Helena Lemańska


Helena Lemańska, znana również jako Helena Lerman, to wybitna postać w dziedzinie kinematografii. Urodziła się w 1919 roku w Warszawie. Po wielu latach twórczej działalności, 21 listopada 2017 roku, zakończyła swoje życie w Paryżu.

Była nie tylko reżyserką, ale również dokumentalistką, która miała wpływ na polską kulturę filmową, szczególnie w okresie PRL. W latach 1950–1967 pełniła funkcję redaktora naczelnego Polskiej Kroniki Filmowej, co podkreśla jej znaczenie w historii polskiej telewizyjnej dokumentystyki.

Życiorys

Helena Lemańska urodziła się w Warszawie, w tradycyjnej rodzinie chasydzkiej, będąc córką Mojżesza (zw. Mieczysław) i Jochewet Lermanów. W okresie przed wojną aktywnie uczestniczyła w młodzieżowej organizacji syjonistycznej Ha-Szomer Ha-Cair. Jako osadniczka emigrowała do Palestyny, gdzie rozpoczęła studia na uniwersytecie w Jerozolimie. W 1939 roku latem udała się do Polski na wakacje, kiedy to zastał ją wybuch II wojny światowej.

Podczas działań wojennych przebywała na terenie ZSRR, gdzie ukończyła kierunek rusycystyki. Po wojnie powróciła do Polski, jednak w tragicznych okolicznościach odkryła, że nie zdołała odnaleźć nikogo ze swojej rodziny – wszyscy jej najbliżsi zginęli w czasie holocaustu.

W swojej karierze artystycznej Lemańska była reżyserką kilku filmów dokumentalnych, w tym „Bambus mój brat”, który premierę miał w 1955 roku. Film ten zdobył główną nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w roku 1956. Kolejnym jej istotnym dziełem był film „Uwaga, uwaga nadchodzi” z 1966 roku, za który otrzymała dyplom honorowy na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Praca ta została doceniona za swoje sugestywne ukazanie bohaterstwa walczącego narodu wietnamskiego.

W latach 1950–1967 pełniła funkcję redaktora naczelnego Polskiej Kroniki Filmowej. Niestety, w 1967 roku została usunięta z tej instytucji, a dwa lata później, w 1969 roku, zdecydowała się na stałe opuścić Polskę.

Przypisy

  1. a b c Nie żyje Helena Lemańska, „wielka dama polskiej kinematografii”. To ona stała za Polską Kroniką Filmową. Miała 98 lat. wyborcza.pl. [dostęp 23.11.2017 r.]
  2. Helena Lemańska. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 26.11.2017 r.]
  3. a b Helena Lemańska. filmpolski.pl. [dostęp 26.11.2017 r.]
  4. M.P. z 1954 r. nr 95, poz. 1081.

Oceń: Helena Lemańska

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:11