Józef Śliwiński


Józef Śliwiński to wybitna postać w polskiej muzyce, którego życie i kariera wniosły wiele do rodzimej kultury. Urodził się 15 grudnia 1865 roku w Warszawie, w stolicy, która była wówczas ważnym ośrodkiem artystycznym.

Zmarł 4 marca 1930 roku w tym samym mieście, pozostawiając za sobą nie tylko radosne wspomnienia, ale także bogaty dorobek artystyczny jako pianista oraz dyrygent.

Życiorys

Józef Śliwiński był utalentowanym muzykiem, który wyrastał w muzykalnej rodzinie, jako syn organisty Jana Śliwińskiego. Przygodę z muzyką rozpoczął w Warszawie, ucząc się prywatnie pod okiem Juliusza Janothy oraz Kazimierza Hofmana. Następnie kontynuował naukę w Warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie kształcił się u Rudolfa Strobla.

W latach 1886-1887 Śliwiński podjął studia w Wiedniu, ucząc się od Teodora Leszetyckiego, a później doskonalił swoje umiejętności w Petersburgu u słynnego Antona Rubinsteina. Karierę koncertową rozpoczął w 1890 roku, występując w licznych krajach Europy, a w 1901 roku zadebiutował w USA, grając z lipską orkiestrą Hansa Windersteina.

Jego repertuar był głównie skupiony na utworach romantycznych, w szczególności na kompozycjach Fryderyka Chopina. W 1910 roku zainicjował swoją działalność pedagogiczną w Rydze, a następnie pracował w Rostowie nad Donem. W 1912 roku objął stanowisko profesora w konserwatorium w Saratowie, gdzie w latach 1914–1916 pełnił funkcję dyrektora.

W 1918 roku powrócił na stałe do Polski, gdzie kontynuował swoją działalność pedagogiczną w Warszawie oraz Poznaniu. Po jego śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 18-1-8.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: Józef Śliwiński, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]

Oceń: Józef Śliwiński

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:9