Julian Niemczyński


Julian Marian Niemczyński to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego sportu. Urodził się 9 października 1899 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył tragicznie 2 kwietnia 1940 roku w Katyniu. Był nie tylko utalentowanym piłkarzem, ale również aktywnym działaczem sportowym, ściśle związanym z Polonią Warszawa.

Z wykształcenia Juliusz był prawnikiem i piastował stanowisko sędziego w Sądzie Grodzkim w Krakowie. Jako podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podjął walkę za ojczyznę, ale stał się również jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, co przypomina o dramatycznych momentach polskiej historii.

Życiorys

Julian Marian Niemczyński przyszedł na świat 9 października 1899 roku w stolicy Polski, Warszawie. Był synem Leonarda i Eugenii z Gełżyńskich. W trakcie I wojny światowej zdobył doświadczenia jako weteran. Służbę w Wojsku Polskim pełnił w Oddziale II Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych. Do jego licznych osiągnięć należy występowanie w barwach klubu Polonii Warszawa, gdzie brał udział w działalności sportowej podczas pierwszych lat istnienia tej drużyny. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się w działalność jako działacz sportowy.

Ukończył Wydział Prawa na UW w 1925 roku. Z dniem 1 lipca 1925 roku został mianowany podporucznikiem w korpusie oficerów rezerwy piechoty. W 1937 roku objął funkcję sędziego w Sądzie Grodzkim w Krakowie. W roku 1934 był zarejestrowany w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III, z przydziałem do 10 pułku piechoty w Łowiczu.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku trafił do niewoli sowieckiej, gdzie przebywał w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Katyniu, a jego ciało spoczęło w tamtejszym miejscu pochówku. Po wielu latach, 28 lipca 2000 roku, jego szczątki zostały przeniesione na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej, Aleksander Szczygło, powołał go do stopnia porucznika pośmiertnie. Uroczyste ogłoszenie awansu miało miejsce 9 listopada 2007 roku w Warszawie, w ramach wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”. Julian Niemczyński był także mężem Zofii z Bieleckich, z którą doczekał się dwóch córek: Haliny i Elżbiety.

Przypisy

  1. Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 50, 429.

Oceń: Julian Niemczyński

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16