Cezary Wilk


Cezary Stefan Wilk, urodzony 12 lutego 1986 roku w Warszawie, to wybitny polski piłkarz, który odnosił sukcesy na pozycji pomocnika w latach 2005–2018.

Swoją przygodę z futbolem rozpoczął w Polonii Warszawa, gdzie zyskał pierwsze doświadczenia na boisku. Latem 2005 roku warszawski klub zaproponował mu profesjonalny kontrakt, jednak zdecydował się na ofertę Korony Kielce, co zaowocowało początkiem jego kariery w Ekstraklasie jako zawodnika beniaminka. W wyniku ograniczonej liczby szans w pierwszym składzie, w rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 spędził czas na wypożyczeniu w ŁKS-ie Łódź.

Po powrocie do Kielc, Wilk szybko zyskał status kluczowego zawodnika swojego zespołu, a jego umiejętności przyczyniły się do sukcesów drużyny. Szczególnie pamiętny był sezon 2008/2009, kiedy pomógł Koronie Kielce powrócić do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej po rocznej przerwie. Następnie, w lipcu 2010 roku, przeszedł do Wisły Kraków, z którą zdobył tytuł mistrza Ekstraklasy w sezonie 2010/2011.

Karierę piłkarską Cezary Wilk zakończył w Hiszpanii, grając w latach 2013–2018 dla Deportivo La Coruña oraz Realu Saragossa. Jego talent nie przeszedł również niezauważony w kadrze młodzieżowej Polski, gdzie występował w reprezentacjach U-21 oraz do lat 23. W drużynie U-21 Wilk zagrał w 11 meczach, zdobywając jednego gola. Debiutując w reprezentacji do lat 23 we wrześniu 2009 roku, rozegrał siedem spotkań, strzelając również jedną bramkę.

Na koniec swojej kariery w piłce nożnej, 10 grudnia 2010 roku, zadebiutował w pierwszej reprezentacji Polski w meczu przeciwko Bośni i Hercegowinie, co potwierdziło jego mocną pozycję w polskim futbolu.

Dzieciństwo i życie prywatne

Cezary Wilk przyszedł na świat 12 lutego 1986 roku. W jego rodzinie sport odgrywał istotną rolę, ponieważ jego ojciec, Sławomir, był kolarzem, a jego entuzjazm do tej dyscypliny zafascynował również młodego Cezarego. Już w wieku przedszkolnym, Wilk brał udział w swoim pierwszym wyścigu na sto metrów. Choć serdecznie zajął pierwsze miejsce, nie został nagrodzony za brak numeru startowego, co uniemożliwiło mu nawet zajęcie miejsca na podium.

Warto również zaznaczyć, że ojciec Wilka był dziennikarzem, który relacjonował wydarzenia sportowe, w tym m.in. XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku, gdzie pełnił funkcję polskiego korespondenta. Ta bliskość do światka sportu mogła mieć wpływ na dalszy rozwój kariery Cezarego.

Również edukacja miała duże znaczenie w jego życiu – tak jak wielu innych młodych sportowców związanych z Polonią Warszawa, uczęszczał do klasy sportowej w Zespole Szkół Sportowych nr 72. Taki wybór pozwolił trenerom na skuteczniejsze prowadzenie treningów oraz na integrację drużyny. Był to czas, gdy żaden z chłopców nie miał problemów z nauką, co sprzyjało zarówno ich rozwojowi sportowemu, jak i edukacyjnemu.

Kariera klubowa

Polonia Warszawa

Wiosną 1993 roku, Cezary Wilk natrafił na ogłoszenie zamieszczone w gazecie dotyczące rekrutacji do Polonii Warszawa. Wraz z ojcem udał się do klubu z nadzieją na rozpoczęcie przygody z piłką nożną. Jednakże, wówczas młody piłkarz natrafił na opór ze strony ówczesnego opiekuna grup młodzieżowych, Henryka Misiaka, który stwierdził, że Wilk musi jeszcze poczekać, ponieważ do klubu nie przyjmuje chłopców w takim wieku. Na szczęście, podczas tego spotkania, Piotr Strejlau, trener rocznika 1983, zauważył Wilka i umożliwił mu rozpoczęcie treningów w drużynie, gdzie przyszły piłkarz mógł ćwiczyć z rówieśnikami, którzy byli od niego kilka lat starsi.

