Nagrodzone pomysły Otwartej Warszawy

Pomysły mieszkańców pokrywają się często z wnioskami ekspertów, są trafne, inspirujące, a nawet zaskakujące. Dzięki pomysłom mieszkańców Warszawa zmienia się na lepsze.

Hamaki i biblioteki plenerowe nad Wisłą

Rozwiesić hamaki i stworzyć biblioteki plenerowe w nadwiślańskich klubokawiarniach

To pomysł Anny Tomaszewskiej zgłoszony na platformie OtwartaWarszawa.pl. Spodobał się i został szybko zrealizowany. Pierwszą pulę książek ofiarowały władze miasta. W akcję włączyli się też księgarze (sieci: Matras, Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin), którzy łącznie podarowali blisko 300 książek. Są one dostępne w większości klubokawiarni, które rozwiesiły hamaki i stworzyły biblioteki plenerowe.

Do bibliotek nad Wisłą trafił również „Niezbędnik aktywnych mieszkańców”. Prezentuje on, jak mieszkańcy mogą zmieniać otoczenie, w którym funkcjonują, co mogą zrobić dla innych i jak wspólnie tworzyć miasto marzeń.

Nauka języka migowego w szkołach

Jak włączyć osoby niesłyszące w życie kulturalno-społeczne Warszawy? – zastanawialiśmy się na początku 2015 r.

Użytkowniczka platformy Otwarta Warszawa - Honorata Charlie została nagrodzona za pomysł wprowadzenia zajęć z języka migowego w szkołach.

Władze miasta realizują ten pomysł – zadanie powierzają organizacjom pozarządowym, które mogą zgłaszać swoje inicjatywy w trybie „małych grantów” przyznawanych przez Warszawę. W 2015 r. na ten cel w budżecie miasta przeznaczono ponad 60 tys. zł, zarezerwowano także pieniądze na realizację takich projektów w 2016 r.

Warszawa w grze

Warszawa powinna występować w grze lub być bohaterką jakiejś gry

Autor: eersen

To pomysł zgłoszony na portalu Otwartawarszawa.pl w 2014 r. Jeden z mieszkańców zgłosił poprzez platformę propozycję stworzenia gier jak m.in. warszawskie Kościoły w grze Carcassonne, warszawską planszę do gry Scotland Yard, planszę z warszawskimi trasami kolejowymi do Rosyjskich Kolei i Ticket to Ride. Został wysoko oceniony przez eksperckie jury OtwartejWarszawy.pl, złożone z muzealników i przewodników, m.in. Ewy Nekandy Trepki, Hanny Radziejowskiej, Pawła Jaskanisa i Mieczysława Janiszewskiego.

Fakt, że firma Hasbro realizuje grę Monopoly „Warszawa. Dwudziestolecie Międzywojenne” dowodzi, że mieszkańcy mają wyczucie rynkowe i widzą potrzebę w produkcjach komercyjnych. Potencjał pomysłu jest nieskończony, natomiast gra Monopoly z Warszawą na planszy jest już dostępna na rynku. Premiera gry odbyła się 6 września 2015 r. na placu Defilad

Priorytety dla tramwajów w sygnalizacji świetlnej

Tramwaj zbliżający się do skrzyżowania powinien automatycznie dostawać zielone światło, chyba że musi ustąpić pierwszeństwa innemu tramwajowi

proponowali użytkownicy platformy OtwartaWarszawa.pl we wrześniu 2014 r.

Równolegle Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z Tramwajami Warszawskimi i innymi jednostkami miejskimi pracował nad wdrożeniem priorytetów w sygnalizacji świetlnej dla tramwajów oraz nad innymi rozwiązaniami, których celem jest usprawnianie przejazdu pojazdów. Tramwaje korzystają już z priorytetu na ul. Targowej. Wdrażane są także priorytety dla tramwajów wzdłuż całej ul. Powstańców Śląskich (wcześniej korzystały z usprawnień w przejeździe tylko na północnym odcinku tej ulicy). Prowadzone są także prace na kolejnych trasach tramwajowych: z Dworca Wileńskiego do Żerania Wschodniego, a także na ul. Marymonckiej i Trasie WZ.

Uspokojenie ruchu drogowego w centrum

Byłoby super, gdyby szczególnie w centrum Warszawy skorzystano z innych metod poprawy bezpieczeństwa ruchu niż światła drogowe. Fajnym rozwiązaniem są wspólne drogi dla wszystkich użytkowników, gdzie samochody nie mogą poruszać się szybciej niż 20km/h. Ulice Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie należałoby zwężyć wytyczając buspasy, ścieżki rowerowe oraz poszerzając część chodnika dla pieszych. Nadszedł czas, aby centrum odzyskali piesi, rowerzyści oraz użytkownicy komunikacji miejskiej

Autor: Robert

proponował we wrześniu 2014 r. na platformie OtwartaWarszawa.pl Robert Ligęza.

