Jacek Machciński


Jacek Józef Machciński, urodzony 27 stycznia 1948 roku w Warszawie, był znanym polskim piłkarzem oraz trenerem piłkarskim, który zapisał się na kartach historii polskiego sportu. Niestety, zmarł 22 grudnia 2019 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie piłkarskim.

Jako lewoskrzydłowy, Machciński osiągnął znaczące sukcesy, w tym zdobycie mistrzostwa Polski w sezonie 1980/1981 z zespołem Widzewem Łódź. Jego umiejętności oraz zaangażowanie na boisku przyniosły mu uznanie zarówno wśród kibiców, jak i kolegów z drużyny.

Kariera zawodnicza

Jacek Machciński, wychowany w łódzkim Śródmieściu, rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną w lokalnych klubach młodzieżowych. Swoje pierwsze kroki postawił w Łodziance w 1964 roku, a następnie kontynuował rozwój sportowy w Hali Sportowej.

Kolejnym krokiem w karierze młodego piłkarza był występ w juniorskiej drużynie Widzewa Łódź. Po tym, jak rozpoczął studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Machciński grał dla miejscowego zespołu Warty, biorąc udział w rozgrywkach III ligi. Jego determinacja w dążeniu do celu była widoczna, jednak z czasem musiał on przenieść się z Poznania.

W Warszawie kontynuował edukację fizyczną w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie ukończył studia w 1972 roku, uzyskując tytuł trenera II klasy. W tym okresie był także aktywnym członkiem akademickiego zespołu AZS-AWF Warszawa.

Niestety, kariera Machcińskiego dobiegła końca w wieku zaledwie 21 lat z powodu poważnej kontuzji, co z pewnością było dużym rozczarowaniem dla młodego sportowca pełnego pasji do gry w piłkę nożną.

Kariera trenerska

Współpracownik Jezierskiego

W letnich miesiącach 1972 roku, Machciński został trenerem klubu Włókniarz Pabianice, który to spadł z II ligi. Jednak jego kadencja nie trwała długo, ponieważ po jednym spotkaniu został zaproszony przez łódzki Widzew, który wówczas debiutował na poziomie II ligi.

W Widzewie piastował funkcję trenera drużyny juniorów, jednocześnie pełniąc rolę asystenta wszechstronnie utalentowanego Leszka Jezierskiego, jego byłego nauczyciela z Hali Sportowej. Po roku postanowił skoncentrować się na roli asystenta.

W 1975 roku, dzięki wysiłkom obu trenerów, piłkarze Widzewa zdobyli awans do ekstraklasy. Jednakże po tylko jednym sezonie w tej lidze, zarówno Jezierski, jak i Machciński, zdecydowali się na przenosiny do innego klubu pierwszoligowego – ŁKS Łódź. Ich drużyna była liderem tabeli na półmetku rozgrywek, lecz już wiosną Machciński opuścił zespół, by objąć zespół trzecioligowego Włókniarza Białystok. Zdołał osiągnąć z nim ósme miejsce, a ich poprzedni klub zajął siódme miejsce w lidze.

Machciński pracował następnie w Concordii Piotrków Trybunalski, gdzie jednak został zwolniony z powodu konfliktu z zawodnikami, którzy mieli problemy z nałogami. Mimo jego odejścia, klub podjął kroki prawne przeciwko niemu, a w sądzie pracy wygrał. Concordia szybko awansowała do II ligi bez udziału Machcińskiego. Następnie trenował drugoligową Resovię, kończąc sezon na czwartym miejscu w swoich rozgrywkach.

Przed sezonem 1978/79 Machciński znów nawiązał współpracę z Jezierskim, tym razem w Ruchu Chorzów. Ich współpraca przyczyniła się do uratowania zespołu przed spadkiem, a w 1979 roku zdobyli mistrzostwo Polski.

Sukcesy z Widzewem Łódź

22 października 1979 roku Machciński objął funkcję trenera Widzewa Łódź, zastępując Stanisława Świerka. Na początku napotkał trudności, gdyż Polski Związek Piłki Nożnej wstrzymał wydanie mu licencji do prowadzenia drużyny w I lidze z powodu kontrowersyjnych zdarzeń, które miały miejsce na konferencji szkoleniowej w 1979 roku. Ostatecznie zdobył niezbędne dokumenty, a w sezonie 1979/80 jego zespół zdobył srebrny medal mistrzostw Polski, co pozwoliło mu na start w rozgrywkach Pucharu UEFA w przyszłym sezonie. W tej edycji dotarli do 1/8 finału, eliminując znane zespoły takie jak Manchester United (1:1, 0:0) oraz Juventus FC (3:1, 1:3 pd., k. 4-1), a także odpadając z Ipswich Town (0:5, 1:0).

