Michał Frank


Michał Israel Frank, znany również jako Mojżesz Frank, to postać ważna w polskiej historii medycyny i sportu. Urodził się 28 lutego 1907 roku w Warszawie. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 28 października 1942 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Był lekarzem medycyny, który łączył swoje pasje z działalnością sportową. Jako sprawozdawca sportowy zyskał uznanie w środowisku, a jego praca miała wpływ na rozwój sportu w Polsce.

Życiorys

Michał Frank przyszedł na świat 28 lutego 1907 roku w Warszawie. Swą edukację rozpoczął w Kijowie, a następnie kontynuował naukę w Moskwie oraz od 1919 roku w stolicy Polski. W 1925 roku zarejestrował się na studia medyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W trakcie kształcenia odbył również służbę w Szkole Podchorążych Rezerwy, co wskazuje na jego wielostronne zainteresowania i ambicje.

W swojej karierze pełnił różnorodne funkcje, w tym był referentem sportowym w Komendzie Okręgu Związku Strzeleckiego w Wilnie oraz aktywnie uczestniczył w działalności Wileńskiego Okręgowego Związku Lekkoatletycznego. Michał posiadał uprawnienia instruktorskie oraz sędziowskie w takich dyscyplinach jak piłka nożna, lekka atletyka, pięściarstwo oraz narciarstwo.

W 1931 roku przeszedł na chrześcijaństwo, co było istotnym momentem w jego życiu, a rok później poślubił Władysławę Borkowską. W 1936 roku zwyciężył w konkursie organizowanym przez Polskie Radio, który dotyczył roli sprawozdawcy sportowego. Następnie, w 1937 roku, uzyskał dyplom lekarza. Był aktywnym uczestnikiem wydarzeń sportowych, prowadził zawody ligowe, pisał artykuły prasowe oraz komentował wydarzenia sportowe, do których należy m.in. mecz Brazylia – Polska na Mistrzostwach Świata w 1938 roku.

Po wybuchu II wojny światowej Michał Frank zaangażował się w działania konspiracyjne w ramach Organizacji Orła Białego. Jego gabinet lekarski służył do wydawania fałszywych dokumentów, co świadczy o jego odwadze i chęci walki w trudnych czasach. Niestety, w kwietniu 1941 roku został aresztowany i przewieziony na Pawiak. Pod pretekstem nagłego ataku wyrostka robaczkowego, został odtransportowany do Szpitala Dzieciątka Jezus, skąd na krótko został uwolniony. Niestety, po kilku tygodniach ponownie trafił na Pawiak.

17 kwietnia 1942 roku, w tragicznych okolicznościach, Michał Frank został przewieziony do KL Auschwitz. Tam, 28 października 1942 roku, stracił życie, będąc jednym z 280 więźniów, którzy zostali rozstrzelani. W raporcie komendantury Auschwitz jako oficjalną przyczynę jego śmierci wskazano zapalenie płuc.

Odznaczenia

Michał Frank został uhonorowany za swoje niezwykłe osiągnięcia oraz poświęcenie, otrzymując następujące odznaczenia:

  • srebrny Krzyż Zasługi, który przyznano mu dwukrotnie,
  • Krzyż Walecznych, przyznany pośmiertnie.

Przypisy

  1. a b c AdamA. Mauks AdamA., Historia Michała Franka. To on relacjonował dla Polskiego Radia jedyny przedwojenny mecz polskich piłkarzy na MŚ w 1938 r. [online], Dziennik Bałtycki, 07.11.2020 r. [dostęp 23.09.2023 r.]

Oceń: Michał Frank

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:7