Takie doświadczenia, grając na wyższej pozycji, miały ogromny wpływ na rozwój Cezarego. Jego pierwsze obozowe zajęcia juniorski były okazją do złożenia podania o przyjęcie do klubu. Chociaż starsi koledzy pomogli mu w tej kwestii, Wilk dość szybko zdał sobie sprawę, że nie potrafił napisać takiego dokumentu. Dzięki pomocy siostry, która na zgrupowaniu sformułowała stosowne podanie, Wilk mógł kontynuować swoją piłkarską przygodę.

W lipcu 2005 roku, wystąpił na turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorów starszych, gdzie jego drużyna zdobyła srebrny medal, a on sam został uznany za najlepszego pomocnika całej imprezy. Z przedsezonowym 2005/2006, Polonia chciała podpisać z nim półzawodową umowę, gdzie część pensji była uzależniona od liczby meczów w pierwszym zespole. Wilk, pełen chęci do gry, z entuzjazmem rozpoczął treningi pod okiem trenera Dariusza Kubickiego. Niestety, zainteresowanie Wilkiem ze strony innych klubów stawało się coraz wyraźniejsze, a prezes Polonii, Jan Raniecki, stwierdził, że „takich piłkarzy jak Wilk to w Warszawie i okolicach jest na pęczki”. Ostatecznie, 3 sierpnia Wilk dołączył do Korony Kielce.

Korona Kielce

Początki gry w Koronie

Debiut Cezarego Wilka w Koronie miał miejsce 21 września 2005 roku, kiedy to wystąpił w spotkaniu Pucharu Polski przeciwko Mazowszu Płock. Zastąpił kontuzjowanego Przemysława Cichonia w 49. minucie, grając na nietypowej dla siebie pozycji – prawego obrońcy. Już 15 października 2005 roku zadebiutował w polskiej Ekstraklasie, pojawiając się na boisku na ostatnie cztery minuty meczu z Górnikiem Zabrze, który Korona wygrała 3:0. Wkrótce potem wystąpił w rewanżu z Mazowszem Płock w drugiej rundzie Pucharu Polski oraz w kilku meczach ligowych.

W spotkaniu z Odrą Wodzisław Śląski 10 grudnia, Wilk wybiegał w pierwszym składzie drużyny, lecz w 74. minucie otrzymał drugą żółtą kartkę, co zakończyło jego występ. Cezary Wilk w sezonie 2005/2006 zagrał łącznie w siedmiu meczach (cztery w Ekstraklasie i trzy w Pucharze Polski), nie strzelając jednak żadnej bramki. Korona zajęła wysokie piąte miejsce w lidze, a w Pucharze Polski dotarła do półfinału, gdzie odpadła z Zagłębiem Lubin.

Oficjalnie sezon 2006/2007 rozpoczął w szóstej kolejce Ekstraklasy, gdzie grał osiem minut przeciwko Górnikowi Łęczna. 24 października 2006 roku wystąpił w pucharowym meczu z Górnikiem Zabrze, asystując przy dwóch bramkach, jednakże jego zapał w pierwszej części sezonu był ograniczony. Na boisku dominowali wówczas Mariusz Zganiacz i Brazylijczyk Hermes Neves Soares, co skutkowało niewielką liczbą szans na występy dla Wilka.

Wypożyczenie do ŁKS

8 stycznia 2007 roku Wilk został wypożyczony na pół roku do ŁKSu Łódź. Zadebiutował 24 lutego w meczu pucharu Ekstraklasy przeciwko Legii Warszawa. Trener ŁKS-u, Marek Chojnacki, zaufał Wilkowi, regularnie wstawiając go do podstawowego składu. Wilk zagrał łącznie 16 meczów w barwach ŁKS-u, przyczyniając się do dziewiątego miejsca drużyny w tabeli na koniec sezonu.

Powrót do Korony i gra w Młodej Ekstraklasie

W lecie 2007 roku Wilk powrócił do Kielc i 19 czerwca zainaugurował treningi Korony przed kolejnym sezonem. W sezonie 2007/2008 rozpoczął od występów w Młodej Ekstraklasie, zdobywając kolejną bramkę 5 sierpnia w meczu przeciwko Lechowi Poznań. W pierwszych czterech kolejkach zainkasował cztery żółte kartki, jednak jego dobra forma sprawiła, że wkrótce trafił do rozgrywek Pucharu Ekstraklasy.

