Maciej Lewenstein


Maciej Lewenstein, urodzony w 1955 roku w Warszawie, jest uznawany za wybitnego polskiego fizyka teoretycznego. Jego prace koncentrują się na różnych dziedzinach, w tym na fizyce statystycznej, optyce kwantowej oraz sieciach neuronowych.

W każdym z tych obszarów Lewenstein wniósł znaczący wkład, czyniąc go szanowanym naukowcem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Życiorys

Maciej Lewenstein, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał tytuł magistra w 1978 roku. Swoją dalszą edukację kontynuował na uniwersytecie w Essen, gdzie w 1983 roku obronił doktorat pod opieką prof. Fritz Haake. W 1986 roku zrealizował rozprawę habilitacyjną w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Po zakończeniu studiów, Lewenstein pracował jako postdoc u boku laureata Nagrody Nobla prof. Roya Glaubera na Uniwersytecie Harvarda. Następnie jego ścieżka kariery zaprowadziła go do Saclay, gdzie pracował w francuskim Centrum Badań Jądrowych (CEA), a później objął stanowisko profesora na uniwersytecie w Hanowerze. 11 maja 1993 roku otrzymał tytuł profesorski w dziedzinie nauk fizycznych.

Od 2005 roku Lewenstein związany jest z Barceloną, gdzie pracuje w Institut de Ciències Fotòniques (ICFO) oraz w Instituciò Catalana de Recerca i Estudis Avançats (ICREA).

W jego badaniach dominuje obszar optyki kwantowej, fizyki ultrazimnych gazów oraz informatyki kwantowej. Jego prace znajdują szeroki oddźwięk w środowisku naukowym, na przykład publikacja „Theory of high-harmonic generation by low-frequency laser fields” (Phys. Rev. A, 1994) uzyskała do roku 2016 ponad 2100 cytatów, w czym Lewenstein był pierwszym autorem. Zainteresowania muzyczne, w szczególności jazz i muzyka współczesna, są dla niego równie ważne; jest autorem przewodnika po polskich nagraniach jazzowych.

Maciej Lewenstein koordynował liczne projekty badawcze, a w latach 2008 i 2013 otrzymał „Advanced Grant” od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W ciągu swojej kariery wypromował ponad 30 doktorów nauk fizycznych, z których wielu obecnie pełni funkcje profesorskie na renomowanych uczelniach oraz instytutach badawczych na całym świecie. W 2017 roku został członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Wydziale III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.

Jako organizator międzynarodowych konferencji naukowych oraz autor ponad 500 publikacji i 2 monografii, może pochwalić się indeksem H równym 80 (dane z 2016 roku według bazy Web of Science). W jego dorobku znajdują się liczne nagrody naukowe, w tym:

  • 2004 – Fellow of the American Physical Society,
  • 2007 – Nagroda Naukowa Humboldta,
  • 2010 – Nagroda Fundacji Joachima Herza i Uniwersytetu w Hamburgu,
  • 2011 – Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych,
  • 2012 – Członek Europejskiej Akademii Nauk,
  • 2013 – Nagroda Jana Gutenberga Uniwersytetu w Moguncji,
  • 2013 – Nagroda Europejskiego Towarzystwa Fizycznego: Quantum Optics and Electronic Division Prize for Fundamental Research,
  • 2017 – Nagroda przyznana przez Real Sociedad Española de Física.

Co więcej, Lewenstein został wyróżniony w raporcie The World’s Most Influential Scientific Minds 2014 oraz znalazł się na liście autorów najczęściej cytowanych według Thomson Reuters.


Oceń: Maciej Lewenstein

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:25