Alchemia (przedsiębiorstwo)


Alchemia Spółka Akcyjna, znana wcześniej jako Garbarnia Brzeg, to polskie przedsiębiorstwo działające w sektorze hutniczym, które ma swoją siedzibę w Warszawie. To ważny gracz na rynku stali, który do 2019 roku był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Firma, w ramach swojej działalności, współpracuje z szeregiem spółek zależnych, co wzmacnia jej pozycję i pozwala na efektywną produkcję oraz sprzedaż stali, kluczowego surowca w wielu przemysłach.

Struktura

Alchemia SA pełni rolę podmiotu dominującego w ramach grupy kapitałowej, która skupia w sobie kilka kluczowych spółek zajmujących się różnymi aspektami przemysłu. W skład tej grupy wchodzą następujące podmioty:

  • Huta Batory sp. z o.o. (KRS 0000160333) z siedzibą w Chorzowie – w 100% kontrolowana przez Alchemię,
  • Batory Serwis sp. z o.o. (KRS 0000146089) w Chorzowie,
  • Laboratoria Badań Batory sp. z o.o. (KRS 0000163340) również w Chorzowie,
  • Huta Bankowa sp. z o.o. (KRS 0000112416) znajduje się w Dąbrowie Górniczej,
  • Stalkom sp. z o.o. (KRS 0000161707) w Dąbrowie Górniczej,
  • HB Łeba sp. z o.o. (KRS 0000007147) również w Dąbrowie Górniczej,
  • Rurexpol sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie,
  • Walcownia Rur Andrzej sp. z o.o. z Zawadzkiego.

Ważnym faktem jest również to, że Kuźnia Batory sp. z o.o. (KRS 0000126832) w Chorzowie została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego w roku 2019.

Działalność

Grupa zajmuje się produkcją oraz handlem wyrobami i półwyrobami stalowymi. Alchemia SA jest odpowiedzialna za działalność handlową, podczas gdy operacyjne działania odbywają się w spółkach zależnych.

Wśród tych spółek wyróżnia się Huta Batory, która specjalizuje się w wytwarzaniu rur stalowych, dedykowanych głównie dla branży petrochemicznej oraz energetycznej. Huta Batory produkuje także stal w formie wlewków.

Kolejnym ważnym podmiotem jest Huta Bankowa, która koncentruje się na wytwarzaniu półwyrobów. Jej oferta obejmuje produkcję rur, prętów okrągłych oraz kwadratowych, a także kształtowników, kątowników, obręczy przeznaczonych do tramwajów oraz kolei, pierścieni kuto-walcowanych i kęsów kwadratowych.

Warto również zwrócić uwagę na Kuźnię Batory, która produkuje pręty oraz odkuwki kształtowe. Równocześnie, Laboratoria Badań Batory oferują usługi w zakresie badań metaloznawczych, a także analiz składu chemicznego oraz własności mechanicznych i wytrzymałościowych materiałów.

Rurexpol, z kolei, jest producentem rur bez szwu o mniejszych średnicach, od 121 mm do 273 mm, które znajdują szerokie zastosowanie w sektorze naftowym oraz przy przesyle gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych. Rurexpol dostarcza również rury stopowe dla energetyki oraz rury konstrukcyjne, które przeznaczone są do dalszej obróbki mechanicznej, np. w produkcji siłowników hydraulicznych oraz elementów konstrukcyjnych hal.

Wreszcie, Walcownia Rur Andrzej produkuje gorącowalcowane stalowe rury o małych średnicach, w przedziale od 21,3 mm do 114,3 mm, z grubością wynoszącą od 2,0 mm do 10,0 mm. Rury te znajdują zastosowanie w różnych branżach, takich jak przemysł budowlany, energetyczny, chemiczny, petrochemiczny, budowy maszyn, stoczniowy oraz gazownictwie.