Machciński był znany ze swojego trudnego charakteru oraz z tego, że preferował intensywne treningi, stawiając na intuicję i kreatywność swoich zawodników. W sezonie 1980 jego zespół uzyskał imponującą serię 22 meczów bez porażki, która zakończyła się kontrowersjami związanymi z sytuacją czterech graczy: Józefa Młynarczyka, Zbigniewa Bońka, Włodzimierza Smolarka oraz Władysława Żmudę, których dyskwalifikowano na czas nieokreślony. Ostatecznie Widzew po raz pierwszy w swojej historii zdobył tytuł mistrza, wyprzedzając o dwa punkty Wisłę Kraków.

W wieku zaledwie 33 lat, machciński zrezygnował z trenowania Widzewa w czerwcu 1981 roku, po konflikcie z prezesem klubu Ludwikiem Sobolewskim.

Kolejne lata

W okresie od stycznia do maja 1983 roku, Machciński prowadził Stal Mielec, gdzie drużyna zakończyła sezon na 15. miejscu w tabeli ekstraklasy, co skutkowało jej spadkiem do II ligi. W 1985 roku, wraz z Leszkiem Jezierskim, objął Lecha Poznań, prowadząc zespół w dziesięciu meczach rundy wiosennej sezonu 1984/85 oraz w przegranym ćwierćfinale Pucharu Polski. Poznaniacy zagrali dobrze, kończąc sezony na czwartym miejscu i zyskując prawo do gry w Pucharze UEFA, a Machciński po pewnym czasie powrócił do Włókniarza Pabianice, który grał w II lidze.

Wiosną 1987 roku, próbując uratować Ruch Chorzów przed spadkiem z I ligi, Machciński prowadził drużynę w ostatnich ośmiu spotkaniach wyników rundy wiosennej sezonu 1986/87. Niestety, ich los przesądziła przegrana w barażach z Lechią Gdańsk (1:2, 1:2). Po nieudanym meczu, które dostarczył wielką falę kontrowersji związaną z zachowaniem niektórych graczy, Machciński postanowił opuścić stadion, a w szatni znaleziono tajemniczą reklamówkę z pieniędzmi, co zaowocowało oskarżeniem zawodników o ustawianie meczu.

Po odejściu z Ruchu, Machciński prowadził jeszcze Start Łódź, lecz następnie wycofał się na długi czas z piłki nożnej, twierdząc, że ma dość skandali, korupcji oraz stresu związanego z trenowaniem. Regularnie wzywał do wstrzymania ligowych rozgrywek, aby umożliwić nowemu pokoleniu piłkarzy nowy start.

W XXI wieku Machciński kilkakrotnie nawiązywał do swojej kariery. W 2001 roku po raz trzeci został trenerem Włókniarza Pabianice, który wówczas grał w IV lidze, kończąc sezon na miejscu spadkowym. W październiku 2002 roku prowadził przez trzy mecze trzecioligowe Wigry Suwałki, które także zaliczyły degradację. W 2003 roku szkolił piłkarzy trzecioligowego Tura Turek, z którego zresztą szybko został zwolniony z powodu kiepskich rezultatów.

Życie prywatne

Jacek Machciński prowadził sklep, specjalizując się w handlu militariami, zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. W życiu prywatnym był związany z Urszulą, która była aktywną działaczką społeczną. Urszula zdobyła m.in. Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”, a ich znajomość zaczęła się w wieku siedmiu lat. Niestety, przez długi czas zmagała się z poważną chorobą i zmarła w marcu 2017 roku. Para miała córkę, Magdalenę, która pracowała jako tłumacz przysięgły. Ich wspólnym domem był blok usytuowany przy ul. Lubeckiego.

Co ciekawe, Machciński był osobą palącą sporo papierosów, co wpłynęło na jego stan zdrowia. W ostatnich latach życia cierpiał na poważne problemy zdrowotne, a kilkukrotnie musiał zmagać się z zapaleniem płuc. Pogarszający się stan zdrowia doprowadził do jego przedwczesnej śmierci w wieku 71 lat. Zmarł w wyniku kolejnego epizodu zapalenia płuc, a ceremonia pogrzebowa odbyła się 8 stycznia 2020 roku. Jacek Machciński został pochowany obok swojej żony na cmentarzu Doły w Łodzi. W późniejszym czasie prochy małżeństwa przeniesiono do alei zasłużonych tego samego cmentarza.

