Park Znicza w Warszawie


Park Znicza to uznawany za jeden z urokliwszych parków w stolicy Polski, zlokalizowany w Grochowie. Znajduje się on w dzielnicy, która nazywa się Praga-Południe, oferując mieszkańcom i turystom dostęp do pięknych terenów zielonych oraz rekreacji na świeżym powietrzu.

Park ten cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, będąc miejscem spotkań, spacerów oraz różnorodnych aktywności. Jego malownicza sceneria przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze, które pragną relaksu w otoczeniu natury.

Historia

Park Znicza w Warszawie został zbudowany w latach 50. XX wieku, na północnym skraju obszaru pozostałego po forcie XI (Grochów Duży), który to fort przestał istnieć w latach 30. minionego stulecia. Rozciągał się on na obie strony ulicy Ostrobramskiej. Wkrótce po wojnie, osiedlili się w tym miejscu wojskowi z Wilna, którzy utworzyli osiedle Górki Grochowskie, nadając mu nazwy wileńskie. Okolica charakteryzowała się małomiasteczkowym klimatem, z częściowo drewnianą zabudową oraz ulicami, które nie miały pełnoprawnej jezdni.

W obrębie kwartalu ulic Znicza, Filomatów, Zagójska (obecnie Bełżecka) oraz Łukiska (nawiązującej do rynku Łukiskiego w Wilnie), utworzono park o specyficznym kształcie, przypominającym latawiec. W jego wnętrzu znajduje się owalna alejka oraz główna aleja topolowa. Niestety, autor projektu parku oraz okoliczności jego powstania są do dziś nieznane. W parku zaprezentowano pomnik mieszkańców osiedla Górki Grochowskie. Mimo że krążyły plotki o ewentualnych miejscach pochówku żołnierzy, nie odnaleziono żadnych dokumentów potwierdzających ich obecność na terenie parku związanym z II wojną światową.

W latach 2007-2008 park przeszedł gruntowną rewitalizację, podczas której usunięto część starych topoli, jednak ze względu na interwencje mieszkańców, ich liczba była mniejsza niż pierwotnie zakładano. Wprowadzono nowe nasadzenia, wykonano utwardzenie alejek i zamontowano nowe latarnie. Park wzbogacono również o efektowną fontannę-wodotrysk w kształcie talerza, która posiada 20 dysz, podświetlających wodę w wielu kolorach, pełniąc jednocześnie funkcję zegara wodnego. Dodatkowo, na jego terenie powstały dwa place zabaw, dostosowane do różnych grup wiekowych, a także nowe alejki i ławki dla odpoczywających gości.

W 2018 roku obelisk upamiętniający poległych za Ojczyznę oraz ofiary barbarzyństwa niemieckiego w latach 1939-1945, usytuowany w parku, został poddany renowacji.


Oceń: Park Znicza w Warszawie

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:13