Historia

Przedsiębiorstwo, które obecnie zajmuje się handlem stalą, ma swoją historię w branży skórzanej. Powstało w okresie powojennym, na ruinach zakładu garbarskiego w Brzegu, założonego w 1811 roku przez Wilhelma Molla. Zakład ten cieszył się rozwojem aż do czasów I wojny światowej, natomiast jego funkcjonowanie w czasie II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone. W 1945 roku udało się, korzystając z ocalałych elementów wyposażenia, zmontować niezbędne urządzenia do produkcji pierwszej partii skór na podeszwy.

Po reorganizacji w 1952 roku utworzone zostały Nadodrzańskie Zakłady Garbarskie. W 1962 przedsiębiorstwo zostało włączone do Zakładów Przemysłu Skórzanego „Otmęt” i kontynuowało działalność jako Zakład Garbarski w Brzegu, stopniowo przestawiając się z produkcji skór twardych na miękkie, wykorzystywane do wierzchów obuwia. W kolejnych latach budowle zakładu przeszły modernizację i przebudowę, co pozwoliło na rozpoczęcie w 1972 roku produkcji skór bydlęcych do obuwia.

W 1990 roku wytwórnia stała się niezależnym przedsiębiorstwem, a w 1991 roku przekształciła się w spółkę akcyjną. W 1995 roku skarb państwa przeniósł jej akcje do narodowych funduszy inwestycyjnych. 19 maja 1998 roku Garbarnia Brzeg zadebiutowała na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Do pierwszego kwartału 2004 roku produkowała skóry świńskie i bydlęce, które były przeznaczone do wyrobu obuwia, odzieży, wyrobów galanteryjnych oraz artykułów technicznych.

Wiosną 2004 roku przedsiębiorstwo zaniechało dotychczasowej działalności, wydzierżawiając związany z nią majątek Zakładowi Garbarskiemu „Skotan”, a następnie skupiło się na recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. W grudniu tego samego roku uzyskało koncesję na obrót paliwami ciekłymi, a w styczniu 2005 roku zmieniło swoją nazwę na obecną.

We wrześniu 2005 roku „Alchemia” przejęła wszystkie udziały w chorzowskiej Hucie Batory, co stanowiło początek budowy grupy kapitałowej w branży metalowej. W czerwcu 2006 roku przedsiębiorstwo nabyło spółkę remontową Batory Serwis, a w listopadzie – firmę serwisową „Hydromech”. W grudniu 2006 roku zakupiło Laboratoria Badań Batory, a w styczniu 2007 roku nabyło także Hutę Bankową, a następnie w marcu tego samego roku – Kuźnię Batory. W listopadzie 2007 roku Alchemia zbyła „Hydromech”. Na początku stycznia 2011 roku Grupa wzbogaciła się o kolejnego producenta rur bez szwu – częstochowski Rurexpol. Wkrótce, we wrześniu tego samego roku do Grupy dołączyła Walcownia Rur Andrzej, specjalizująca się w produkcji gorącowalcowanych rur stalowych bez szwu o małych średnicach.

Akcjonariat

Na podstawie informacji z października 2012 roku, można stwierdzić, że głównymi akcjonariuszami przedsiębiorstwa byli:

  • Roman Karkosik oraz podmioty, które są z nim powiązane, posiadający 64,19% akcji oraz głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy,
  • Grażyna Karkosik, będąca jego żoną, posiadająca 9,39% akcji,
  • Unibax sp. z o.o., który miał 7,00% akcji.

Warto również zauważyć, że pozostałe udziały w firmie należały do innych akcjonariuszy, którzy razem posiadali 19,42% akcji i głosów.

Przypisy

  1. Alchemia SA Rada nadzorcza
  2. Historia firmy. Alchemia SA. [dostęp 17.05.2008 r.]
  3. Grupa kapitałowa. Alchemia SA. [dostęp 17.05.2008 r.]

Oceń: Alchemia (przedsiębiorstwo)

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:18