a także amerykańskiego Safari Club International.
Jako sędzia kynologiczny od 1979 roku, posiada międzynarodowe uprawnienia, które pozwalają mu na ocenę psów w różnych grupach, takich jak FCI IV, VI, VII czy VIII. Jako pierwszy sędzia z Polski, miał okazję oceniać psy w Australii podczas 3. Australian Weimaraner National Championship Show w 2005 roku oraz na prestiżowym Memoriale Karla Podhajskiego. Jego doświadczenie obejmuje sędziowanie na wielu wystawach w Polsce oraz zagranicą, w tym w Austrii, Czechach, Węgrzech, Litwie, Słowacji i Włoszech.
Marek Roszkiewicz był także pionierem w sprowadzaniu do Polski po II wojnie światowej wyżłów weimarskich i ich dalszej popularyzacji. Jako lektor kynologii łowieckiej, wspierał rozwój wiedzy na ten temat. W latach 1990-1998 pracował w Komisji Kynologicznej Naczelnej Rady Łowieckiej, aktywnie uczestnicząc w działaniach mających na celu upowszechnienie psów myśliwskich.
Roszkiewicz zdobył wiele nagród i tytułów ze swoimi psami myśliwskimi, zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych zawodach. Jego psy, takie jak Aramis od Zumporku czy Max-Portos von der Hagardburg, zdobywały prestiżowe tytuły, w tym Zwycięzców Polowego Roku i Interchampiony.
Jednym z jego wybitnych psów myśliwskich, Nestor z Tarnowskiej Krainy, został uznany za najbardziej utytułowanego wyżła w historii polskiej kynologii przełomu XX i XXI wieku. Jego osiągnięcia w dziedzinie pracy myśliwskiej przyniosły mu wiele zaszczytów, a także wyróżnienia, takie jak pierwsze miejsce na 54. Memoriale Frantiska Voitecha.
Marek Roszkiewicz jest także autorem licznych artykułów naukowych oraz opowiadań, które publikował w renomowanych wydaniach. Jako pasjonat i bibliofil, jest znanym orędownikiem polowań z psami ras myśliwskich, a jego wkład w kynologię i łowiectwo zasługuje na szczególne uznanie.
Rodzina
W rodzinie Marka Roszkiewicza można odnaleźć wiele interesujących faktów. Jego ojciec, Władysław, zdobył wykształcenie na Wyższej Szkole Handlu Światowego w Wiedniu, kończąc naukę w roku 1938. Był nie tylko wybitnym industrialistą, ale również czołowym zawodnikiem w wyścigach motocyklowych, co podkreśla jego wszechstronność.
Matka Marka, Wanda, z domu Żmijewska, również odegrała ważną rolę w jego życiu. Rodzina jest dla niego niezwykle istotna, ma troje dzieci – córkę Katarzynę oraz dwóch synów, Huberta i Roberta. Obaj synowie są utalentowanymi zapaśnikami, co podkreśla sportowe tradycje w rodzinie.
Przypisy
- CWC Spała o/Płock, wyniki 10.10.2015 r. [dostęp 29.01.2017 r.]
- Marek Roszkiewicz, sędzia ZKwP. [dostęp 10.01.2017 r.]
- Marek Roszkiewicz, sędzia ZKwP oddział w Warszawie.
- Grzegorz Traczyk: Mistrz z sąsiedztwa. kurierpoludniowy.pl, 11.12.2009 r. [dostęp 12.02.2017 r.]
- Lista zawodów Klubu Weimaraner z udziałem Marka Roszkiewicza w roli sędziego.
- Roszkiewicz, Marek. iat.uni-leipzig.de/datenbanken/dbfoeldeak. [dostęp 12.02.2017 r.]
- Relacja z I Konkursu Pracy Weimarów, Izabela Biernacka, Łowiec Polski. [dostęp 29.01.2017 r.]
- 3rd Australian Weimaraner National, 04-06.11.2005 r., Cope Williams Winery, Romsey Victoria (Australia).
- Zawody w Castle of Göttweig, 03.10.2004 r.
- MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI W ZAPASACH W STYLU WOLNYM. W: Andrzej Głaz, Jerzy Lipski, Jan Żurawski, Jerzy Chełmecki, Janusz Tracewski: Historia polskich zapasów 1922-2012. Warszawa: 2012, s. 194. ISBN 978-83-62045-13-6.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Maciej Bender | Irena Kempówna | Kamila Skolimowska | Michał Pulkowski | Agata Karczmarek | Wiesław Kujda | Wojciech Szczęsny | Kamil Mazek | Andrzej Koper | Dorota Rasińska-Samoćko | Aleksander Szenajch | Michał Nowakowski (koszykarz) | Zofia Kołakowska | Paweł Mikołajczak | Karolina Kosińska | Zygmunt Kawecki (szermierz) | Józef Botwin | Jolanta Bebel | Mariusz Kosman | Edmund ZientaraOceń: Marek Roszkiewicz