Awans do podstawowego składu

Wiosną 2008 roku zyskał zaufanie swojego trenera, Jacka Zielińskiego, a Wilk stał się pewnym punktem kieleckiej drużyny. Wspólnie z Mariuszem Zganiaczem tworzył kluczowy duet w linii pomocy. Sezon zakończył z czternastoma ligowymi występami. Korona uplasowała się w czołówce tabeli Ekstraklasy, zajmując szóste miejsce, a także zakończyła rozgrywki w Pucharze Polski na etapie 1/8 finału. Niestety, w wyniku skandalu korupcyjnego, klub został zdegradowany do nowo utworzonej pierwszej ligi.

Na starcie sezonu 2008/09, Wilk rozważał zmianę barw klubowych, składając wniosek o rozwiązanie kontraktu. Jednak ostatecznie podpisał nową umowę z Koroną na trzy lata, uczestnicząc w meczach na wysokim poziomie, zdobywając uznanie trenera, Włodzimierza Gąsiora. Z upływem czasu Wilk stał się kluczowym piłkarzem, który przyciągał uwagę dzięki swoim znakomitym zagraniom, odbierając piłki i inicjując akcje ofensywne, co zaowocowało kolejnymi całkiem dobrze granymi spotkaniami. W swoim ostatnim meczu zdobijając bramkę z Turem Turek, victory z pewnością była możliwa.

Wisła Kraków

Na początku lipca 2010 Wilk podpisał czteroletni kontrakt z Wisłą Kraków. W debiucie 8 sierpnia pojawił się w meczu eliminacyjnym Ligi Europy przeciwko Qarabağ Ağdam, zaintrygowany nowymi wyzwaniami. Szybko dostosował się do nowej roli, wchodząc do składu na ważne mecze, a 17 września strzelił swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie, skutecznie dobijając odbitą piłkę po strzale Pawła Brożka.

W listopadzie tego samego roku, Wilk ponownie trafił do siatki w meczu przeciwko Legii Warszawa, ustalając wynik spotkania na 4:0. Mimo, że nie zawsze rozpoczynał mecze jako podstawowy zawodnik, to każda jego obecność na boisku podnosiła walory drużyny. W miarę postępów sezonu, jego występy na pozycji defensywnego pomocnika zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski. Jego umiejętności zauważył również trener Wisły, Robert Maaskant, który uznał, że Wilk zasługuje na miejsce w jego optymalnym składzie na EURO 2012.

29 marca 2012 roku, decyzją trenera, Wilk po raz pierwszy pełnił funkcję kapitana drużyny w meczu ze swoim klubem. W kolejnych spotkaniach pokazał ogromną determinację, a Wisła awansowała do finałów eliminacji Ligi Mistrzów, gdzie zadebiutował jako kapitan, przyczyniając się tym samym do sukcesów klubu.

Deportivo La Coruña

7 sierpnia 2013 roku PZPN rozwiązał kontrakt Wilka z krakowskim klubem. Już dwa dni później przeszedł badania lekarskie w Deportivo La Coruña, a 13 sierpnia podpisał dwuletnią umowę, co otworzyło mu nowy rozdział w karierze piłkarskiej. Debiut w zespole odbył się 24 sierpnia podczas meczu z Córdobą CF.

Niestety, 29 października doświadczył kontuzji stopy podczas treningu. Początkowo uznano, że uraz nie jest poważny, ale szybko okazało się, że złamał kość śródstopia, co zmusiło go do przerwy trwającej co najmniej dwa miesiące.

Real Saragossa

7 lipca 2015 roku Wilk dołączył do Realu Saragossa, gdzie podpisał dwuletni kontrakt. Niestety, 20 marca 2018 roku po długich zmaganiach z kontuzjami, ogłosił zakończenie kariery na profesjonalnym poziomie, tym samym swój ślad w polskiej piłce nożnej zapisał na zawsze.

