Edward Bryzemejster


Edward Bryzemejster, urodzony 3 kwietnia 1877 roku w Warszawie, to postać, której wpływ na polskie żeglarstwo jest niezatarte. Jego działalność sięga czasów, które obfitowały w niezwykłe wydarzenia w historii sportu na wodzie. Był on nie tylko żeglarzem, ale także szkutnikiem oraz olimpijczykiem, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

Bryzemejster to jedna z kluczowych postaci w tworzeniu podstaw polskiego żeglarstwa. Wspólnie z innymi entuzjastami był jednym z założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Yacht Klubu Polski, co przyczyniło się do rozwoju sportów żeglarskich w Polsce. Jako zawodnik odniósł również liczne sukcesy.

W 1923 roku, podczas pierwszych morskich regat Ligi Żeglugi Polskiej, które odbyły się w Gdyni, Bryzemejster wraz z załogą na łodzi Tajfun zdobył pierwsze miejsce, co stanowiło dla niego ogromne osiągnięcie. Również w 1924 roku, 29 maja, na Jeziorze Charzykowskim wygrał zawody eliminacyjne, co pozwoliło mu na zdobycie historycznego miejsca w olimpijskiej rywalizacji.

Jako pierwszy polski żeglarz zakończył rywalizację podczas regat olimpijskich na Sekwanie w Meulan, oddalonym o 50 km od Paryża. W igrzyskach olimpijskich w 1924 roku w klasie łodzi monotypowych zajął miejsca od 9. do 15. Reprezentował wówczas klub WKW Warszawa, ukazując się jako jeden z pionierów polskiego żeglarstwa na międzynarodowej arenie.

Po zakończeniu II wojny światowej, Bryzemejster osiedlił się w Niemczech, jednak jego wkład w rozwój polskiego żeglarstwa na długo pozostanie w pamięci miłośników sportów wodnych w Polsce.

Przypisy

  1. Stanisław Piekarski Oficerski Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym, Przegląd Historyczno-Wojskowy, rocznik XVII, nr 2-3, s. 90, [dostęp 12.09.2019 r.]

Oceń: Edward Bryzemejster

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:21