• Edukacja

  • nagrody

  • 13

    pomysłów

  • 0

    dni do końca

Jaki powinien być nauczyciel idealny dla ucznia?

Aby dodać pomysł musisz sie zalogować

NAGRODY

1 MIEJSCE I NAGRODA GŁÓWNA

nagroda finansowa w wysokości 500 zł oraz weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Kazimierz Dolny)

2 MIEJSCE

weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Gawrych Ruda)

3 MIEJSCE

weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Maróz)

NOMINACJE X 10

nagrody niespodzianki od Otwartej Warszawy

JURY

MAŁGORZATA BUKOWSKA-SIEGEL

Naczelnik wydziału w biurze Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy

BEATA KUBISZYN-PUKA

Główny specjalista w biurze Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy

MIROSŁAW SIELATYCKI

Zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy

TOMASZ KURZĄTKOWSKI

New Business Director w MillionYou.

Justyna Suchecka

dziennikarka "Gazety Wyborczej" specjalizująca się w tematyce oświatowej

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Agora

Jarosław Szulski

nauczyciel w Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, autor dwóch powieści o szkole - "Zdarza się" (2011) oraz "Sor" (2014).

Edwin Bendyk

pisarz, publicysta, w tygodniku "Polityka" kieruje działem naukowym. Związany także z Instytutem Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w ramach DELab UW tworzy Laboratorium Miasta Przyszłości.

POMYSŁY

SirMichał 23 wrzesień 2015 Nauczyciel powinien być wzorem. Przekazać mu wartości szacunku, pokazać mu jak zdobywać wiedzę i rozwijać własne zainteresowania a przede wszystkim nauczyciel powinien stale obserwować swoich podopiecznych i im doradzać. Jeżeli nauczyciel zauważy, żeuczeń np. pięknie maluje to powinien zachęcać go do rozwijania tej zdolności i czym prędzej poinformować rodziców ucznia, że ich pociecha ma takie predyspozycje. Rodzice często nie patrzą na swoje dzieci w obiektywny sposób niezależnie od ich wieku i co gorsza mają już zaplanowane ich życie co często nie idzie w parze z faktycznymi umiejętnościami i zainteresowaniami ucznia. Nauczyciel powinien być dla ucznia jak "rodzic" tylko ten obiektywny rodzic, który pomoże uczniowi wybrać właściwą ścieżkę w życiu.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

FluLo 23 lipiec 2015 Z zasadami, rozumiejący psychikę dziecka, otwarty na sugestie/pomysły.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Iwona Gizinska 21 lipiec 2015 Myślę, ze najważniejsze, to lubić ludzi! Bardzo lubić dzieci, młodzież... W każdym uczniu widzieć odrębnego człowieka, z jego uwarunkowaniami charakteru, osobowości, sytuacji rodzinnej... Słuchać co mówią uczniowie wprost i "między wierszami". Rozmawiać z rodzicami, ale też ich obserwować w poczynaniach wychowawczych, zainteresowaniu dzieckiem. Nigdy nie zbywać, bagatelizować zgłaszanych przez ucznia problemów. Widzieć i omawiać systematycznie interakcje społeczne w klasie, szkole... Zauważać smutek na twarzy dziecka, dzielić z nim radości. Być sprawiedliwym - chwalić za każdy sukces, ale i zganić, wyjaśniając niestosowność zachowania, kiedy zasłuży. Cierpliwie tłumaczyć, dyskutować aż temat będzie zrozumiały dla wszystkich w klasie. "Przykładać indywidualną miarkę" do każdego ucznia wg jego możliwości i uwarunkowań. Nigdy nie ośmieszać dziecka! Wymagać pracy i wysiłku w nauce, dając dobry przykład własnego przygotowania do lekcji, zaangażowania. Urozmaicać tok lekcji zróżnicowaniem metod nauczania. Dbać o kontakty pozaszkolne uczniów - organizować wycieczki, imprezy okolicznościowe. Uczyć i wychowywać z sercem.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Magda R 20 lipiec 2015 Dobry nauczyciel w moim przekonaniu powinien być osoba otwarta i innowacyjna. zdecydowanie powinien nadążać za technologia i znac najnowsze metodyki nauczania. Absolutnie nie powinien szufladkować i ograniczać dzieciaków. powinien pokazywac praktyczne zastosowanie przedmiotu. nauczyciel który nie rozumie zdigitalizowanej rzeczywistości millenialsow i mlodszych jest jak nie dostosowany archaizm. Jeśli oczekujemy ksztalcenia sie od dzieciaków nie możne byc w spoleczenstwie zgodny na belfrów którzy tkwią w schematach mentalnych sprEd dekad. taki nauczyciel ma obowiązek ksztalcenia sie. Jedli tego nie robi powinien tracic licencje. absolutnie powinien znac jezyki i mieć mozliwosc podnoszenia kwalifikacji w tym zakresie z urzędu. powinien stymulować do pracy dajac przyklad, Np wspolne sadzenie drzew, wspolne sprzątanie klasy. raz na jakiś czas powinien przeczytać anonimowe ankiety ewaluacyjne od dzieci i rodzicow i byc oceniany na jakiejs adwkwatnej skali Np innowacyjności, zrozumienia, wywolywania stresu, itp.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Dzięki za Twój pomysł!

Twoja odpowiedź została przesłana do moderacji. Jeśli wszystko będzie ok zostanie ona opublikowana najpóźniej w przeciągu trzech dni roboczych.
Pamiętaj, aby odebrać nagrody powinieneś uzupełnić swój profil ;-)