Warszawska Giełda Towarowa S.A. (WGT S.A.) to spółka akcyjna, której siedziba znajduje się w Warszawie. Głównym celem tej instytucji jest prowadzenie giełdy towarowej, co czyni ją jedną z nielicznych polskich giełd tego rodzaju, które pozwalają na zawieranie różnorodnych transakcji terminowych.
Aktualnie rynek WGT podzielony jest na trzy kluczowe sektory, które obejmują:
- sektor towarowy, który obejmuje rynek gotówkowy oraz transakcje terminowe na produkty rolne,
- sektor krótkoterminowych stóp procentowych, który obejmuje wskaźniki WIBOR 1M i 3M,
- sektor walutowy, gdzie zawierane są kontrakty na waluty oraz opcje na kontrakty.
Jak wskazuje Komisja Nadzoru Finansowego, Warszawska Giełda Towarowa S.A. nie posiada aktualnie zezwolenia na prowadzenie giełd towarowych. Dla wielu inwestorów może to stanowić istotny aspekt przy rozważaniu dalszego zaangażowania w ten rynek.
Historia
Warszawska Giełda Towarowa ma swoje korzenie w 1995 roku, kiedy to rozpoczęła działalność w obszarze handlu produktami rolnymi. W początkowych latach funkcjonowania, giełda ta oferowała jedynie możliwość realizacji transakcji gotówkowych, co ograniczało możliwości inwestycyjne uczestników rynku.
W styczniu 1999 roku Giełda zrobiła istotny krok naprzód, wprowadzając do obrotu pierwsze kontrakty na dolara amerykańskiego oraz markę niemiecką. Z biegiem lat oferta instrumentów pochodnych została znacznie wzbogacona. Wprowadzono m.in. opcje na obligacje, kontrakty walutowe typu futures, opcje na kontrakty walutowe oraz kontrakty oparte na 1- i 3-miesięcznych stopach procentowych WIBOR.
W 2001 roku Warszawska Giełda Towarowa uruchomiła platformę, która umożliwiła handel produktami rolnymi przez Internet, co stanowiło nowoczesne podejście do transakcji na giełdzie.
Kolejnym istotnym krokiem w rozwoju rynku był rok 2005, kiedy to powstały dwie spółki zależne, w całości kontrolowane przez WGT S.A. Do nich należały:
- Izba Rozliczeniowa WGT S.A., która odpowiada za rozliczanie transakcji terminowych oraz opcyjnych,
- e-WGT S.A., której działalność koncentrowała się na obrocie produktami rolnymi.
W 2009 roku powstała nowa spółka – Polski Rynek Terminowy S.A. (PRT S.A.), której jedynym akcjonariuszem została Warszawska Giełda Towarowa S.A.
Akcjonariat
Na początku istnienia Warszawskiej Giełdy Towarowej, kluczowym członkiem akcjonariatu była „Fundacja na Rzecz Giełdy Zbożowo-Paszowej”. Fundacja ta została założona 5 listopada 1993 roku przez Agencję Rynku Rolnego, mając na celu wsparcie giełdy. W roku 2000 miało miejsce znaczące rozszerzenie akcjonariatu, co doprowadziło do tego, że większość akcji zaczęła kontrolować Zbigniew Komorowski, znany działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), który był także posłem na sejm IV kadencji.
W 2002 roku na stanowisko prezesa spółki powołano Waldemara Pawlaka, który pełnił tę funkcję do listopada 2005 roku. Po zakończeniu jego kadencji, nowym prezesem zarządu został Michał Jerzak, profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu, który przyczynił się do dalszego rozwoju giełdy.
Na dzień 31 grudnia 2007 roku, struktura akcjonariatu WGT SA prezentowała się następująco: 64,77% akcji było w rękach osób fizycznych, 20,77% stanowiły udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a 14,46% przypadło na spółki akcyjne.
Krytyka
W styczniu 2008 roku Andrzej Śmietanko, działający w ramach PSL oraz prezes jednego z największych w Polsce magazynów zbożowych „Elawarr”, podjął kontrowersyjną decyzję. Wydał on dyrektywę dla dyrektorów terenowych, aby wszelka sprzedaż zboża odbywała się wyłącznie poprzez Warszawską Giełdę Towarową (WGT). Warto zauważyć, że jednym z głównych udziałowców tej giełdy jest Zbigniew Komorowski, który przyczynił się do tego, że w 2002 roku Waldemar Pawlak objął stanowisko prezesa WGT. Co więcej, Śmietanko awansował na szefa „Elawarru” bez przeprowadzania konkursu, po nawiązaniu współpracy koalicyjnej między PSL a Platformą Obywatelską.
Decyzje Śmietanki wywołały znaczną falę krytyki, a w ich tle pojawiły się zarzuty o faworyzowanie interesów związanych z działaczami PSL. W odpowiedzi na te oskarżenia, Śmietanko argumentował, że jego działania miały na celu maksymalizację cen uzyskiwanych za zboże, co mogło być osiągnięte poprzez zwiększenie przejrzystości sprzedaży publicznej na giełdzie.
Przypisy
- Renata Grochal, Krystyna Naszkowska: Handel zbożem: PSL daje zarobić swoim. [on-line]. Gazeta.pl, 04.02.2008 r.
- Krystyna Naszkowska: Nie tak miało być, panowie z PSL. [on-line]. Gazeta.pl, 13.02.2008 r. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Małgorzata Subotić: Lekcje zostały odrobione. [w:] Rzeczpospolita – portal rp.pl, 27.10.2007 r. [dostęp 13.04.2008 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 18.01.2012 r.]
- a b c d Historia WGT S.A.. Warszawska Giełda Towarowa S.A.. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Ostrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja Nadzoru Finansowego. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Giełda Towarowa. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Status. Tekst jednolity. Warszawska Giełda Towarowa S.A., 04.07.2006 r. [dostęp 13.04.2008 r.]
- a b Jan Lisowski: Odpowiedzi na iterpelacje senatorów. [w:] Diariusz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, 20.08.1999 r., Nr 44 [dostęp 13.04.2008 r.]
- Giełda towarowa: nowy prezes. [w:] rp.pl, „Rzeczpospolita”, 21.11.2005 r. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Podwyższony z kwoty 4.910.000,- zł, internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy Numer 48/2010 (3406) z 10.03.2010 r. → Pozycja 32175.
- a b O WGT. Skład zarządu. Warszawska Giełda Towarowa S.A.. [dostęp 13.04.2008 r.]
- Struktura akcjonariatu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A.. Warszawska Giełda Towarowa S.A.. [dostęp 13.04.2008 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Waneko | Wydawnictwo Arbitror | Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne | Investors TFI | WWAA | Digital Network | Wydawnictwo Czarna Owca | Międzynarodowe Targi Polska | Alkopoligamia.com | Vindicat | Tate Multimedia | Telewizja Polsat | Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych | Gutek Film | PKP Informatyka | Medicalgorithmics | Ravelo (przedsiębiorstwo) | IMS (przedsiębiorstwo) | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie | PagedOceń: Warszawska Giełda Towarowa