Zbór „Dom Boży” w Warszawie stanowi integralną część Kościoła Bożego w Chrystusie, co podkreśla jego znaczenie w strukturze religijnej tej wspólnoty.
Na czele kościoła stoi pastor Rafał Zabłocki, który pełni kluczową rolę w prowadzeniu i rozwijaniu działalności zboru.
Historia
„Dom Boży” stanowi zbór macierzysty Kościoła Bożego w Chrystusie. Historia jego powstania sięga okresu ruchu przebudzeniowego, który rozkwitał na wschodnich kresach przedwojennej Polski. Założycielem zboru jest Bolesław Dawidow, pochodzący z Pińska. Pierwsze nabożeństwa miały miejsce w grudniu 1963 roku.
W związku z ówczesnymi uwarunkowaniami politycznymi, działalność tego zboru była postrzegana jako nielegalna. Pastor B. Dawidow oraz jego najbliżsi doświadczali inwigilacji i prześladowań ze strony peerelowskich służb bezpieczeństwa. Takie akcje jak rewizje, zamykanie pomieszczeń służących jako miejsce spotkań oraz aresztowanie (na dłuższy czas, jednak wyrok został skrócony do 40 dni) były na porządku dziennym. Mimo tych trudności zbór wciąż się rozwijał, przyciągając coraz większą liczbę chrześcijan do mieszkania pastora Dawidowa.
Od 1984 roku spotkania zborowe przeniosły się do warszawskiej dzielnicy Włochy. Uczestniczyli w nich nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także goście z takich miejscowości jak Gołdap, Olecko, Kowale Oleckie, Białowieża, Hajnówka oraz Żyrardów. Wspólna działalność doprowadziła do powstania samodzielnych zborów Kościoła Bożego w Chrystusie.
W międzyczasie miało miejsce jeszcze jedno kluczowe wydarzenie – 27 lutego 1988 roku zarejestrowano kościół, po latach oczekiwania. Do społeczności dołączyło kilka zborów, które wcześniej funkcjonowały jako niezarejestrowane.
Po 1988 roku miejsce spotkań przeniosło się do centrum Warszawy, do sali Domu Kultury przy ulicy Senatorskiej. Od grudnia 1989 roku zgromadzenia odbywały się w nowym budynku przy ulicy Ząbkowskiej. Z czasem kościół zaczął odprawiać dwa nabożeństwa w niedzielę, co wymusiło wynajęcie większej sali w Domu Kultury na ulicy Próchnika.
W 1997 roku pastorem Zboru został Andrzej Nędzusiak, a jego kadencja trwała do 2016 roku. W latach 1997–1998 nabożeństwa miały miejsce w Społecznym Domu Kultury na Żoliborzu, zaś od 1998 do 2000 roku odbywały się w Szkole Podstawowej nr 166 na ulicy Żytniej. Natomiast w latach 2000–2010 miały miejsce w Ośrodku Kultury im. Stefana Żeromskiego w Dzielnicy Wola, a następnie od 2010 do 2018 roku przy ul. Kłopotowskiego 11 na Pradze Północ. Ostatnia lokalizacja, przed przeprowadzką do obecnej siedziby, to Mokotów, gdzie nabożeństwa odbywały się przy ulicy Bacha 2 w latach 2018-2019.
W styczniu 2016 roku nowym pastorem Zboru został Rafał Zabłocki, a obecnie społeczność kościoła spotyka się na Pradze Północ przy ul. Białostockiej 22.
Działalność
W ramach swojej działalności, Zbór „Dom Boży” skupia się na różnorodnych przedsięwzięciach ewangelizacyjnych, które mają na celu dotarcie do jak najszerszej grupy ludzi. Organizowane są liczne spotkania oraz happeningi, z których jednym z najważniejszych jest marsz zorganizowany w 1992 roku pod hasłem „Marsz dla Jezusa”.
Wśród innych aktywności można wymienić przedstawienia, takie jak „Miłosierny Samarytanin” oraz „Zagubione przypowieści”, a także koncerty ewangelizacyjne, które służą promowaniu wartości chrześcijańskich. Spotkania biznesowe stanowią dodatkowy element, który umożliwia nawiązywanie relacji między różnymi członkami wspólnoty.
24 sierpnia 1999 roku przy kościele powstała „Chrześcijańska Misja Pomocy Dzieciom”, której dyrektorem został Krzysztof Muszyński. Organizacja ta koncentruje się na organizowaniu letnich i zimowych obozów, a także wyjazdów weekendowych oraz pikników, kierując swoje działania szczególnie do dzieci i młodzieży.
Od 2014 roku kościół aktywnie uczestniczy w pracy wolontariackiej z dziećmi z domu dziecka w Kowalewie, angażując się w pomoc i wsparcie młodych ludzi w trudnej sytuacji życiowej.
Przypisy
- Strona Chrześcijańskiej Misji Pomocy Dzieciom. [dostęp 24.01.2013 r.]
- Dom Boży. Historia. [dostęp 25.01.2013 r.]
- a b Hanna Borowska. Wszyscy pracujemy dla Chrystusa. „Chrześcijanin”. 5-6, s. 7, 1992 r.
- a b Hanna Borowska. Wszyscy pracujemy dla Chrystusa. „Chrześcijanin”. 5-6, s. 6, 1992 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Ormiańskokatolicka parafia centralna pw. św. Grzegorza z Nareku z siedzibą w Warszawie | Mykwa w Warszawie | Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie | Parafia Dobrego Pasterza w Warszawie (rzymskokatolicka) | Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Warszawie | Parafia św. Rity z Cascii w Warszawie | Meczet w Warszawie (Wilanów) | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców w Warszawie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie | Parafia św. Faustyny w Warszawie | II Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Warszawie | Parafia Bogurodzicy Maryi w Warszawie | Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie | Parafia Opieki Najświętszej Marii Panny w Warszawie | Parafia św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (Wrzeciono) | Parafia rzymskokatolicka Miłosierdzia Bożego w Warszawie | Kustodia warszawska | Zbór Warszawa-Żoliborz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego | Zbór Warszawa-Ursynów Kościoła Adwentystów Dnia SiódmegoOceń: Kościół Boży w Chrystusie Zbór „Dom Boży” w Warszawie