Kariera reprezentacyjna

U-21

Cezary Wilk był regularnie powoływany do drużyny U-21, gdzie zadebiutował 26 marca 2007 roku w towarzyskim meczu przeciwko Łotwie. Wystąpił w tym spotkaniu w podstawowym składzie, a w 56. minucie zdobył gola, co przypieczętowało zwycięstwo Polski 2:0. Po tym trafieniu Wilk został zmieniony przez Adriana Plutę w 71. minucie. Kolejnym meczem był przegrany 0:1 mecz z reprezentacją Rumunii, który odbył się 28 marca. Od tego momentu Wilk stał się kluczowym graczem w zespole, który uczestniczył w eliminacjach Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W tych eliminacjach zagrał w pięciu meczach; nie wystąpił w pojedynku z Rosją, a także w przegranym 0:2 meczu z Hiszpanią, jednak zagrał w wygranym pojedynku z Gruzją. Dodatkowo brał udział w licznych towarzyskich spotkaniach, m.in. z Holandią i Słowacją.

U-23

Debiut Cezarego Wilka w reprezentacji Polski U-23 przypadł na 8 września 2009 roku, kiedy to zagrał w premierowym meczu przeciwko Walii. Wszedł na boisko w 84. minucie, przejmując miejsce po Krzysztofie Królu. Dwa tygodnie później, Wilk został powołany przez Radosława Mroczkowskiego oraz Andrzeja Dawidziuka, do pierwszego meczu turnieju International Challenge Trophy przeciwko Portugalii. Spotkanie, które odbyło się 11 października w Sandomierzu, zakończyło się bezbramkowym remisem, a Wilk zagrał pełne 90 minut i otrzymał żółtą kartkę. Na początku listopada został powołany na towarzyski mecz z Anglią C, gdzie zagrał w pierwszej połowie, by następnie zostać zmienionym przez Jakuba Smektałę. 11 sierpnia 2010 roku brał udział w kolejnym meczu turnieju, tym razem z Irlandią Północną. W okolicach sierpnia i września reprezentował Polskę w dwóch towarzyskich pojedynkach z Uzbekistanem oraz Iranem. 9 października strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji U-23 podczas towarzyskiego spotkania z Iranem, które zakończyło się remisem 1:1.

Reprezentacja A

Pod koniec listopada 2010 roku, Wilk po raz pierwszy otrzymał powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski od selekcjonera Franciszka Smudy, które obejmowało zgrupowanie w Turcji oraz towarzyski mecz z Bośnią i Hercegowiną. Zadebiutował w reprezentacji w drugiej połowie tego spotkania. Swojego drugiego występu doczekał się 6 lutego 2011 roku, w meczu z Mołdawią. W kolejnych czterech meczach reprezentacji, mimo powołania, nie wystąpił na boisku. Otrzymał także powołanie na wrześniowe spotkania z Meksykiem i Niemcami, jednak znowu występował tylko jako rezerwowy w obu meczach.

Statystyki

Klubowe

Na dzień 3 stycznia 2015 roku, poniższe zestawienie prezentuje statystyki Cezarego Wilka w kontekście jego występów klubowych. Daną tabelę można odczytać w kontekście poszczególnych sezonów oraz lig, w których miał okazję grać.

KlubSezonLigaLigaKrajowe PucharyPuchary EuropejskieŁącznie
MeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramki
Korona Kielce2005–2006Ekstraklasa403070
2006–2007 (j)Ekstraklasa303060
ŁKS Łódź (wyp.)2006–2007 (w)Ekstraklasa14020160
Korona Kielce2007–2008Ekstraklasa14050190
2008–2009I Liga30100301
2009–2010Ekstraklasa23441275
Wisła Kraków2010–2011Ekstraklasa2233010263
2011–2012Ekstraklasa25050132432
2012–2013Ekstraklasa28161342
2013–2014 (j)Ekstraklasa3030
Deportivo La Coruña2013–2014Segunda División19010200
2014–2015Primera División11020130
ŁącznieKorona Kielce745151896
ŁącznieWisła Kraków7841411421067
ŁącznieDeportivo La Coruña30030330

Legenda do tabeli: j oznacza rundę jesienną, natomiast w – rundę wiosenną.

Reprezentacyjne

Statystyki dotyczące występów w reprezentacji są przedstawione z datą 6 lutego 2011 roku. W poniższym zestawieniu uwzględnione są mecze rozgrywane w ramach różnych rywalizacji.

