Zbór Ukraiński Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie jest istotnym elementem społeczności religijnej w stolicy Polski. Zlokalizowany w sercu Warszawy, jego siedziba znajduje się przy ul. Grzybowskiej 32, co czyni go dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.
Ten zbór, pełen energii i zaangażowania, stanowi miejsce nie tylko kultu, ale również wspólnoty dla ukraińskich chrześcijan, oferując im przestrzeń do modlitwy, spotkań i wzajemnej pomocy.
Historia
W 1994 roku, misjonarz angielski, Neil Penington, zainicjował międzynominacyjną grupę biblijną przeznaczoną dla osób posługujących się językiem rosyjskim. Spotkania odbywały się przy ul. Koniecpolskiej 33. W 1997 roku do grupy dołączyła grupa wolontariuszy z Mołdawii, która brała udział w budowie obiektu Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego, a także zaczęła uczestniczyć w spotkaniach biblijnych. Po otwarciu uczelni w 1999 roku, Neil Penington oraz Walenty Bernadzki z I Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów zaczęli zapraszać studentów na te spotkania. Od jesieni 1999 roku, spotkania przeniesiono do kościoła I Zboru przy ul. Waliców 25.
Motorem napędowym powstania tej baptystycznej grupy rosyjskojęzycznej był Walenty Bernadzki. W rozwijanie rosyjskojęzycznej misji działającej przy warszawskim Kościół Chrześcijan Baptystów zaangażowani byli również Konstanty Wiazowski oraz Marek Budziński. Odpowiedzialny za grupę był Denis Gricyuk, któremu pomagali Aleksander Jakubiec oraz Jurij Makarewicz, a później do zespołu dołączył również Iwan Krasnoszapka. Grupa zyskiwała na znaczeniu, a liczba jej członków sukcesywnie rosła.
W 2001 roku, po wyjeździe Denisa Gricyuka do Białegostoku i związanej z tym potrzebie pozyskania pastora, 16 września 2001 roku ordynowany został Iwan Krasnoszapka. Proces rejestracji zboru rosyjskojęzycznego rozpoczął się w 2004 roku, a w 2005 roku wiele osób opuściło Polskę. W 2007 roku do pracy w zborze dołączył Aleksander Iljin, który zainicjował domowe studia biblijne oraz spotkania po nabożeństwach. W tym czasie rozpoczęła się także działalność szkółki niedzielnej, a zborowi udało się zainicjować misyjną pracę w Starym Mieście, wspieraną przez polskojęzyczny zbór.
W 2011 roku, po raz pierwszy zbór samodzielnie przeprowadził chrzest w Wiśle. W 2013 roku doszło do rozłamu w wspólnocie – część wiernych powołała nowy zbór o charakterze zielonoświątkowym. Jednakże, rok później, rosyjskojęzyczny zbór baptystyczny zyskał wielu nowych członków, głównie wśród studentów przybyłych do miasta oraz duchownych. W tym okresie rozpoczęto rozwijanie służby młodzieżowej oraz muzycznej.
W 2015 roku Iwan Krasnoszapka zrezygnował z funkcji pastora, a nad zborą zaczęli kierować Walery Tokar, Aleksiej Neroda, Siergiej Neroda, Aleksander Iljin oraz Andriej Ostrowski. Powstał klub młodzieżowy „Family House”, którego kierownikiem został Valery Tokar. Na początku 2016 roku, Aleksander Iljin, wraz z niewielką grupą wiernych, otrzymał misję utworzenia nowego rosyjskojęzycznego kościoła „Boża Łaska”, który powstał 20 marca 2016 roku.
Od 2016 roku zbór zyskał aktywne wsparcie od Wszechukraińskiego Związku Stowarzyszeń Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów, a jego działalność odwiedzał Władimir Kondor, prowadząc różnorakie szkolenia oraz seminaria. W dniu 18 czerwca 2017 roku na pastora zboru został wybrany ukraiński misjonarz Mykhaylo Baloha, a wprowadzony w urząd 29 lipca tego samego roku. Tego dnia również Walery Tokar oraz Aleksiej i Siergiej Neroda zostali diakonami.
Wraz ze wzrostem imigracji z Ukrainy i Białorusi, zborowi udało się zwiększyć liczebność, a także rozwijać współpracę z polskojęzycznymi wspólnotami baptystycznymi. Wzrosła działalność duszpasterstwa młodzieży, prace ze studentami, oraz rozwijająca się służba muzyczna i modlitwy, a także prace z dziećmi i kobietami. Pod koniec 2018 roku, dzięki wsparciu partnerskiego kościoła z San Antonio w Teksasie, otwarte zostało Wschodnioeuropejskie Centrum Chrześcijańskie „Nowe Życie”.
Działalność
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę w siedzibie zboru, która znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 32. W ramach działalności zboru organizowane są także zajęcia szkółki niedzielnej, spotkania dla młodzieży oraz spotkania w małych grupach. Dodatkowo, funkcjonuje również służba modlitewna.
Przypisy
- Наши контакты [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- a b c d e f g h i j Краткая история Библейской Церкви в Варшаве [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Церковь Божья Благодать [online], bozalaska.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Воскресные служения [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Воскресная школа [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Молодежные встречи [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Приглашаем вас на малую группу! [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
- Расписание [online], baptist.pl [dostęp 24.02.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Zbór Warszawa-Ursynów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego | Zbór Warszawa-Żoliborz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego | Kustodia warszawska | Parafia rzymskokatolicka Miłosierdzia Bożego w Warszawie | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (Wrzeciono) | Parafia św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie | Parafia Opieki Najświętszej Marii Panny w Warszawie | Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie | Parafia Bogurodzicy Maryi w Warszawie | II Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Warszawie | Zbór Stołeczny Kościoła Zielonoświątkowego w Warszawie | Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Kościół na Zaciszu” w Warszawie | Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej „Spichlerz” w Warszawie | I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie | Parafia wojskowa św. Rafała Kalinowskiego | Parafia Wieczerzy Pańskiej w Warszawie | Parafia Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie | Parafia św. Tomasza Apostoła w Warszawie | Parafia wojskowa św. Jana Pawła II w Warszawie-Wesołej | Parafia św. Michała Archanioła w WarszawieOceń: Zbór Ukraiński Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie