• Edukacja

  • nagrody

  • 5

    pomysłów

  • 0

    dni do końca

Jak budować wzajemne zaufanie i współpracę między dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami i uczniami?

Aby dodać pomysł musisz sie zalogować

NAGRODY

1 MIEJSCE I NAGRODA GŁÓWNA

nagroda finansowa w wysokości 500 zł oraz weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Kazimierz Dolny)

2 MIEJSCE

weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Gawrych Ruda)

3 MIEJSCE

weekendowy pobyt dla 2 osób (2 noclegi i wyżywienie) w ośrodku wypoczynkowym (Maróz)

NOMINACJE X 10

nagrody niespodzianki od Otwartej Warszawy

JURY

MAŁGORZATA BUKOWSKA-SIEGEL

Naczelnik wydziału w biurze Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy

BEATA KUBISZYN-PUKA

Główny specjalista w biurze Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy

MIROSŁAW SIELATYCKI

Zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy

TOMASZ KURZĄTKOWSKI

New Business Director w MillionYou.

Justyna Suchecka

dziennikarka "Gazety Wyborczej" specjalizująca się w tematyce oświatowej

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Agora

Jarosław Szulski

nauczyciel w Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, autor dwóch powieści o szkole - "Zdarza się" (2011) oraz "Sor" (2014).

Edwin Bendyk

pisarz, publicysta, w tygodniku "Polityka" kieruje działem naukowym. Związany także z Instytutem Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w ramach DELab UW tworzy Laboratorium Miasta Przyszłości.

POMYSŁY

Agszka 26 lipiec 2015 Zaufanie buduje się w trakcie wspólnych działań. Problemem jest bardzo często nie tylko brak zaufania i różnice zdań między rodzicami, uczniami, dyrekcją/ gronem pedagogicznym, ale także między samymi rodzicami, samymi nauczycielami, albo nauczycielami i dyrekcją. Należy zakładać dobrą wolę każdej ze stron i elastycznie reagować na zmieniające się warunki i potrzeby. Dyrekcja tam, gdzie może powinna unikać pryncypialności, by wykazać dobrą wolę. W innych przypadkach rodzice (wypowiadam się głównie o relacjach między rodzicami a dyrekcją i nauczycielami) oczekiwaliby pełniejszej informacji o podejmowanych decyzjach i motywach za nimi stojących. Ponieważ generalnie dyrekcję i nauczycieli uważa się za gospodarzy szkoły, po ich stronie powinna leżeć inicjatywa zapraszania rodziców do udziału w życiu szkoły oraz podejmowaniu różnych ważnych decyzji dotyczących szkoły. Traktowanie ich jak partnerów zwiększa zaufanie, budzi większą odpowiedzialność i ogranicza ewentualną roszczeniowość.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Edka 22 czerwiec 2015 angażowanie się w różnego rodzaju projekty, spotkania z rodzicami - rozmowy na temat wychowania szkoda że obecne szkoły publiczne nie budują wzajemnego zaufania i nie współpracują z uczniami i rodzicami.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

dorota2716 15 czerwiec 2015 Zarówno dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice powinni angażować się w organizację uroczystości szkolnych oraz powinni brać czynny udział w różnych działaniach na rzecz szkoły. Wszelkiego rodzaju organizowanie imprez szkolnych powoduje, że ludzie się poznają, integrują, rozmawiają i zaczynają współpracować - wiem to z doświadczenia.

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Kamila 12 czerwiec 2015 1. Aby cała ta grupa mogła sobie zaufać, powinna przede wszystkim się znać, a jak to ma się stać jeśli rodzice widują jednego czy dwóch nauczycieli raz na kilka miesięcy? Rodzice powinni aktywniej uczestniczyć w życiu szkoły. 2. Nie można ufać komuś, o kim nic się nie wie. Przydałby się jakiś kanał komunikacji dyrekcji na temat zmian i nowych projektów w szkole. Mamy XXI wiek, więc mógłby to być z powodzeniem newsletter, albo strona na Facebooku. :) 3. Wśród ludzi działa coś takiego jak "zasada wzajemności". Często na czyjeś zaufanie reaguje się własnym zaufaniem. Gdyby obdarzyć uczniów większym zaufaniem i odpowiedzialnością (np. powierzaniem im jakichś małych projektów), sami odpowiedzą zaufaniem i.. działaniem aby udowodnić, że na ten kredyt zaufania zasługują. :)

Aby dodać komentarz musisz sie zalogować

Dzięki za Twój pomysł!

Twoja odpowiedź została przesłana do moderacji. Jeśli wszystko będzie ok zostanie ona opublikowana najpóźniej w przeciągu trzech dni roboczych.
Pamiętaj, aby odebrać nagrody powinieneś uzupełnić swój profil ;-)