Andrzej Jaroszewicz, urodzony 7 października 1946 roku w Warszawie, jest znanym polskim kierowcą rajdowym. Jego życie zawodowe jest ściśle związane z pasją do sportów motorowych, w szczególności rajdów, gdzie zdobył uznanie w kraju i za granicą.
Warto również podkreślić, że Andrzej jest synem Piotra Jaroszewicza, który pełnił funkcję premiera Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ta rodzinna linia ma wpływ na jego karierę oraz postrzeganie w społeczeństwie.
Życiorys
Andrzej Jaroszewicz urodził się w trudnych okolicznościach – miał zaledwie pięć lat, gdy 15 lipca 1952 roku zmarła jego matka, porucznik 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego, Oksana Jaroszewiczowa, z domu Stefurak. W grudniu 1955 roku, po ślubie ojca z Alicją Solską, rodzina przeprowadziła się z Anina do Straszyna, malowniczo położonej miejscowości na Kaszubach.
Andrzej ukończył liceum ogólnokształcące w Pruszczu Gdańskim, co pozwoliło mu na studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po przeprowadzce do stolicy rozpoczął swoją edukacyjną przygodę, jednakże w wyniku wydarzeń marcowych 1968 roku został relegowany z uczelni. Wkrótce potem jego życie przybrało zupełnie inny bieg, ponieważ został powołany do odbycia służby wojskowej w Oleśnicy oraz Legnicy.
W latach 70. Andrzej Jaroszewicz pełnił rolę dyrektora w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym (OBR) FSO oraz kierował Centralą Eksportu Wewnętrznego Motoimpex. Warto dodać, że jednocześnie studiował na Wydziale MechanicznymPolitechniki Krakowskiej w trybie zaocznym aż do końca 1981 roku.
Jaroszewicz był także utalentowanym zawodnikiem, odnoszącym sukcesy w rajdach samochodowych. Zwyciężył w Rajdzie Warszawskim w 1975 roku w duecie z pilotem Ryszardem Żyszkowskim, a także w 36. Rajdzie Polski w 1976 roku, ponownie w tym samym zespole.
Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, jego ojciec, Piotr Jaroszewicz, został zatrzymany przez funkcjonariuszy BOR w Aninie i aresztowany do grudnia 1982 roku w Głębokim koło Drawska. Andrzej, aby uniknąć podobnego losu, postanowił schronić się w Trójmieście.
Później zamieszkał w Łodzi, gdzie w styczniu 2005 roku padł ofiarą brutalnej akcji, kiedy to został ujęty w jednej z restauracji przez pięciu zamaskowanych napastników, którzy użyli broni gazowej oraz granatów hukowych. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane i wyemitowane w programie Detektyw na TVN. W 2015 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi ogłosił, że aresztowanie Andrzeja było bezprawne, nakładając na instytucję obowiązek wypłaty 100 000 zł odszkodowania za naruszenie jego dóbr osobistych.
W 2023roku Andrzej Jaroszewicz był jednym z założycieli nowo powstałej partii – Polskiego Ruchu Lewicowego, która powstała jako inicjatywa współtworzona przez środowisko ROG.
Ordery i odznaczenia (wybór)
Andrzej Jaroszewicz otrzymał szereg odznaczeń, które podkreślają jego osiągnięcia w dziedzinie sportu oraz wkład w obronność Polski. Do jego wyróżnień należą:
- Brązowy Medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe“,
- Srebrny Medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe“,
- Złoty Medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe“,
- Odznaka „Zasłużony Mistrz Sportu“,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju“,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Te wyróżnienia stanowią ważny element jego kariery i uznania w różnych dziedzinach życia społecznego.
Twórczość
Andrzej Jaroszewicz, wybitny twórca, doczekał się interesujących publikacji, które warto poznać. W szczególności można wskazać kilka znaczących dzieł, które powstały we współpracy z jego żoną, Alicją Grzybowską.
Jednym z nich jest książka zatytułowana Czerwony książę. Andrzej Jaroszewicz w rozmowie z Alicją Grzybowską, wydana w 2016 roku przez Prószyński Media. Publikacja ta nosi numer ISBN 978-83-8069-316-6 i z pewnością przykuwa uwagę swoją głębią oraz spojrzeniem na życie i twórczość Andrzeja Jaroszewicza.
Innym ważnym dziełem jest Piotr Jaroszewicz, także stworzona z Alicją Grzybowską, która uzyskała wydanie w 2023 roku. Ta książka, opublikowana przez Bellona, posiada numer ISBN 978-83-11-16805-3, co czyni ją kolejnym cennym źródłem wiedzy o dziedzictwie rodziny Jaroszewiczów.
W kulturze
Postać Andrzeja Jaroszewicza zyskała swoje miejsce w polskiej kulturze jako inspiracja dla kreacji filmowej. W serialu Dom możemy zobaczyć jego pierwowzór, który stał się istotnym elementem fabuły.
W osiemnastym odcinku, zatytułowanym Trzecie kłamstwo, w reżyserii Jana Łomnickiego, postać o nazwie Ekstra-Mocny została wykreowana na wzór Jaroszewicza. Rolę tę z powodzeniem odtworzył aktor Maciej Kozłowski, nadając jej wyjątkowego charakteru.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Marian Więckowski | Tomasz Gryc | Piotr Kaczorowski | Katarzyna Skowrońska | Aleksander Jagiełło | Henryk Olszewski (trener) | Andrzej Supron | Katarzyna Dydek | Marcin Żewłakow | Jacek Strychalski | Franciszek Wójcikiewicz | Grzegorz Tkaczyk | Michał Matuszewski | Marian Karolak | Leszek Rzepakowski | Jacek Damszel | Arkadiusz Leniart | Piotr Wiśnicki | Radosław Klimek | Halina ZborowskaOceń: Andrzej Jaroszewicz