W dniu 27 października 2024 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia ich pomnika, która była hołdem dla ich wspólnego życia i zaangażowania w społeczność lokalną.

Statystyki trenerskie

Statystyki trenerskie Jacek Machcińskiego przedstawiają ciekawe dane dotyczące jego kariery jako trenera w polskich klubach piłkarskich. Poniżej znajduje się tabela, która podsumowuje wyniki jego pracy w różnych zespołach.

KlubOdDoOgółem
MZRPZwy %
Widzew Łódź22 października 197915 czerwca 1981_____
Stal Mielec1 stycznia 19832 maja 1983_____
Lech Poznań1 stycznia 198526 maja 19851253441,67%
Ruch Chorzów5 maja 19871 lipca 1987_____
Wigry Suwałkipaździernik 2002październik 2002310233,33%
Tur Turek17 września 200322 października 2003621333,33%
Suma2184938,1%

Sukcesy

Widzew Łódź

Jacek Machciński ma na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć, szczególnie związanych z klubem Widzew Łódź. W sezonie 1980/1981 zdobył tytuł mistrza Polski, co stanowi jeden z ważniejszych momentów w jego karierze sportowej.

Oprócz tego, w sezonie 1979/1980, Machciński przyczynił się do sukcesu drużyny, która zajęła drugie miejsce w rozgrywkach, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. Te osiągnięcia świadczą o jego umiejętnościach i determinacji w dążeniu do sukcesów na boisku.

Przypisy

  1. JoannaJ. Chrzanowska, Ważna uroczystość dla Widzewa Łódź. Legendarny trener został uhonorowany [ZDJĘCIA] [online], Dzisiaj w Łodzi - Z Ostatniej Chwili Wiadomości Łódź - TuLodz.pl, 27.10.2024 r. [dostęp 22.11.2024 r.]
  2. Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" [online], bip.uml.lodz.pl [dostęp 22.11.2024 r.]
  3. Dariusz Kuczmera: Pogrzeb Jacka Machcińskiego. Trenera Wielkiego Widzewa żegnały tłumy ludzi. dzienniklodzki.pl, 08.01.2020 r. [dostęp 08.01.2020 r.]
  4. Marek Wawrzynowski: Jacek Machciński - trener, który zapłacił za szczerość. sportowefakty.wp.pl, 30.12.2019 r. [dostęp 03.01.2020 r.]
  5. Nie żyje Jacek Machciński, były trener Resovii Rzeszów i Stali Mielec. rzeszow24.pl, 23.12.2019 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  6. Zmarł Jacek Machciński, były trener piłkarzy Widzewa i Włókniarza Pabianice. zyciepabianic.pl, 23.12.2019 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  7. Jacek Machciński nie żyje. 90minut.pl, 23.12.2019 r. [dostęp 23.12.2019 r.]
  8. Marcin Nowak: Przyczajony tygrys, ukryty smok piłkarskiego świata. polskieradio24.pl, 24.11.2016 r. [dostęp 23.12.2019 r.]
  9. Jakub Radomski, Marcin Bratkowski: DLACZEGO ODSZEDŁ Z PIŁKI? "NIE MOŻNA CAŁY CZAS ROBIĆ ZA ZŁODZIEJA". przegladsportowy.pl, 16.03.2015 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  10. Bogusław Kukuć: Jak zatrudniano Machcińskiego w Widzewie. widzewiak.pl, 02.06.2013 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  11. Bogusław Kukuć: Najlepsi trenerzy Widzewa: Jacek Machciński. widzewiak.pl, 17.02.2013 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  12. Jarosław Lewandowski: Historia (4 liga 2001/02). widokskierniewice.pl, 31.12.2017 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  13. Sezon 2002/03: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010 r., s. 657. ISBN 978-83-61418-03-0.
  14. Powrót Piotra Mowlika?. konin.naszemiasto.pl, 22.11.2003 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  15. a b c Antoni Bugajski: TWARDY, UPARTY, SKUTECZNY. przegladsportowy.pl, 27.12.2019 r. [dostęp 27.12.2019 r.]
  16. a b c Robert Borkowski: Machciński: "Oni sami wiedzieli, jak grać". widzewiak.pl, 18.05.2009 r. [dostęp 27.12.2019 r.]

Oceń: Jacek Machciński

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:16