Jacek Zglinicki


Jacek Zglinicki, urodzony 14 lutego 1942 roku, a zmarły 12 listopada 2004 roku w Warszawie, był znaczącym polskim trenerem w dziedzinie piłki ręcznej. W trakcie swojej kariery trenerskiej, Zglinicki dwukrotnie miał zaszczyt prowadzić reprezentację Polski mężczyzn, a jego kadencje miały miejsce w latach 1978-1980 oraz 1994-1996.

Jego umiejętności i doświadczenie nie ograniczały się jedynie do polskich zespołów; Zglinicki był również szkoleniowcem reprezentacji Meksyku oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W czasie swojej pracy, zdobył cenne doświadczenie, które przyczyniło się do rozwoju sportu w tych krajach.

W swojej karierze trenerskiej Zglinicki współpracował z różnymi klubami, takimi jak KS Warszawianka. Pracował również w klubach piłki ręcznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Al-Ain oraz Al-Jazira. Oprócz tego, zaangażował się w trenerską pracę z meksykańskim zespołem futbolu amerykańskiego Aguilas Blancas, który odnosił liczne sukcesy, zdobywając tytuł mistrza Meksyku.

Życiorys

Jacek Zglinicki, absolwent Liceum im. gen. Karola Świerczewskiego (obecnie im. Miguela de Cervantesa) oraz warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, rozpoczął swoją karierę jako nauczyciel wychowania fizycznego w swoim macierzystym liceum. Zyskał uznanie jako osoba, która potrafiła dotrzeć do trudnej młodzieży.

Swoje pierwsze kroki na stanowisku trenera reprezentacji mężczyzn stawiał w 1978 roku, przejmując drużynę po Stanisławie Majorku, który wcześniej doprowadził polski zespół do brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. W listopadzie 1979 roku, podczas finału Pucharu Świata w Szwecji, Polacy zmierzyli się z drużyną ZSRR, przegrywając 17:25 (7:11). Mimo porażki, Zglinicki i jego drużyna wcześniej pokonali m.in. ówczesnych mistrzów świata, zespół RFN 15:11 oraz reprezentacje NRD i Szwecji.

Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, Polacy rozegrały szereg meczów w swojej grupie. W wyniku tych zmagań zdobyli m.in. zwycięstwo nad Kubą (34:19) i Danią (26:12), ale również zremisowali z Węgrami i przegrali z Hiszpanią oraz NRD. Ostatecznie zajęli 4. miejsce w grupie A, co zmusiło ich do rozgrywania meczu o 7. lokatę, który zakończył się zwycięstwem nad Szwajcarami 23:22. W tym okresie, liderem kadry był leworęczny rozgrywający, Jerzy Klempel, który do tej pory jest uznawany za najskuteczniejszego reprezentanta w historii polskiej piłki ręcznej.

Po nieudanym występie na igrzyskach w Moskwie, Zglinicki zakończył pierwszy okres prowadzenia reprezentacji. W latach 1994-1996 jego drużyna nie zdołała awansować do finałów mistrzostw. Jednak w 1985 roku odniósł znaczący sukces, kiedy to doprowadził reprezentację Meksyku do 4. miejsca na mistrzostwach Ameryki w Manaus, co do dziś pozostaje najwyższym osiągnięciem tego zespołu.

Wielkie osiągnięcia Jacka Zglinickiego obejmują również sukcesy klubowe z KS Warszawianka, gdzie przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa Polski w 1994 oraz brązowego medalu w 1993 roku. Warszawianka zdobyła także Puchar Polski w 1994 roku, zakotwiczając się jako jeden z najważniejszych klubów w Warszawie w piłce ręcznej mężczyzn. Zglinicki pracował również w Gwardii Opole oraz Azotach Puławy.

Choć w swoim życiu zmagał się z nowotworem, bezpośrednią przyczyną jego śmierci był udar mózgu, którego doznał wracając z meczu ligowego. Jacek Zglinicki pozostawił po sobie dzieci – córkę Katarzynę i syna Macieja, którzy również grali w piłkę ręczną. W latach 2005-2015 organizowali oni w Warszawie Memoriał Jacka Zglinickiego, w którym uczestniczyły zespoły juniorów młodszych. Zmarły został pochowany na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 71C-3-18).

Przypisy

  1. Jacek Zglinicki [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 18.11.2022 r.]
  2. Men Handball IV Panamerican Championship 1985 Manaus (BRA) - 28.10-03.11 [online], todor66.com [dostęp 07.11.2015 r.]
  3. Handball at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Handball. sports-reference.com. [dostęp 07.11.2015 r.]
  4. Handball at the 1976 Montreal Summer Games: Men's Handball. sports-reference.com. [dostęp 07.11.2015 r.]

Oceń: Jacek Zglinicki

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:5