Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Sinfonia Varsovia przygotowują wyjątkowe wydarzenie z okazji 80-lecia odbudowy Warszawy. Premiera opery „Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie” odbędzie się 19 września 2025 roku. Spektakl, w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, będzie głęboko refleksyjną opowieścią o losach Warszawy i jej mieszkańców. Dzieło ma na celu przypomnienie o trudnej historii stolicy oraz nadziei, która towarzyszyła jej odrodzeniu po wojnie.
Opera oparta jest na motywach książki Grzegorza Piątka, która bada losy Warszawy w okresie odbudowy. Jej twórcy pragną wyrazić nie tylko artystyczną wizję, ale także społeczną odpowiedzialność za przeszłość i przyszłość miasta. Postaci dramatu, w tym polska architektka i amerykańska korespondentka, stanowią symboliczny most między różnymi historiami i doświadczeniami, które ukształtowały współczesną Warszawę. W przedstawieniu znajdzie się wiele odniesień do dokumentów epoki oraz wspomnień mieszkańców, co nada mu unikalny charakter.
Muzyka skomponowana przez Cezarego Duchnowskiego ma za zadanie oddać atmosferę odbudowującej się stolicy, łącząc orkiestrę, chór i elektronikę. Twórcy podkreślają, że spektakl będzie pełnoskalową produkcją, w której wykorzystane zostaną wszystkie możliwości techniczne Teatru Wielkiego, co ma na celu maksymalne oddanie emocji towarzyszących powstawaniu opery. Wydarzenie premierowe zainauguruje 68. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, co podkreśla rangę i znaczenie tej opery dla kultury Warszawy.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Premiera „Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie” w Teatrze Wielkim
Zobacz Także