W stolicy trwają wydarzenia związane z 2. Warszawskim Tygodniem Zdrowia Psychicznego, podczas których przedstawione zostały miejskie inicjatywy wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W ramach konferencji zaprezentowano także program „Przyszłość a Ty” (PaT), realizowany przez Komendę Główną Policji. Program ten ma na celu nie tylko wsparcie młodych ludzi, ale również walkę z problemami takimi jak uzależnienia i cyberprzemoc. Wiceprezydentka miasta oraz przedstawiciele policji podkreślili znaczenie współpracy w działaniach na rzecz młodych mieszkańców Warszawy.
W ramach trwającego Tygodnia Zdrowia Psychicznego przygotowano blisko 300 bezpłatnych wydarzeń, takich jak warsztaty, spektakle teatralne czy spotkania z ekspertami, które mają na celu wsparcie młodzieży oraz ich rodzin. Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, wskazała na ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, które mogą poprawić dobrostan psychiczny dzieci. Program PaT, który wraca po 10-letniej przerwie, będzie realizowany także w Warszawie, co pozwoli na dalszy rozwój i wsparcie dla opieki nad młodymi osobami.
Ważnym aspektem programu „Przyszłość a Ty” jest brak akceptacji dla wszelkich form przemocy oraz uzależnień. W ramach jego działań organizowane są warsztaty profilaktyczne, które mają na celu uświadamianie młodzieży na temat negatywnych skutków sięgania po substancje psychoaktywne, a także zagadnień związanych z nowoczesnymi mediami. Współpraca z policją, jak również lokalnymi samorządami, ma na celu zabezpieczenie młodych ludzi przed zagrożeniami, stawiając w centrum zainteresowania ich dobrostan psychiczny oraz integrację społeczną.
Warszawskie wydarzenia związane z Tygodniem Zdrowia Psychicznego koncentrują się na tematach kryzysów psychicznych, uzależnień oraz wsparcia emocjonalnego, z którym mogą spotkać się młodzi ludzie i ich rodziny. Do 12 kwietnia organizowane są różnorodne konsultacje i warsztaty skierowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Miejska sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz dostęp do lekarzy psychiatrów w centrach zdrowia psychicznego ma umożliwić młodzieży korzystanie z ciągłej i fachowej pomocy w obliczu wyzwań, z którymi mogą się borykać.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego oraz program „Przyszłość a Ty” dla wsparcia młodzieży
Zobacz Także