Mecze oraz gole w kadrze
Lp.DataMiastoRywalGolWynikTyp
1.10.12.2010AntalyaBośnia i Hercegowina_2:2towarzyski
2.06.02.2011Vila Real de Santo AntónioMołdawia_1:0towarzyski

Styl gry

Cezary Wilk to utalentowany piłkarz, który był prawonożny i swoje umiejętności najczęściej wykorzystywał, grając jako defensywny pomocnik. W trakcie meczu wyróżniał się zdolnością do odbierania piłek, a następnie z dużą precyzją rozpoczynał akcje ofensywne, zaskakując przeciwników dobrze wymierzonymi podaniami.

Jego technika uderzenia była nie tylko silna, ale także efektowna, co sprawiało, że Stanowił zagrożenie dla rywali. Ponadto dysponował znakomitym przeglądem pola, co pozwalało mu na podejmowanie trafnych decyzji na boisku.

W osobistym stylu gry Cezary jawił się jako zawodnik spokojny, który potrafił z zimną krwią analizować sytuacje na boisku. Pomimo tego, zawsze angażował się w walkę o każdą piłkę, pokazując niesłabnący zapał i determinację. Trener Korony, Marek Motyka, nieprzypadkowo określił go mianem „wojownika”, co idealnie oddaje jego charakter na boisku.

Przypisy

  1. Cezary Wilk w Realu Zaragoza [online], www.90minut.pl [dostęp 28.05.2023 r.]
  2. Cezary Wilk zakończył karierę. "Tak nie da się funkcjonować" [online], sport.tvp.pl, 20.03.2018 r. [dostęp 28.05.2023 r.]
  3. Wilk se retira: “Mi rodilla no funciona como yo quiero” [online], Diario AS, 20.03.2018 r. [dostęp 28.05.2023 r.]
  4. Decyzja Izby ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych. wisla.krakow.pl, 07.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.]
  5. PZPN rozwiązał umowę Wilka z Wisłą. pilkanozna.pl, 07.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.]
  6. Cezary Wilk llegó a A Coruña i pasó una parte del reconocimiento médico. canaldeportivo.com, 10.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.] (hiszp.)
  7. Wilk realizó su primer entrenamiento con el Deportivo. canaldeportivo.com, 12.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.] (hiszp.)
  8. Galicja zamiast Krakowa. Wilk w Deportivo!. ekstraklasa.tv, 13.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.]
  9. Cezary Wilk, presentado como jugador del Dépor para las dos próximas temporadas. canaldeportivo.com, 13.08.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.] (hiszp.)
  10. Wisła Kraków mistrzem Polski!. wisla.krakow.pl. [dostęp 21.11.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (02.10.2013 r.)]
  11. Wilk: Możemy usiąść wygodnie w fotelu. wisla.krakow.pl. [dostęp 21.11.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (02.10.2013 r.)]
  12. Powołanie dla Wilka. wisla.krakow.pl. [dostęp 21.11.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (12.03.2011 r.)]
  13. Dwie bramki Brożka, debiut Wilka. wisla.krakow.pl. [dostęp 11.12.2010 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (21.03.2018 r.)]
  14. Wilk powołany na mecze z Argentyną i Francją. wisla.krakow.pl. [dostęp 21.11.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (09.04.2016 r.)]
  15. Cezary Wilk, czyli przyszły lider Wisły Kraków. gazetakrakowska.pl. [dostęp 11.12.2010 r.]
  16. Wisła pokonała beniaminka ligi. wisla.krakow.pl. [dostęp 06.09.2010 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (03.09.2010 r.)]
  17. Inauguracyjny remis. wisla.krakow.pl. [dostęp 19.09.2010 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (14.03.2014 r.)]
  18. Młody wilk na EURO?. sports.pl. [dostęp 11.12.2010 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (08.12.2010 r.)]
  19. Cezary Wilk chciałby zagrać w Anglii. echodnia.eu. [dostęp 21.03.2010 r.]
  20. Transfery Polonii. gazeta.pl. [dostęp 21.03.2010 r.]
  21. Kamil Markiewicz: Cezary Wilk chciałby zagrać w Anglii. echodnia.eu. [dostęp 05.11.2013 r.]
  22. Wilk powołany na mecze z Argentyną i Francją. wisla.krakow.pl. [dostęp 21.11.2011 r.]
  23. Wilk, con un pisotón en un pie, finalizó przed czasem sesję treningową. canaldeportivo.com, 29.10.2013 r. [dostęp 05.11.2013 r.] (hiszp.)

Oceń: Cezary Wilk

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:15