Uspokojenie ruchu na ulicach w centrum miasta wpisano w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Transportu Warszawy. Obecnie obszary z ograniczoną prędkością funkcjonują już w dużej części Żoliborza, Ochoty i kilku innych dzielnicach stolicy. Zdaniem władz miasta nie jest jednak wskazane, by prędkość na największych arteriach (jak ul. Marszałkowska czy Aleje Jerozolimskie) ograniczyć do 20-30 km/h – na tych ulicach kursują autobusy (także przyspieszone) które są podstawowym środkiem transportu dla tysięcy warszawiaków.

Ograniczenie ruchu samochodowego oraz udostępnianie miejsca do poruszania się rowerzystom i pieszym miasto osiąga innymi sposobami – poszerzając chodniki kosztem miejsc parkowania, budując drogi dla rowerów oraz instalując ogródki kawiarniane. Takie działania zrealizowano m.in. na ul. Świętokrzyskiej.

Grywalizacja w drodze do szkoły

We wrześniu 2014 r. Radosław Wałkuski proponował na OtwartaWarszawa.pl, aby zorganizować szkolną grywalizację. Pisał m.in.:

Przed warszawskimi podstawówkami brakuje miejsc parkingowych. I jest niebezpiecznie, bo dzieci chodzą między samochodami, którymi rodzice dowożą je na lekcje. Dużo dzieci ma nadwagę lub otyłość. Trzeba przekonać dzieci i ich rodziców, że do szkoły lepiej chodzić pieszo, dojeżdżać rowerem lub komunikacją zbiorową zamiast samochodem. Będzie mniejsze zapotrzebowanie na miejsca parkingowe i mniejszy ruch samochodów przed szkołami. A gdy dzieci będą miały więcej ruchu, mniej będzie problemów z nadwagą.

Autor: Łukasz

I zaproponował, aby zorganizować konkurs (grywalizację) dla uczniów warszawskich podstawówek. Każdy uczeń, który wybierze inny środek transportu do szkoły niż samochód przez ustaloną liczbę dni w miesiącu – brałby udział w losowaniu nagród (np. rowerów).

Warszawa już w maju 2014 r. zgłosiła się do grywalizacji na poziomie europejskim (Europejska Rywalizacja Rowerowa, ECC). W 2015 r. też bierze udział w konkursie. W edycji ECC’2015 można założyć zespół własnej szkoły lub uczelni. Z takiej możliwości skorzystały Gimnazjum 47 oraz Zespół Szkół Poligraficznych im. Piłsudskiego.

A pierwsze konkursy organizowane są w wybranych szkołach, np. SP 154 im. PE Strzeleckiego oraz SP 205 im. Żołnierzy PW.

Ujęcia wody pitnej

Utworzenie punktu poboru wody na Polu Mokotowskim. Wystarczy mały kranik, dzięki któremu osoby przychodzące tam na spacer z psami będą mogły nalać swoim podopiecznym wodę do podróżnych misek.

To jeden z przykładów wypowiedzi mieszkańców na temat ujęć wody pitnej w Warszawie. Na OtwartejWarszawie.pl rozpoczęła się dyskusja na temat dostępności źródełek wody pitnej w mieście.

Mieszkańcy proponowali zainstalowanie ujęć wody w parkach, gdzie aktywnie spędzają czas. Dodatkowo również zgłoszony został pomysł zamontowania punktów poboru wody dla psów w parkach. Urząd m.st. Warszawy skierował postulat mieszkańców do Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, który ma zaplanować instalację ogólnodostępnych ujęć wody. Platforma Otwarta Warszawa była jednym z miejsc, gdzie mieszkańcy zgłaszali taką potrzebę, co zaowocowało decyzją wprowadzenia ujęć bezpłatnej wody pitnej w warszawskich szkołach.

Pomysłów mieszkańców jest znacznie więcej, poniżej przybliżamy inne wybrane propozycje:

  • budowa profesjonalnego skateparku,

  • letnie sceny teatralne nad Wisłą,

  • wakeboardziści nad Wisłą,

  • zbudowanie basenu na Wiśle,

  • plac zabaw z udogodnieniami dla wózków inwalidzkich,

  • ławki chroniące przed deszczem i słońcem w parkach,

  • otwarcie pl. Teatralnego na pieszych,

  • tranzytowe ścieżki rowerowe na Polach Mokotowskich.


Dzięki pomysłom mieszkańców, Warszawa zmienia się na lepsze. Zobacz aktualne pytania, zmianiaj miasto z nami i wygrywaj nagrody!