Ludwik Sobolewski (działacz sportowy)


Ludwik Wacław Sobolewski, znany również jako Ludwik Rozenbaum, a także często nazywany Lutek Rozenbaum, był niezwykle wpływową postacią w historii Polski. Urodził się 17 września 1925 roku w Warszawie, a odszedł z tego świata 11 listopada 2008 roku w Łodzi. Jako działacz sportowy oraz spółdzielczy, Sobolewski pozostawił po sobie trwały ślad w polskim sporcie i działalności społecznej.

W latach 1977–1987, 1992–1993 i 1998 pełnił funkcję prezesa Widzewa Łódź, jednego z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Polsce. Jego kadencja na tym stanowisku charakteryzowała się wieloma osiągnięciami oraz znaczącym wpływem na rozwój klubu.

Poza działalnością w sporcie, Ludwik Sobolewski był także żołnierzem Armii Krajowej, co świadczy o jego aktywnym udziale w ważnych wydarzeniach historycznych Polski. W czasach PRL pełnił funkcję kapitana w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

Życiorys

Dzieciństwo i okres II wojny światowej

Ludwik Sobolewski spędził swoje dzieciństwo w Warszawie, gdzie w 1939 roku zakończył naukę w szkole powszechnej i przeszedł do gimnazjum. W czasie II wojny światowej, kiedy to Polska była pod okupacją niemiecką, uczęszczał na tajne komplety, dzięki którym zdołał ukończyć dwa lata nauki w gimnazjum.

W 1943 roku zaangażował się w działalność Armii Krajowej w Warszawie. W marcu 1944 roku dołączył do oddziału partyzanckiego „Wicher” (25p AK), gdzie aktywnie działał w rejonie Piotrkowa, Opoczna oraz Tomaszowa Mazowieckiego.

Służba wojskowa

Po zakończeniu II wojny światowej, Ludwik Sobolewski rozpoczął swoją działalność w ramach formacji wojskowych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W czasie stalinizmu piastował różne stanowiska w randze kapitana, gdzie zajmował następujące pozycje:

  • 6 czerwca 1945 – Zastępca Oficera Informacji w Oddziale Informacji 3 Specjalnego Pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • 11 stycznia 1946 – Oficer Kontrwywiadu w Oddziale Kontrwywiadu Wojsk Bezpieczeństwa Wewnętrznego województwa łódzkiego,
  • 18 kwietnia 1946 – Oficer Informacji Kompanii Konwojowej w Oddziale Informacji Wojsk Bezpieczeństwa Wewnętrznego województwa łódzkiego,
  • 11 lutego 1947 – Starszy Oficer 4 Batalionu Ochrony w Oddziale Informacji Wojsk Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • 19 lipca 1947 – Starszy Oficer Informacji w Zarządzie Informacji Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • 28 stycznia 1948 – Starszy Oficer Informacji w Oddziale II Zarządu Informacji Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • 31 grudnia 1948 – Starszy Oficer Informacji z obowiązkami Zastępcy Szefa w Oddziale Informacji Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie,
  • 14 maja 1949 – Starszy Oficer Informacji w Oddziale I Zarząd Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza,
  • 15 lutego 1950 – Zastępca Szefa w Wydziale Informacji 3 Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie,
  • 1 lipca 1952 do 3 kwietnia 1953 – do dyspozycji szefa w Zarządzie Informacji Wojsk Wewnętrznych.

Działalność spółdzielcza i sportowa

W późniejszym okresie Ludwik Sobolewski podjął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Sportowych, a ze względów rodzinnych przeprowadził się do Łodzi. W mieście tym związał się ze spółdzielczością oraz uzyskał średnie wykształcenie ogólnokształcące oraz ukończył 2-letnie studium w zakresie organizacji i zarządzania.

Rozpoczął działalność sportową w SKS Start Łódź, gdzie od 1968 roku pełnił funkcję kierownika sekcji piłki nożnej. W 1970 roku przeszedł do RTS Widzew, gdzie zrealizował szereg istotnych ról, w tym kierownika sekcji piłki nożnej, a także był zastępcą prezesa klubu. Od 1977 roku pełnił funkcję prezesa RTS Widzew, której to roli nie zrzekł się z istotnymi przerwami aż do 1987 roku.

Po przełomowych zmianach politycznych, które miały miejsce w kraju, powrócił do Widzewa. W 1992 roku udało mu się zainicjować utworzenie Spółki Akcyjnej pod nazwą SPN Widzew S.A., gdzie do połowy 1993 roku zajmował stanowisko prezesa. Jego kadencja w Widzewie pokrywała się z czasem, kiedy zrealizowano największe osiągnięcia łódzkiego klubu. Widzew zdołał awansować z trzeciej ligi do pierwszej ligi, a następnie osiągnął znaczące sukcesy, w tym dwukrotne zdobycie tytułu mistrza Polski i pięciokrotne zdobycie tytułu wicemistrza Polski, a także odniósł sukcesy w europejskich pucharach, gdzie pokonał takie drużyny jak Manchester City, Manchester United, Liverpool oraz Juventus F.C. W 1983 roku klub awansował nawet do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.

Życie prywatne

Życie osobiste Ludwika Sobolewskiego było zbudowane na miłości i współpracy. Był mężem Janiny, a ich związek był przykładem zrozumienia i wsparcia w trudnych chwilach.

Po długiej i ciężkiej walce z chorobą nowotworową, Ludwik Sobolewski zmarł 11 listopada 2008 roku. Jego odejście było wielką stratą dla najbliższych oraz dla środowiska sportowego, w którym działał.

Ostateczny spoczynek znalazł na katolickiej części cmentarza na Zarzewie w Łodzi, gdzie jego pamięć będzie trwała w sercach tych, którzy go znali i cenili.

Przypisy

  1. Ludwik na pewno pomaga nam z góry - rozmowa z Janiną Sobolewską [online], widzew.com [dostęp 25.05.2022 r.]
  2. a b Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 25.11.2017 r.]

Oceń: Ludwik Sobolewski (działacz sportowy)

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:18